Czyszczenie a zdrowie. Używaj ECO!

Czyszczenie aerozolami może uszkodzić płuca – wypróbuj te alternatywy

Czyszczenie a zdrowie. Nie palisz papierosów i myślisz, że twoje płuca są zdrowe? Według licznych badań, spraye i produkty czyszczące mogą wyrządzić takie same szkody, jak palenie paczki papierosów dziennie. Zależy to głównie od tego, jak często używasz sprayów i innych środków czyszczących, ale nawet ich ograniczone używanie może uszkodzić płuca.

Czyszczenie a zdrowie. Badania dowodzą, że czyszczenie aerozolami może uszkodzić płuca

Według artykułu w Independent, profesor Cecile Svanes, lekarz z Uniwersytetu w Bergen, wskazuje, że „Chociaż krótkoterminowe skutki czyszczenia chemikaliami są coraz lepiej udokumentowane, brakuje nam wiedzy na temat długoterminowego wpływu na astmatyków ”. Jak mówi „Obawiamy się, że takie chemikalia, powodując niewielkie uszkodzenie dróg oddechowych z czasem, mogą przyspieszyć tempo upośledzenia czynności płuc, które występuje z wiekiem”. Według niektórych badań wygląda na to, że miał rację.

Wspólnota Europejska Health Survey przebadała funkcjonowanie płuc u ponad 6000 uczestników. Średni wiek uczestników wynosił 34 lata, a badanie przeprowadzono przez okres 20 lat. W badaniu stwierdzono, że czyszczenie sprayami i produktami może wyrządzić tyle samo szkody, co palenie 20 papierosów dziennie przez okres od dziesięciu do dwudziestu lat. 

American Thoracic Society doszedł do tego samego wniosku, stwierdzając, że kobiety, które pracują jako sprzątaczki lub stosują do czyszczenia w domu środki czystości w sprayach wykazują się znacznymi utratę czynności płuc. W badaniu wymieniono 27 innych badań, które potwierdziły to samo. W badaniu stwierdzono: „środki czyszczące mają działanie drażniące i potencjalnie mogą wywoływać zmiany zapalne w drogach oddechowych”.

Artykuł w Healthline udokumentował z kolei osłabienie wydolności płuc u osób sprzątających i kobiet, które stosowały spraye czyszczące w domu.

Jeśli wziąć pod uwagę, że używanie sprayów czyszczących może być tak samo złe, jak palenie 20 papierosów dziennie, powinniśmy zadać sobie pytanie, co z tym zrobić.  W końcu spraye do czyszczenia są dostępne wszędzie, a zawierają środki chemiczne, które mogą poważnie uszkodzić płuca. Dotyczy to nawet osób, które używają ich w domu!

Czyszczenie a zdrowie. Przyjazne dla środowiska alternatywy dla sprayów do czyszczenia chemicznego

Spraye czyszczące są dostępne w każdym supermarkecie, ale czy ich używanie jest naprawdę konieczne? W przeszłości nie istniały i wiele naturalnych produktów doskonale sprawdzało się w czyszczeniu najróżniejszych powierzchni z zabrudzeń. W zrównoważonych i ekologicznych produktach czyszczących stosuje się obecnie wiele naturalnych składników, które mogą być tak samo skuteczne jak klasyczne chemikalia. Jeśli chodzi o produkty naturalne, wśród najczęściej stosowanych do czyszczenia znajdziemy:

 • Ocet winny
 • Proszek do pieczenia
 • Cytrynowy
 • Nadtlenek wodoru
 • Boraks

Każdy z nich może wyczyścić prawie wszystko, a czasami są łączone, aby stworzyć jeszcze bardziej wydajny środek czyszczący:

 • Nadtlenek wodoru i ocet mogą dezynfekować kuchenne deski do krojenia
 • Skuteczny środek do czyszczenia piekarników to mieszanka sody oczyszczonej lub wodorowęglanu sody i octu
 • Soda oczyszczona, boraks i ocet stanowią skuteczny i przyjazny dla środowiska środek do czyszczenia muszli klozetowych

Czyszczenie kuchni bez szkodliwych środków czystości? To możliwe!

Poniżej kilka sposobów na uniknięcie używania chemikaliów w kuchni. Prawie wszystko można wyczyścić bez konieczności rozpylania środków chemicznych.

 • Brudną kuchenkę mikrofalową można wyczyścić, wkładając cytrynę do wody i gotując w kuchence mikrofalowej przez 3–5 minut. Poczekaj kilka minut, a następnie wytrzyj do czysta.
 • Soda oczyszczona może oczyścić wiele rzeczy w kuchni, w tym piekarniki, a mieszanka sody oczyszczonej i wody może nadać blasku każdej powierzchni kuchennej.
 • Amoniak może czyścić płyty grzejne. Włóż pola grzewcze do plastikowej torby i je posyp amoniakiem. Pozostaw je na noc i wytrzyj.

Jeśli wolisz skorzystać z bardziej profesjonalnych i pewnych produktów, wykorzystaj ekologiczne środki czystości. Nie tylko w skuteczny sposób pozbywają się one zabrudzeń ale są także nieszkodliwe dla środowiska i Twojego zdrowia. Innowacyjne płyny do czyszczenia mogą oczyścić prawie wszystko i nie uszkodzą płuc.

Naturalne środki czystości Think Eco Think Bio

Istnieją alternatywy dla sprayów czyszczących, które zawierają substancje chemiczne, mogące uszkodzić płuca. Wiele osób zaczyna przestawiać się na produkty naturalne, które nie szkodzą zdrowiu ani planecie. „Przyjazne dla środowiska” środki czystości są doskonałą alternatywą dla klasycznej ciężkiej dla naszych płuc chemii.

Przejdź na przyjazne dla środowiska środki czyszczące. Przekonasz się, że są one tak samo skuteczne jak spraye chemiczne a w dodatku nie są groźne! Wypróbuj preparaty eko od Think Eco Think Bio. W naszej ofercie znajdziesz środki czystości niemal do każdej powierzchni! Każdy z nich bazuje na naturalnym składzie, który nie tylko nie zaszkodzi Tobie ale także naszej planecie!