Jak usunąć tłuste plamy gospodarstwa domowego?

Jak usnąć plamy tłuszczu?

Najlepsze sztuczki usuwania tłustych plam

Ty też zastanawiasz się jak usunąć tłuste plamy? Zdarza się najlepszym z nas: sos spaghetti na zupełnie nowej białej koszuli, czerwone wino na dywanie, smar na jedwabnym krawacie. Czasami plamy oznaczają, że ubrania nie można już nosić – ale nie zawsze tak jest! Istnieje kilka wypróbowanych metod usuwania plam oraz kilka mniej znanych metod. Dzięki nim będziesz mógł kontynuować noszenie wcześniej zabarwionych przedmiotów. Po przeczytaniu tego przewodnika usuwanie plam stanie się dla Ciebie bezproblemową czynnością!

Tłuste plamy. Usuwanie plam z tłuszczu

Jeśli lubisz boczek (a kto nie lubi boczku?) lub inne tłuste jedzenie, wiesz, jak podstępne mogą być plamy tłuszczu. Z początku wydają się łatwe do czyszczenia za pomocą zwykłej wody i odrobiny ręcznika. Ale tak nie jest. Smar prawie natychmiast przylega do włókien tkaniny i pozostawia ciemną plamę, która, jeśli nie zostanie poddana obróbce, utrwali się i pozostanie na zawsze.

Oto co zrobić, jeśli musisz zmierzyć się z plamą z tłuszczu:

Nie panikować! Przede wszystkim nie wcieraj tłuszczu. Opłucz ubranie ciepłą wodą, a następnie dodaj kilka kropel płynu do naczyń bezpośrednio na poplamione miejsce. Wcieraj go delikatnie palcami, aby uzyskać pianę. Odstaw na kilka minut. Wypłucz i powtórz. A potem od razu wypierz koszulę zgodnie ze zwykłymi instrukcjami prania. Mydło do naczyń jest przeznaczone do likwidowania tłuszczu! Używasz go do mycia garnków i patelni, więc jest to jedna z twoich najlepszych metod wybawiania plam, które powstają na skutek zabrudzenia tłuszczem.

Długopisy

Linia długopisu na poduszce, a może gigantyczna plama atramentu na rękawie! Co teraz?

Jak w przypadku wszystkich usuwania plam – nie panikuj! Pamiętaj, nie należy dopuszczać do wyschnięcia tuszu. Tak szybko, jak to możliwe, będziesz potraktuj obszar odrobiną wody, aby ponownie zintensyfikować atrament. Niech wilgotny obszar wyschnie. W tym czasie weź puszkę aerozolowego lakieru do włosów i delikatnie spryskaj plamę. Zwilż bawełnianym wacikiem, a atrament powinien zacząć się podnosić. Alternatywnie możesz spróbować zmoczyć plamę octem i wcierać nią odrobinę sody oczyszczonej. Po nasiąknięciu przetrzyj gąbką kuchenną lub szczoteczką do zębów, spłucz, a plama powinna zostać usunięta.

Usuwanie farby z odzieży

Malując ściany, ubrudziłeś spodnie? Pierwszym krokiem jest określenie rodzaju farby. Większość z nas maluje ściany farbą lateksową (lub na bazie wody). Wówczas poplamione dżinsy należy zamoczyć w zimnej wodzie, a następnie umyć je w płynie do prania, aby spłynęła większość nadmiaru farby. Co jeśli trochę poczekasz, a farba będzie sucha? Zamocz ubranie w gorącej wodzie i detergencie. W obu przypadkach po prostu powtórz proces, a plama zniknie.

Farby na bazie oleju, akrylu i farby w sprayu są trudniejsze do usunięcia – dlatego podczas malowania zaleca się noszenie kombinezonu lub odzieży ochronnej, która może zostać poplamiona. Jeśli skończysz z tego rodzaju farbą na swoim ubraniu, będziesz musiał potraktować je rozpuszczalnikiem na bazie amoniaku lub ropy naftowej. Jest jednak mało prawdopodobne, że plama całkowicie się zniesie.

Tłuste plamy. Plamy zwierząt na dywanie lub tapicerce

Zwierzęta: kochamy je, ale czasami robią bałagan! Oto kilka sposobów na najczęstsze problemy związane ze zwierzętami.

Kocie siusiu na podłogach z twardego drewna

Jeśli kotek zesikał się na podłodze z płytek, zwykle dość łatwo ją wyczyścić mydłem i wodą. Gorzej jeśli stało się to na podłodze z drewna. Czasami pozostawienie kota na chwilę może spowodować nieestetyczną plamę na podłodze. Jak ją usunąć? Odpowiedzią jest nadtlenek wodoru. Mocz kota przyciemni twoje drewno (większy problem pojawia się więc, jeśli wykończenie twoich podłóg to na przykład jasny dąb), więc nadtlenek skutecznie wybieli go z powrotem do pierwotnego stanu. Użyj ręcznika papierowego i pozwól roztworowi wsiąknąć w plamę przez kilka minut, a następnie wyczyść obszar zwykłym mydłem i wodą i osusz czystą szmatką. Może to potrwać kilka dni, ale zewnętrzne krawędzie plamy zmiękną i znikną.

Psie siusiu na dywanie lub tapicerce

Fido nie zdołał go zatrzymać między spacerami, a teraz masz mokry dywan? Po pierwsze, posyp plamę dużą ilością sody oczyszczonej, aby zneutralizować nieprzyjemny zapach. Następnie spryskaj roztworem octu i wody i dodaj odrobinę olejku cytrynowego, aby zdezynfekować dotknięty obszar. Pozostaw do wyschnięcia, a następnie odkurz jak zwykle. Mocz psów nie jest tak silny jak mocz kotów (występuje w nim większa zawartość wody), więc plama nie powinna być tak trudna do oczyszczenia.

Tłuste plamy. Ogólne „niezidentyfikowane” plamy na dywanie

Możemy winić za nie dzieci, zwierzęta domowe, kogokolwiek – czasem pojawi się plama i nie będziemy wiedzieć, co ją spowodowało. Jest to prawie zawsze przypadek dla kryształów wybielacza tlenowego. Te małe (wspaniale pachnące!) kryształy, dostępne w sklepie spożywczym, można mieszać z ciepłą wodą, tworząc pastę. Energicznie wcieramy ją w dywan. W 9 na 10 przypadków ta substancja pozwoli wywabić twoją tajemniczą plamę! Wybielacz tlenowy nie przypomina zwykłego wybielacza, ponieważ nie powoduje przebarwień i można go bezpiecznie stosować w pobliżu dzieci i zwierząt. Pamiętaj, aby po wcieraniu, odkurzyć go.

Ożywianie starych tkanin, odzieży i tapicerki

Wielu z nas potrafi odnaleźć wspaniałe znaleziska w sklepie z artykułami używanymi lub antykami za grosze. Często mają one jednak charakterystyczny nieprzyjemny zapach, a na ich powierzchni znajdziemy plamy, które są nieestetyczne, stęchłe i obrzydliwe. Aby pozbyć się tego stęchłego zapachu wykorzystaj alkohol, który masz w domu! Jest to sztuczka wykorzystywana przez kierowników scen na Broadwayu od dziesięcioleci.

W butelce ze sprayem wymieszaj zwykłą wódkę z letnią wodą i wstrząśnij. Obficie spryskaj swój przedmiot (antyczne futra, tapicerkę, wyściółki walizek – cokolwiek!) Pozwól mu wywietrzyć przez około trzydzieści minut, a następnie powtórz proces. Ten proces zostanie przyspieszony jeszcze bardziej, jeśli możesz to zrobić na zewnątrz w ciepły, słoneczny dzień. 

Jeśli na Twoich rzeczach pojawi się plama, pamiętaj, jeśli tak się stanie, najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest zachowanie spokoju. Za pomocą naszych sztuczek poradzisz sobie nawet z tymi trudniejszymi plamami!

Wszystkie opisane powyżej metody usuwania plam są przydatne i sprawdzone. Jednak jeśli nie masz czasu lub ochoty komponować płynów, zawsze możesz zakupić jeden z naszych innowacyjnych i w pełni biodegradowalnych płynów do usuwania plam z tłuszczu. Usuń plamy tłuszczu z Think ECO Think BIO!