Czyszczenie podłóg z drewna – jak to robić?

Podłogi z drewna nadają każdemu domowi wyjątkowy i piękny wygląd „godny profesjonalnego wystroju wnętrza”. Aby wyglądały one ładnie przez cały czas, wymagają regularnej konserwacji i czyszczenia. W przeciwieństwie do płytek i dywanów, podłogi z twardego drewna wymagają dodatkowej staranności, aby zachować ich gładką teksturę i elegancki połysk. Czyszczenie podłóg z drewna nie jest więc łatwe. Nawet przy wykończeniach ochronnych drewno nadal może być łatwo uszkodzone przez nadmierny poziom wilgoci lub zbyt mocne szorowanie podłogi. Dodatkowo, ostre i twarde przedmioty mogą porysować lub rozdrobnić drewno.

Zastanów się więc, czy odpowiednio dbasz i konserwujesz swoje drewniane podłogi?

Oto jak czyścić podłogi z drewna, aby uzyskać nieskazitelne wykończenie:

1. Zamiatanie lub odkurzanie podłóg

Użyj miotły lub mopa z mikrofibry, aby usunąć kurz i i inne suche zanieczyszczenia z podłogi. Jeśli chcesz korzystać z odkurzacza, pamiętaj aby wybrać odpowiednią szczotkę, aby nie porysować drewna. Ponadto, dobrze jeśli odkurzacz ma gumowe koła, które rzadziej zarysowują drewno niż te plastikowe. Jeśli możesz swobodnie przesuwać przedmioty, zrób to i odkurz powierzchnie również pod nimi.

2. Czyszczenie podłóg

Po zamieceniu lub odkurzeniu kurzy czas na czyszczenie podłóg na mokro. Do wody dolewamy kilku kropli płynu do mycia podłóg drewnianych, możemy także dodać płyn do mycia naczyń. Pamiętaj, aby dobrze wycisnąć mopa. Mopy z mikrofibry działają szczególnie dobrze do czyszczenia podłóg z drewna, ponieważ pochłaniają wilgoć. Tym samym nie narażają one drewna na uszkodzenia spowodowane przez nadmiar wilgoci. 

3. Polerowanie podłogi

Gdy podłoga jest czysta, możesz przywrócić jej blask. Za pomocą miękkiej szmatki wycieraj podłogę okrężnymi ruchami. Aby uzyskać dodatkowy połysk i zabezpieczenie drewnianych podłóg, na tym etapie polerowania możesz użyć lakieru do drewna. Jeśli twoje podłogi z twardego drewna są już lekko zniszczone, możesz użyć wosku do głębokiego czyszczenia. Wosk podłogowy jest również przydatny do usuwania ciemnych plam, plam zwierząt domowych i śladów stóp. 

Jak zachować połysk podłóg drewnianych?

Aby podłogi drewniane zachowały swoją dobrą kondycję warto regularnie je czyścić i polerować. Czyszczenie podłóg, po których najczęściej chodzisz co tydzień lub dwa, w celu właściwego utrzymania wydaje się być niezbędne. Dobrze jest także używać miękkich podkładek na spodzie wszystkich mebli, aby uniknąć zarysowań. Inne wskazówki dotyczące konserwacji podłogi z twardego drewna, o których należy pamiętać, obejmują:

  • Unikaj chodzenia na wysokich obcasach po podłogach z twardego drewna.
  • Nie przesuwaj przedmiotów (np. ciężkich mebli) po drewnie, chyba że są miękkie lub mają specjalne podkładki meblowe.
  • Do szybkiego odkurzania używaj miękkich ściereczek lub mopów z mikrofibry.
  • Unikaj stosowania środków czyszczących na bazie octu, ponieważ kwas może z czasem stępić wykończenie.
  • Utrzymuj odpowiedni poziom temperatury i wilgotności w pomieszczeniu.

Czyszczenie podłóg drewnianych – ekologiczne środki czystości

Czyszczenie podłóg jest niezbędne do utrzymania naszego mieszkania czy domu w dobrym stanie. Szczególnie utrzymanie w idealnym stanie drewnianych podłóg wydaje się być trudnym zadaniem. Możesz to jednak zrobić z profesjonalnymi eko środkami do czyszczenia podłóg od Think Eco Think Bio!