Pleśń w łazience, co ją powoduje?

Pleśń w łazience

Pleśń w łazience to jeden z najczęstszych problemów w większości łazienek. Najłatwiej jest oczywiście zapobiegać i kontrolować jej powstawaniu. Regularne czyszczenie łazienki może okazać się bezcenne pod tym względem. Pleśń to nie tylko bowiem brzydki wygląd naszego pomieszczenia to także brak higieny i zagrożenie dla naszego zdrowia. Łatwo ją jednak przegapić. Jeśli uważasz, że w Twojej łazience nie ma pleśni, sprawdź ukryte obszary pod zlewem i szczelinami. Pleśnie rozwijają się często w ciemnych, wilgotnych i odizolowanych obszarach, o których zapominamy. Właśnie dlatego łazienki są powszechnym miejscem do rozwoju pleśni.

Pleśń w łazience. Najczęstsze przyczyny pleśni w łazience

  • Słaba wentylacja w łazience, która powoduje, że wilgoć dłużej utrzymuje się w łazience.
  • Wilgoć w łazience, której źródłem są mokre dywany, drewno, ręczniki lub płytki.
  • Przeciekające rury instalacyjne, umywalki lub toalety.

Pleśń w łazience. Jak zapobiegać pleśni?

Utrzymanie łazienki wolnej od pleśni jest ważne dla zdrowego, bezpiecznego i czystego środowiska w naszym domu. Regularne czyszczenie chroni nasze ściany i sufity przed jej powstawaniem. Jeśli będziemy pamiętać o dbaniu o łazienkowe powierzchnie możemy jej w łatwy sposób uniknąć.

Pleśń w łazience. Użyj wentylatora łazienkowego

Aby zapobiec rozwojowi pleśni w łazience, musisz zmniejszyć poziom wilgoci. Można to zrobić za pomocą wentylatora, który zasysa wilgotne powietrze w łazience i realizuje go na zewnątrz. Upewnij się, że każda łazienka ma działający wentylator, który jest odpowiednio dopasowany do wielkości pomieszczenia. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zapobiec powstawaniu pleśni.

Używaj wentylatora

Używanie wentylatora jest pierwszym krokiem do walki z powstawaniem pleśni. Po wzięciu prysznica włączaj wentylator na około trzydzieści minut. Pozwoli to zwalczyć wilgoć pozostawioną w łazience po kąpieli i zapobiegnie uszkodzeniu ścian i sufitów oraz rozwojowi pleśni. 

Użyj ściągaczki

Dobrym pomysłem jest korzystanie ze ściągaczki. Użycie jej zmniejsza poziom wilgoci w łazience nawet o trzy czwarte. Poświęć trochę czasu po prysznicu, aby zetrzeć nią wodę na ścianach łazienki lub kabinie prysznicowej. Dzięki temu w łatwy sposób zmniejszysz wilgotność, która zapobiegnie rozwojowi pleśni.

Regularnie czyść dywany i ręczniki

Czyste dywany i ręczniki to nie tylko czystsza i zdrowsza łazienka, ale także mniejsze szanse na pojawienie się pleśni. Maty, dywanik i ręczniki są idealnymi miejscami do rozwoju pleśni, zwłaszcza jeśli pozostawia się je długo bez czyszczenia. Przyzwyczaj się do regularnego wietrzenia oraz prania dywanów i ręczników co najmniej raz w tygodniu. Pozwoli Ci to lepiej zabezpieczyć łazienkę przed pleśnią.

Dbaj o to, aby Twoje prysznice były suche

Po kąpieli woda może gromadzić się na dnie kabin prysznicowych. To z kolei sprzyja rozwojowi pleśni. Osusz gąbki i butelki z żelem pod prysznic, a następnie odstaw je z daleka od prysznica. Najlepiej nie trzymać pojemników z kosmetykami w kabinie prysznicowej. Po kąpieli lepiej schować je osuszone do osobnej szafki.

Użyj uszczelniacza

Jeśli w łazience są płytki, użyj uszczelniacza do spoin, aby uszczelnić fugi. Pomoże to w zachowaniu ich wodoodporności i zapobiegnie rozwojowi pleśni. Jeśli na fugach zauważysz powstającą pleśń, wyszoruj je detergentem i wodą, a następnie pozwól fugom całkowicie wyschnąć przed nałożeniem uszczelniacza.

Zlikwiduj wszystkie wycieki

Pleśń powstaje nie tylko z wilgoci pod prysznicem lub w wannie, ale także w przypadku wycieków w łazience, które powodują gromadzenie się wilgoci. Gdy tylko zauważysz wyciek z kranu, umywalki lub toalety, napraw go jak najszybciej lub znajdź kogoś, kto to naprawi. Znacznie łatwiej jest zapobiegać rozwojowi pleśni niż się jej pozbyć, dlatego upewnij się, że wszystkie wycieki są natychmiast zlikwidowane.

Profesjonalne środki do czyszczenia łazienkowych powierzchni

http://thinkecothinkbio.plLekarze twierdzą, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć i ta sama zasada dotyczy pleśni. Znacznie trudniej jest usunąć pleśń niż zapobiec jej rozwojowi. Think ECO Think BIO wie, co trzeba, aby usunąć i zapobiec rozwojowi pleśni w Twojej łazienkowej przestrzeni.