Historia sprzątania domu

Historia sprzątania domu

Historia sprzątania domu. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad ewolucją sprzątania domów? Od czasu, gdy pierwsi ludzie osiedlili się na stałe, do dzisiejszych nowoczesnych domów, czystość była i nadal jest priorytetem. To, co na początku było prostym miejscem ucieczki przed żywiołami i ochrony przed otaczającą dziką przyrodą, przez tysiące lat ewoluowało w bardziej wyszukane domy, w których żyjemy dzisiaj. Ponieważ domy zmieniały się z biegiem czasu, zmienił się również sposób, w jaki sprzątamy i materiały, z których korzystamy.

Historia sprzątania domu. Woda jest kluczem do czystości w domu

Świeża woda jest ważna dla czystości i zdrowia. Starożytni Babilończycy są uznawani za używanie czystej wody w domu, a starożytni Rzymianie otrzymali uznanie za pierwszy akwedukt i system kanalizacyjny. Doprowadzanie czystej wody i wysyłanie brudnej wody jest krytycznym krokiem w utrzymaniu czystości w domu. Czysta woda umożliwia czyszczenie siebie, naczynia kuchenne i odzież. Czyszczenie świeżą wodą ogranicza choroby wywoływane przez bakterie i wirusy, przyczyniając się do zdrowszego domu i rodziny.

Nie wszystkie cywilizacje miały dostęp do czystej wody, a niektóre do dziś nie mają. W okresie znanym jako średniowiecze lub ciemne w Europie Zachodniej miasta i cywilizacje były brudne, a ludzie cierpieli na cholerę, ospę, żółtą febrę i zarazę. Sprzątanie domu, higiena osobista i właściwe systemy wodno-kanalizacyjne ostatecznie rozwiązały te problemy, poprawiając stan zdrowia ogółu ludności.

Odkrycie bakterii doprowadziło do wynalezienia pierwszego środka antyseptycznego

Antoni Van Leeuwenhoek jest uznawany za pierwszego, który odkrył bakterie. Używając własnego, ręcznie wykonanego mikroskopu, był w stanie zobaczyć najmniejsze żywe istoty lub mikroby. Badania, które nastąpiły, doprowadziły do ​​odkrycia, że ​​niektóre drobnoustroje, takie jak bakterie, mogą wywoływać choroby. Gdy naukowcy dalej badali tę koncepcję, a wiedza stała się szerzej akceptowana przez społeczeństwo, czystsze praktyki rozprzestrzeniły się z osoby na osobę, a jako społeczeństwo staliśmy się zdrowsi.

Odkrycie bakterii i jej potencjalna szkoda dla nas dało początek stworzeniu substancji przeciwbakteryjnych. Joseph Lister odkrył, że kwas karbolowy zabija bakterie i wynaleziono pierwszy środek antyseptyczny. Stosowanie kwasu karbolowego w szpitalach przed, w trakcie i po operacji doprowadziło do znacznego zmniejszenia zakażeń pooperacyjnych. Mydło karbolowe zostało wprowadzone w 1894 roku, a pierwszym masowo produkowanym mydłem w kostce było koło ratunkowe. Służy do kąpieli, a także do prania odzieży i czyszczenia łazienek. Z biegiem lat jego użycie spadło z powodu łagodnego podrażnienia skóry, jakie może powodować, oraz ponieważ stały się dostępne łagodniejsze środki dezynfekujące.

Historia sprzątania domu. Zielone produkty czyszczące zatoczyły pełne koło

Kwas karbolowy to tylko jeden środek czyszczący, który był używany w przeszłości, a który został uznany za lekko szkodliwy dla ludzi. Inne chemikalia, takie jak amoniak i wybielacz, są nadal używane, pomimo ich zdolności do powodowania podrażnień skóry i dróg oddechowych oraz ich możliwego związku z poważniejszymi problemami zdrowotnymi, takimi jak rak. Ostre chemikalia są również szkodliwe dla środowiska i ozonu. W wyniku nowszych badań dotyczących niektórych powszechnie akceptowanych domowych środków czystości, wiele osób i usług sprzątających zaczęło szukać alternatyw, które są bezpieczniejsze i łagodniejsze.

Naturalne środki, takie jak soda oczyszczona i ocet, były używane od wieków do czyszczenia i dezynfekcji powierzchni. Trendy odeszły od tych, ponieważ nowe produkty były produkowane i sprzedawane ogółowi społeczeństwa. Ale ponieważ w obecnym czasie jesteśmy coraz bardziej świadomi kwestii środowiskowych i zdrowotnych, a badania medyczne ujawniły nowe informacje na temat potencjalnych szkód, jakie mogą powodować niektóre chemikalia czyszczące, szukamy alternatyw. Zamiast agresywnych chemikaliów wielu właścicieli domów i firm sprzątających powraca do czyszczenia produktów ekologicznych , takich jak soda oczyszczona i ocet. Produkty ekologiczne są całkowicie bezpieczne dla środowiska, a także zwierząt i ludzi.

Rozwój narzędzi do sprzątania domu uczynił pracę łatwiejszą i bardziej efektywną

Niektóre z najwcześniejszych narzędzi, jakie kiedykolwiek stworzyli ludzie, służyły do ​​sprzątania domów. Prymitywne formy mioteł i szczotek zostały stworzone przez Mezopotamczyków do usuwania brudu z podłóg i innych powierzchni w domu. Gąbki morskie były używane do czyszczenia, zanim powstały nowoczesne produkowane gąbki.

Z biegiem czasu te prymitywne narzędzia zostały przystosowane, aby stały się bardziej skuteczne, i wynaleziono nowe narzędzia, aby sprzątanie domu było łatwiejsze i wygodniejsze. Wraz z rewolucją przemysłową i postępem technologicznym pojawiły się mechaniczne narzędzia do czyszczenia, takie jak pierwsze odkurzacze, które zmieniły zasady sprzątania domów. Postęp w technologii odkurzaczy przyniósł nam dzisiejsze odkurzacze automatyczne, które samodzielnie czyszczą podłogi i odkurzacze z filtrem HEPA (High Efficiency Particulate Arrestance), które usuwają najdrobniejsze cząsteczki z powietrza, aby zapobiec alergiom i poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach.

Profesjonalne sprzątanie również ewoluowało. W ramach procesu głębokiego czyszczenia 22 Step Healthy Touch firmy The Maids stosowane są odkurzacze z filtrem HEPA, a także produkty bezpieczne dla dzieci, zwierząt i środowiska, aby zapewnić jak najczystsze domy klientów. Nieustannie oceniamy każde nowe rozwiązanie, które trafia na rynek, aby mieć pewność, że zawsze używamy tego, co najlepsze.

Historia sprzątania domu. Kto sprząta dom?

Wraz z ewolucją środków czystości i narzędzi nastąpiła ewolucja personelu sprzątającego. Służba była częścią gospodarstw domowych od czasów starożytnych. Zwykle tylko członkowie rodziny królewskiej i szlachta mieli służących do sprzątania domu, ponieważ potrzeba było pieniędzy, aby zdobyć służących lub niewolników. Duże domy, posiadłości i gospodarstwa rolne wymagały dodatkowych pracowników spoza rodziny, aby były w pełni funkcjonalne. Pojęcie niewoli sięga czasów biblijnych i starożytnych cywilizacji, ale zawsze miało ten sam status społeczno-ekonomiczny: bogaci mieli służących do wykonywania prac domowych, a mniej zamożni sprzątali i zarządzali własnymi domami. 

Jak przebiegały zmiany w czyszczeniu domów na przełomie lat?

Z biegiem czasu nie tylko niezwykle zamożni ludzie zatrudniali gospodynie domowe, ale także zamożne gospodarstwa domowe. Płace wypłacane wspomnianym gospodyniom często były niesprawiedliwe. Ta praktyka była nadal powszechna w latach 60. XX wieku w amerykańskich gospodarstwach domowych, aż do ustanowienia Komisji Równych Szans Zatrudnienia. Do 1970 roku postęp technologiczny sprawił, że pralki, suszarki, zmywarki i inne urządzenia były znacznie lepsze i tańsze, ułatwiając sprzątanie i eliminując potrzebę pomocy gospodyni. Kup tym razem, posiadanie pokojówki ponownie było luksusem, który tylko dla bardzo bogatych uważano za priorytet.

Oprócz Komisji Równych Szans Zatrudnienia ruch feministyczny jest częściowo odpowiedzialny za zaprzestanie pracy kobiet jako gospodynie domowe. Ponieważ kobiety walczyły o równe prawa w sile roboczej, w tym równe wynagrodzenie i równe szanse na zatrudnienie, mniej kobiet było skłonnych zaakceptować tradycyjne role. Więcej kobiet zaczęło pracować poza domem i mieć kariery, które rywalizowały z ich męskimi odpowiednikami. Obecnie wiele kobiet jest żywicielami swoich rodzin. W większości amerykańskich gospodarstw domowych oboje rodzice pracują poza domem. A gospodarstwa domowe samotnie wychowujące dzieci są na najwyższym poziomie, a większość samotnych matek pracuje i wychowuje dzieci samotnie.

Wraz z tą zmianą pojawiła się potrzeba, aby wiele gospodarstw domowych szukało usługi sprzątania domu. Kiedy oboje rodzice pracują 40 lub więcej godzin tygodniowo, wielu osobom trudno jest znaleźć czas na wykonanie prac domowych. A po całotygodniowej pracy poza domem większość ludzi nie chce spędzać wolnego czasu również pracując w domu.

Wynajęcie usługi sprzątania domu ma wiele zalet

Historia sprzątania domów doprowadziła nas do dnia dzisiejszego, w którym wiele amerykańskich gospodarstw domowych może skorzystać z profesjonalnej usługi sprzątania. Istnieje wiele powodów, dla których ludzie wybierają usługę sprzątania:

  1. Oszczędzaj czas. Zapracowani ludzie po prostu nie mają czasu na sprzątanie domu. Zatrudnienie na pełny etat w dzisiejszych czasach rzadko oznacza już pracę od 8:00 do 5:00. Pracownicy najemni oczekują znacznie więcej godzin na wykonanie pracy. Ludzie często mają długie dojazdy do pracy i kilka godzin dnia spędza się w samochodzie. Niektórzy ludzie przynoszą nawet pracę do domu wieczorami iw weekendy. Wynajęcie usługi sprzątania domu oznacza jedno mniej do zrobienia.
  2. Oszczędzać energię. Kiedy ludzie spędzają tyle godzin w pracy, chcą spędzać wolny czas na robieniu czegoś, co sprawia im przyjemność. Nie chcą skupiać pozostałej energii na pracach domowych.
  3. Głębsze czyszczenie. Profesjonalne sprzątanie może doprowadzić Twój dom do wyższego poziomu czystości niż większość ludzi może zrobić samodzielnie. Niektórzy uważają, że korzystne jest wynajęcie firmy sprzątającej, która przeprowadzi dokładne sprzątanie wiosną i jesienią, a następnie samodzielnie zajmie się tym w międzyczasie.
  4. Zdrowszy dom. Usługi sprzątania mogą pomóc w osiągnięciu zdrowszego środowiska w domu poprzez dokładną dezynfekcję każdej części domu i usunięcie alergenów.

Pokojówki wykorzystują zaawansowaną technologię czyszczenia i ekologiczne produkty, aby nadać Twojemu domowi zdrowy połysk

Jak większość ludzi, chcesz, aby Twój dom był czysty i zdrowy. Usuwanie zarazków jest priorytetem, ale zamiast tego nie chcesz zastępować szkodliwych zarazków szkodliwymi chemikaliami. Pokojówki Triady używają zielonych produktów, aby Twój dom lśnił bez ostrych środków czyszczących. Odkurzacze z filtrem HEPA (High Efficiency Particulate Arrestance) usuwają najmniejsze cząsteczki z powietrza. Dzięki temu powietrze w Twoim domu jest czyste i wolne od alergenów. Jeśli chcesz się bardziej zrelaksować i nadal mieć czystszy dom niż kiedykolwiek wcześniej, zadzwoń do Think ECO Think BIO: +48 513230770