Czysty dom a korzyści zdrowotne

Badania wykonane na Indiana University ukazały korelację między czystym domem i sprawnością fizyczną. Badacze stwierdzili, że uczestnicy z bardziej czystymi domami ćwiczyli więcej! „Pod koniec dnia wnętrze domu wydawało się jedynym czynnikiem wpływającym na ich aktywność fizyczną”, powiedziała ekspert ds. Aktywności NiCole Keith. Pozostaje więc pytanie: czy sprawni ludzie mają więcej energii na sprzątanie domów, czy też są po prostu zdyscyplinowani pod względem wykonywania ćwiczeń oraz trzymania porządku w domu?  Czu czysty dom rzeczywiście wpływa na naszą kondycję?

Niezależnie od tego jak jest, każdy z nas wie, że utrzymanie czystego domu ma wiele zalet. Potencjalna większa sprawność fizyczna jest jedną z nich.

Poniżej znajdziesz inne powody, dla których warto postawić na czysty dom!

Czysty dom to mniejszy stres i zmęczenie

„Kiedy mieszkasz w brudnym domu wzrok nie ma miejsca na odpoczynek”, mówi dr Rian Rowles , psychiatra związany z Advocate Christ Medical Center w Oak Lawn, Illinois. „Zbyt dużo bałaganu może powodować ogromny stres i zmęczenie. Kiedy znalezienie czegoś trwa dłużej lub nie można tego znaleźć, poziom stresu rośnie, a wraz z nim ryzyko choroby.” Czysty dom redukuje poziom stresu i poprawia możliwość efektywnego odpoczynku.

Czysty dom zmniejsza objawy alergii i astmy

Nieutrzymywanie porządku w miejscach z wykładziną, tapicerką lub pościelą, lub w miejscach naturalnie wilgotnych, takich jak piwnice i garaże szczególnie negatywnie wpływa na alergików i astmatyków. Brudne powierzchnie, kurz czy pleśń są wyjątkowo szkodliwe dla osób z różnymi przypadłościami. Czysty dom sprawi, że Twoi domownicy będą mniej podatni na nawracające alergie i astmę. Ich życie stanie się dzięki temu znacznie bardziej komfortowe.

Jak wskazuje Dr Uma Gavani, specjalista z Christ Medical Center, zanieczyszczenia mogą wywoływać reakcje alergiczne. Obniżają one jakość powietrza i zwiększają potencjalne problemy z astmą. „Im więcej rzeczy masz w domu, tym trudniej jest je wyczyścić” – mówi dr Gavani. „Brudne obszary zwiększają potencjał gromadzenia się kurzu, łupieżu i pleśni w szafach, na powierzchniach i w szczelinach”

Zwiększ bezpieczeństwo w swoim domu!

„Upadki i pożary to dwie główne przyczyny obrażeń i zgonów w domu” – mówi Gary Bettenhausen, szef biura EMS z Oak Lawn Fire Department. „Potknięcie się o przedmioty i poślizgnięcie się na śliskich powierzchniach może spowodować obrażenia głowy oraz złamania i skręcenia kończyn.” Wszystko, co blokuje drzwi i korytarze, stanowi również zagrożenie pożarowe. „Bałagan może z łatwością przyspieszyć rozprzestrzenianie się ognia i utrudnić ucieczkę lub uratowanie” – mówi Bettenhausen. Ważne jest więc, aby utrzymywać dom w czystości i zabezpieczyć go tak, aby Twoje środowisko było bardziej bezpieczne.

Zmniejszenie rozprzestrzeniania się zarazków

Większość ludzi myśli, że to w łazienkach gromadzi się najwięcej bakterii. Okazuje się jednak, że to kuchnia jest najbardziej narażonym na ich pojawianie się miejscem. „Kuchnia jest głównym obszarem, na którym rozwijają się zarazki. Dzieje się tak z powodu obecności wielu szczelin, które mogą pomieścić wodę lub rozpryski żywności”, mówi dr Marek Sokalski, specjalista chorób zakaźnych. Radzi on, aby zaopatrzyć się w blaty z nieprzepuszczalnego materiału, który można dokładnie czyścić środkami chociażby po przygotowaniu surowego mięsa i ryb. Warto pamiętać, aby po każdym użyciu dezynfekować gąbki i ściereczki, które wspierają wzrost patogenów.

Według amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, choroby żołądkowo-jelitowe mogą być przenoszone przez skażoną żywność, a zatrucie pokarmowe jest mniej prawdopodobne w kuchniach odpowiednio oczyszczonych i odkażonych. „Byłbyś zaskoczony, gdybyś dowiedział się, ile surowych pokarmów posiada na swojej powierzchni bakterie wywołujące choroby przed gotowaniem” – mówi dr Sokalski.

Czysta łazienka to zdrowy dom

Doktor podkreśla także znaczenie zwracania uwagi na czyszczenie łazienki. „Uchwyty toalety, spłukiwacza i kranu są szczególnie narażone na rozwijanie się niebezpiecznych zarazków. Należy je więc często dezynfekować.”

Trzymanie szkodników z daleka

Insekty mogą się rozmnażać i chować w brudnych domach. Przyciągają je rozlane płyny, resztki jedzenia i brudne miski dla zwierząt. Ich obecność stanowi problem, ponieważ rozprzestrzeniają choroby, bakterie, zarazki i alergie.

„Karaluchy są nie tylko denerwujące, ale mogą przenosić niebezpieczne zarazki na ludzi” – mówi dr Sokalski. „Są dobrze znaną przyczyną astmy, przenoszą liczne bakterie i pasożyty. Rozprzestrzeniają zarazki, które mogą powodować zapalenie żołądka i jelit”.

Myszy mogą również stanowić problem dla wielu domów. „Mogą rozprzestrzeniać choroby, w tym limfocytowe zapalenie płuc, Salmonellę i Hantavirusa” – stwierdził dr Sokalski. „Dla zdrowia całej rodziny bardzo ważne jest zapobieganie inwazji szkodników”.

Regularne czyszczenie, w tym umieszczanie wszystkich potraw w szczelnych pojemnikach po każdym posiłku, oraz codzienne wyrzucanie śmieci pomaga powstrzymać szkodniki, zanim staną się poważnym problemem.

Poprawa diety a sprzątanie?

Badania wykazały, że kobiety jedzą więcej słodyczy i tłustych potraw w obliczu codziennych problemów lub stresu zawodowego. Naukowcy z Cornell University odkryli, że chaotyczne środowisko fizyczne również może na to wpływać. Dla swoich badań stworzyli oni dwie testowe kuchnie ze zdrowymi i niezdrowymi przekąskami. Jedna była uporządkowana, a druga niechlujna. Naukowcy twierdzili, że osoby pracujące w nieuporządkowanej kuchni spożywają prawie dwa razy więcej kalorii w słodyczach niż ci, którzy przebywali w czystej kuchni.

Jak widzisz sprzątanie ma mnóstwo zalet! Już teraz weź odkurzacz i popracuj nad porządkiem w swoim domu. Aby ułatwić sobie proces sprzątania skorzystaj z profesjonalnych ekologicznych środków czyszczących Think Eco Think Bio!