Historia chemii czyszczącej. Człowiek kontra brud.

Człowiek kontra brud: historia chemii czyszczącej

Historia chemii czyszczącej jest naprawdę ciekawa. Zanim było co wyczyścić, była woda. Jako pierwszy środek czyszczący ludzkości był dość skuteczny; możesz łatwo zmyć błoto z rąk w wodospadzie, kałuży lub oceanie. Ze względu na strukturę molekularną wiele substancji po prostu rozpuściło się i zostało wypłukane w wodzie, dlatego jest uważany za „uniwersalny rozpuszczalnik”.

Około 2200 roku pne starożytni Babilończycy znaleźli sposób na poprawę zdolności oczyszczania wody i, podobnie jak wiele innych wielkich odkryć, był to przypadek. Do czyszczenia naczyń kuchennych pokrytych tłuszczem zwierzęcym i popiołem drzewnym używano wody. Łącząc te trzy substancje, nieumyślnie stworzyli pierwsze na świecie mydło.

Egipcjanie używali olejów roślinnych i soli alkalicznych do produkcji mydła i byli prawdopodobnie pierwszymi ludźmi, którzy regularnie kąpali swoje ciała i prali ubrania. Czy ten niewielki postęp poprawił interakcje społeczne, a tym samym pomógł stworzyć prawdziwe społeczeństwa? Historia tego nie mówi.

Serdecznym mieszkańcom imperium greckiego udało się umyć bez mydła i wody. Wycierały swoje ciała gliną, piaskiem, pumeksem lub popiołem. Następnie pokrywali się olejem, a na koniec zdrapywali go metalowymi ostrzami.

Rzymianie ponownie przez przypadek odkryli zalety mydła i wody. Na szczycie góry Sapo tradycyjnie praktykowano ofiary ze zwierząt. Kiedy padał deszcz, tłuszcz zwierzęcy i popiół wulkaniczny spływały do ​​Tybru. Mieszanka stworzyła ługowy roztwór mydła, dzięki czemu rzeka jest idealnym miejscem do mycia się. A „Sapo” stało się podstawą naszego słowa „mydło”.

Po upadku Cesarstwa Rzymskiego w V wieku tradycja mycia siebie i naszych rzeczy zanikła, zapoczątkowując 1000 lat nieczystości i złej higieny, nie mówiąc o kilku śmiertelnych plagach.

Nowa świadomość przynosi nowe produkty

Wreszcie pod koniec XVII wieku czystość wróciła do mody w Europie, kiedy ludzie zaczęli łączyć higienę osobistą z ochroną przed chorobami. Wyprodukowane kostki mydła stały się dostępne wraz z – oczywiście – kampaniami reklamowymi, które je promują.

Jednak w niektórych krajach mydło było opodatkowane jako przedmiot luksusowy. W końcu ten podatek został zniesiony, umożliwiając nawet ludziom o skromnych środkach cieszenie się czystym ciałem i mieniem.

W 1898 roku BJ Johnson opracował pierwszą formułę mydła w płynie. Ponieważ był zrobiony z palm i oliwy z oliwek, nazwał go „Palmolive”. To był natychmiastowy hit. Później pojawiło się pierwsze mydło w płynie do czyszczenia domu; był wykonany z oleju sosnowego i oznaczony jako „Pine-Sol”.

Podczas I wojny światowej brakowało tłuszczów zwierzęcych, które były nadal używane do produkcji mydła, więc chemicy w Niemczech stworzyli chemię czyszczącą wykonaną z syntetycznych, a nie naturalnych składników. Wynik? Pierwszy detergent.

Laboratoria Proctor & Gamble wskrzesiły ideę detergentów w 1943 roku. „Płatki mydła” do prania, które sprzedawali, sprawiły, że białe i kolorowe ubrania stały się szare. Udoskonalili „syntetyczne środki powierzchniowo czynne” poprzez dodanie związków fosforanu i innych enzymów. Rezultatem był Tide®, który mógł penetrować tłuste, trudne plamy, których samo mydło i woda nie były w stanie dotknąć. Produkt stał się tak popularny, zwłaszcza na obszarach, gdzie występuje woda zmineralizowana lub „twarda”, że sklepy musiały ograniczyć ilość, jaką mogła kupić każda gospodyni.

W latach pięćdziesiątych XX wieku detergenty zastąpiły mydła stosowane do prania odzieży w krajach rozwiniętych. W latach 80-tych opracowano detergenty, które można czyścić w zimnej wodzie. W latach 90-tych pojawiły się super skoncentrowane detergenty w płynie, aw 2000 roku powstały biodegradowalne, przyjazne dla środowiska produkty.

Dziś nawet mydło w kostce nie jest technicznie mydłem; To kostka detergentu na bazie ropy naftowej lub syntetycznej. Prawdziwe mydło jest dostępne tylko od producentów produktów naturalnych.

Historia chemii czyszczącej. Pranie mechaniczne staje się przemysłem

Pierwsze komercyjne mycie wysokociśnieniowe budynków i pojazdów w latach sześćdziesiątych XX wieku wróciło do podstaw – wystarczy woda, im cieplejsza, tym lepiej. Jednak ewoluowały specjalistyczne detergenty, a także możliwość wtryskiwania chemikaliów czyszczących do strumienia wody.

Jednak te chemikalia często były żrące, usuwając zarówno farbę, jak i brud.

W latach 80. wykonawca mycia ciśnieniowego, John Allison, zaczął opracowywać bezpieczniejsze i skuteczniejsze detergenty w domowych laboratoriach. Przez następną dekadę nauczył się, jak przeciwstawić się prawom tworzenia mieszanek chemicznych, opracowując superskoncentrowany polimer SuperFlo.

Historia chemii czyszczącej budzi zainteresowanie ale i zastanowienie. Mimo że ekologiczne detergenty wykonane z bezpiecznej formuły odniosły natychmiastowy sukces wśród firm sprzątających w całym kraju. To jednak rodzi się pytanie, czy aby środki czyszczące oparte na bezpiecznych składnikach nie pojawiły się zbyt późno?

Think ECO Think BIO oferuje rodzinę środków czyszczących na każdą możliwą potrzebę. Wywarliśmy ogromny wpływ na przemysł myjni mobilnych. Pozostawiliśmy wszystko, od domów i ciężarówek po komercyjne kuchnie i nagrobki wyglądające na nowsze niż w rzeczywistości.