Inteligentniejszy sposób na sprzątanie domu

Każdy dom – duży, mały, mieszkanie lub dom wakacyjny – brudzi się. I choć nie ma tylko jednego sposobu na sprzątanie domu, istnieje wiele pomocnych metod, które znacznie ułatwiają sprzątanie domu. Przeczytaj nasz domowy poradnik, który pozwoli Ci poznać podstawowe zasady czyszczenia – od kuchni i łazienki po sypialnię i część dzienną. Sprawdź nasze wskazówki dotyczące sprzątania domu. Pomogą Ci one dokładnie i skutecznie posprzątać Twój dom już teraz.

Jak czyścić kuchnię – sprzątanie powierzchni kuchennych

Sprzątanie domu nie może odbyć się bez czyszczenia kuchni, która jest szczególnie często odwiedzaną powierzchnią. Tym samym, pojawia się w niej wiele zabrudzeń. W kuchni niezwykle istotne jest regularne wycieranie powierzchni, i codzienne mycie naczyń oraz zapobiegnie dużym czasochłonnym do sprzątania bałaganom. Warto również regularnie sprzątać podłogi, które w kuchni są szczególnie narażone na gromadzenie się zabrudzeń.

Sprzątanie domu – utrzymuj naczynia w czystości

Jeśli jesteś osobą, która ma tendencję do przetrzymywania naczyń w zlewie, aby unikać ich zmywania, wypróbuj tę prostą sztuczkę. Ustaw licznik czasu przed rozpoczęciem mycia naczyń i zanotuj, ile czasu zajęło Ci ich posprzątanie. Jeśli wiesz, że wykonanie zadania zajmie tylko kilka minut, łatwiej będzie przekonać się, aby zająć się od razu brudnymi naczyniami po obiedzie.

Jak wyczyścić spalony garnek?

Aby wyczyścić mocno przypalony garnek bez szorowania, przykryj spalony obszar dużą ilością sody oczyszczonej i wlej wystarczającą ilość wrzącej wody, aby napełnić garnek do połowy. Gdy woda będzie wystarczająco chłodna, wyczyść środek gąbką i użyj tak stworzonego roztworu sody oczyszczonej, aby wyszorować przypalenie. Po wyszorowaniu wylej roztwór i umyj garnek gorącą wodą z płynem do mycia naczyń.

Zmywarka – jak ją czyścić? 

Mimo, że zmywarka jest urządzeniem, które czyści, nie należy zapominać także o czyszczeniu samej zmywarki. Jest to szczególnie istotne kiedy wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach lub nasze naczynia są widocznie niedomywane. Do czyszczenia zmywarki możemy wykorzystać domowe sposoby lub zaopatrzyć się w profesjonalne środki czystości przeznaczone do zmywarek. Niektóre zmywarki mają specjalny program do czyszczenia, warto raz na jakiś czas z niego skorzystać. Pamiętaj o regularnym przecieraniu obudowy zmywarki, uszczelek oraz pojemników na sztućce i naczynia.

Wyczyść swój zlew

Umywalka

Pamiętaj aby dokładnie czyścić kran. Jako, że bardzo często wszyscy domownicy dotykają go rękami, gromadzi się na nim wiele bakterii. Umywalkę należy wyczyścić specjalnym płynem, w zależności od materiału jego wykonania. Można do tego celu wykorzystać również domowe sposoby. Pamiętaj, że gąbki, z których korzystamy do mycia naczyń należy również często czyścić.

Jeśli w uchwycie/ pojemniku na gąbki rozwinęła się pleśń lub widzisz zabrudzenia na jego dnie, użyj szczoteczki do zębów. Zanurz ją \w wybielaczu lub białym occie – ale nigdy w obu tych płynów. Kombinacja taka powoduje bowiem niebezpieczną reakcję chemiczną. Następnie pojemnik umyj gorącą wodą z mydłem lub przepłucz go przez zmywarkę.

Sprzątanie domu – utrzymuj powierzchnie w czystości

Dobrym sposobem będzie, jeśli po każdym użyciu przetrzesz blat i kuchenkę uniwersalnym środkiem czyszczącym. Sprawdza się to w szczególności w przypadku płyt kuchennych. Takie „szybkie czyszczenie” po użyciu pozwala uniknąć zasuszeniu rozprysków i tłuszczu na ich powierzchni. Zbyt długo pozostawione zabrudzenia na kuchenkach są niezwykle trudne do usunięcia.

Jak czyścić płytę kuchenną?

Do usunięcia przypalonych kawałków tłuszczu z płyt kuchennych potrzebne są specjalne narzędzia. Dobrze jest skorzystać z nierysujących gąbek do szorowania. Powierzchnie płyt kuchennych najlepiej czyścić delikatnym środkiem czyszczącym. Podczas czyszczenia stali nierdzewnej nie szoruj ruchem okrężnym, aby uniknąć zarysowania. Delikatnie pocieraj o powierzchnię, pozwalając produktowi wykonać większość pracy.

Jak czyścić małe urządzenia?

Zewnętrzne elementy małych urządzeń, takich jak tostery, ekspresy do kawy i blendery, które stoją na blatach, należy często wycierać za pomocą uniwersalnych środków czyszczących, aby zapobiec gromadzeniu się rozprysków i tłustego osadu podczas gotowania. W celu bardziej dokładnego ich czyszczenia zdejmij wszystkie wyjmowane części i umyj je ręcznie lub w zmywarce. Aby dostać się do ciasnych kątów i innych trudno dostępnych miejsc wykorzystaj waciki, patyczki do uszu lub szczoteczkę do zębów.

Sprzątanie domu – zajmij się lodówką

Łatwym sposobem na kontrolowanie czystości lodówki jest dodanie jednego prostego zadania do codziennej rutyny: 

Podczas wyrzucania śmieci otwórz lodówkę i sprawdź jej zawartość. Czy są tam jakieś resztki jedzenia, które popsuły się? Wyrzuć je. Czy w wytłaczance widzisz kilka ostatnich jaj? Przyrządź na kolację omlet, tak, aby nie marnować jedzenia. Pamiętaj aby nie przechowywać w lodówce zepsutej żywności i regularnie przecierać powierzchnie wewnątrz, szczególnie jeśli widzisz zabrudzenia.

Jak czyścić rozlane płyny w lodówce?

Kiedy w lodówce zaobserwujesz lepkie plamy, usuń je za pomocą kompresu. Zanurz gąbkę lub szmatkę w bardzo gorącej wodzie (uważaj na dłonie) i wykręć ją, aby nie kapała. Następnie dociśnij ją do lepkiego miejsca. Plama powinna „rozrzedzić się”, wówczas należy ją wytrzeć. Jeśli plama nie chce zejść z powierzchni, powtarzaj ten proces kilka razy.

Wyjmij śmieci w odpowiednim czasie

Regularne wyrzucanie śmieci jest niezwykle istotne. Szczególnie w przypadku odpadów po jedzeniu, które szybko się psują i wydzielają nieprzyjemne zapachy. Pamiętaj również o myciu koszy na śmieci oraz powierzchni wokół nich. Często gromadzi się tam wiele zabrudzeń.

Sprzątanie domu – zrób to ekologicznymi środkami!

Sprzątanie domu warto wykonać przy pomocy profesjonalnych środków do czystości. Pamiętaj jednak, że klasyczne detergenty zawierają wiele chemikaliów. Są one szkodliwe nie tylko dla środowiska ale i dla Ciebie i Twojego zdrowia oraz zdrowia domowników. Udowodniono bowiem, że niektóre substancje wykorzystywane do produkcji detergentów mogą być odpowiedzialne za różnego rodzaju alergie, problemy skórne, a nawet kłopoty z oddychaniem. Skorzystaj więc z w pełni biodegradowalnych ekologicznych preparatów do czyszczenia takich jak środki czystości Think Eco Think Bio! Wykorzystaj nasze płyny uniwersalne, środki do mycia powierzchni czy okien, ekranów oraz usuwania plam i ciesz się idealnie czystymi powierzchniami bez narażania planety oraz swojego zdrowia i zdrowia Twoich najbliższych.