Czyszczenie, czy czeka je zautomatyzowanie?

Czyszczenie przyszłości, jak będzie ono wyglądało? Od dronów dostawczych, samochodów bez kierowcy po bankomaty wideo i linie samoobsługowe, technologia cyfrowa i postęp automatyzacji stają się częścią naszego życia. Technologie te stały się znaczącą częścią głównych gałęzi przemysłu, takich jak rolnictwo, górnictwo i niemal w każdej innej części naszego życia. Podczas gdy postęp technologiczny był powolny w odczuwaniu ich obecności w komercyjnym przemyśle sprzątającym, roboty wykonują teraz szereg funkcji czyszczenia.

Firmy technologiczne próbują stworzyć alternatywne rozwiązania na czyszczenie. Biorąc pod uwagę, że 95% kosztów czyszczenia komercyjnego to robocizna, firmy technologiczne pracują przez całą dobę, aby stworzyć zautomatyzowane rozwiązania.

Czyszczenie. Innowacje przejmujące prace porządkowe

W badaniach przeprowadzonych przez Uniwersytet Oksfordzki w 2013 r. Przewidywano, że 70% prac wymagających niskich umiejętności może być wykonywanych przez maszyny w ciągu najbliższych dwóch dekad. Sześć lat później zaczęliśmy widzieć, co innowacje i technologie mogą zrobić w branży czyszczenia.

Firmy takie jak Avidbots, Karcher i Brain Corp już zbudowały roboty, które zostały zaprojektowane do wykonywania prac porządkowych wykonywanych przez ludzi od stuleci. Roboty te są specjalnie zaprojektowane do szorowania podłóg i nie potrwa długo, zanim takie firmy opracują roboty, które mogą poradzić sobie z innymi zadaniami czyszczenia.

Czyszczenie. Zastosowanie nowoczesnych technologii

Większość tych robotów została stworzona do czyszczenia powierzchni zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz . Wykorzystując nowoczesne technologie, takie jak podczerwień, czujniki kamery, ultradźwiękowe i żyroskopowe, roboty te mogą wykrywać śmieci i nierówne powierzchnie.

Do zasilania tych robotów wykorzystywane są baterie, które mogą trwać przez dwie godziny. Są wystarczająco mocne, aby wyczyścić ponad 20 000 stóp kwadratowych. Roboty są również wyposażone w wymienne części, które mogą zamiatać, czyścić i zbierać śmieci.

Czyszczenie. Jaka jest teraz sytuacja?

Chociaż zaczęliśmy doświadczać automatyzacji w czyszczeniu komercyjnym, prawdopodobnie minie kilka dziesięcioleci, zanim świat będzie świadkiem wprowadzenia na szeroką skalę robotów czyszczących. Na razie maszyny są znacznie wolniejsze i droższe niż ludzkie koszty pracy. Znów wiadomo, że ludzie znacznie wolniej ufają i wdrażają nowe innowacje, które mogą opóźnić powszechne wdrażanie robotów w branży czyszczenia.

Chociaż wprowadzono technologie, takie jak odkurzacze domowe, może to potrwać kilka lat, a nawet dekad, zanim w pełni funkcjonalna technologia głośnomówiąca zostanie wprowadzona do czyszczenia w celach komercyjnych.

Czyszczenie. Co z budżetem?

Pomimo postępu technologicznego, futurystyczne technologie pozostają dalekie od budżetów dozorców. Nie oznacza to jednak, że komercyjna firma sprzątająca nie może sobie pozwolić na włączenie automatyki do swojej działalności. Zamiast tego oznacza to, że nie byłoby to wykonalne dla większości firm sprzątających, ponieważ większość tej automatyzacji nie jest w pełni bez użycia rąk. Czyszczenie jest tym tańsze im lepszych używamy środków. Chemia ECO i BIO jest bardziej wydajna co przekłada się na ostateczny wynik kwot.

Korzyści z automatyzacji w czyszczeniu komercyjnym

Podobnie jak w przypadku każdej zmiany spowodowanej technologią i wynalazkiem, zawsze zaleca się przyjęcie jej zamiast walki z nią. To powiedziawszy, automatyzacja przyniesie korzyści w czyszczeniu komercyjnym, zmniejszając koszty i poprawiając wynik finansowy. Komercyjni pracownicy sprzątający będą również mogli stać się bardziej produktywni, przekierowując swoich pracowników do obowiązków zorientowanych na klienta, zamiast wykonywać powtarzalne zadania.

Ponadto większość robotów będzie miała wbudowane Wi-Fi, co będzie korzystne w zapewnianiu automatycznego raportowania. Umożliwi to menedżerom sprzątania zdalne nadzorowanie i monitorowanie wydajności produktywności robotów, potrzeb konserwacji i zużycia chemikaliów. Włączenie oprogramowania i aplikacji zautomatyzuje również takie działania, jak śledzenie czasu, planowanie zadań, zarządzanie umowami i licytacja projektów.

Będą również specjalne roboty czyszczące, które pomogą całkowicie wyeliminować bakterie i patogeny, które w innym przypadku nie zostałyby wykryte przez ludzkie czyszczenie.

Co następne?

Chociaż możliwość zautomatyzowanego czyszczenia komercyjnego wydaje się być rodzajem Świętego Graala, który zmieni sposób, w jaki my sprzątamy nasze domy i biura, wiele z tych maszyn i robotów nadal będzie wymagało ludzi. Od regularnej konserwacji, nadzoru po serwisowanie, ludzie nadal będą odgrywać kluczową rolę w udanym działaniu tych robotów. Dlatego może być niemożliwe całkowite wyeliminowanie elementu ludzkiego w działaniu tych maszyn.