Inteligentny dom: jakie urządzenia można zintegrować z systemem – i jak?

Inteligentny dom to wygoda i bezpieczeństwo. Programowalne ogrzewanie, automatycznie podnoszone rolety, samobieżne odkurzacze i doskonałe światło za naciśnięciem jednego przycisku: inteligentne domy oferują niezliczone możliwości, które jeszcze kilka lat temu były uważane za wizje przyszłości i science fiction. Każdy, kto zajmuje się tematem inteligentnych domów, prędzej czy później zetknie się z pytaniem, które urządzenia w ogóle można zintegrować z takim systemem.

Bliższe przyjrzenie się poszczególnym systemom pokazuje również, że nie wszystkie inteligentne urządzenia domowe komunikują się w ten sam sposób. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, złości i rozczarowania, powinieneś dokładnie przemyśleć, które urządzenia chcesz połączyć ze sobą i jak.

Inteligentny dom. Obszary zastosowania inteligentnego domu

Inteligentny dom dopiero się zaczyna. Sieciowanie urządzeń gospodarstwa domowego i technologii budowlanej ma ogromny potencjał, który coraz więcej osób odkrywa dla siebie. Nawet dziś inteligentny dom ma wiele zalet:

 • Zwiększenie komfortu życia
 • Ułatwienie prac domowych
 • Wzrost standardów bezpieczeństwa
 • Oszczędzać energię

Dla każdego z tych aspektów istnieje wiele urządzeń, które można zintegrować z systemem Smart Home. I można założyć, że portfolio będzie w przyszłości poszerzane.

Inteligentne urządzenia domowe dla gospodarstwa domowego

 • Robot próżniowy
 • Pralka
 • Maszyna do kawy
 • lodówka

Jeśli chodzi o inteligentny dom, wielu początkowo myśli o praktycznych pomocnikach domowych, którzy wykonują za nas pracę. W rzeczywistości urządzenia gospodarstwa domowego, takie jak automatyczne odkurzacze lub ekspresy do kawy, można połączyć w sieć i ułatwić codzienne życie dzięki inteligentnemu programowaniu. Budzić się rano zapachem kawy czy wieczorem wracać do odkurzanego mieszkania – z inteligentnymi urządzeniami to nie jest pobożne życzenie, ale rzeczywistość.

Inteligentny dom. Inteligentne urządzenia domowe dla bezpieczeństwa

 • System alarmowy
 • dzwonek do drzwi
 • wykrywacz dymu
 • Czujniki wody
 • Kamery nadzoru

Dzwoni dzwonek i nie ma Cię teraz w domu? Dzięki inteligentnemu systemowi nadzoru nadal możesz być na miejscu. Za pomocą smartfona możesz komunikować się z niepożądanymi gośćmi za pomocą dźwięku lub nawet wideo, zapobiegając w ten sposób możliwym włamaniom. W samym domu cyfrowe czujniki dymu lub czujniki wody chronią przed poważnymi uszkodzeniami.

Inteligentne urządzenia domowe oszczędzające energię

 • Termostaty grzewcze
 • Rolety i rolety
 • Okna i drzwi
 • Inteligentne liczniki energii elektrycznej
 • oświetlenie

Pomysł, że inteligentny dom nieuchronnie prowadzi do wyższego zużycia energii, jest błędny. Prawdą jest, że poszczególne urządzenia mogą potrzebować nieco więcej energii elektrycznej niż komponenty niezwiązane z siecią. Z drugiej strony dzięki inteligentnej technologii można zaoszczędzić sporo kosztów energii elektrycznej i ogrzewania. Na przykład zaprogramuj swój dom tak, aby wszystkie media rozrywkowe i oświetlenie były automatycznie wyłączane, gdy tylko wyjdziesz z domu. Lub użyj inteligentnych termostatów: zawsze masz idealną temperaturę w pomieszczeniu i możesz używać odpowiednich czujników do koordynowania i automatyzacji wentylacji i ogrzewania.

Inteligentne urządzenia domowe zapewniające komfort mieszkania i rozrywkę

 • telewizja
 • głośnik
 • oświetlenie
 • Kłódki

Z drugiej strony inne urządzenia stają się po prostu wygodniejsze w użyciu dzięki sieci. Media rozrywkowe mogą odtwarzać zawartość w żądanej formie i głośności za naciśnięciem jednego przycisku, bez konieczności korzystania z wielu pilotów. A co powiesz na elektryczny zamek do drzwi, który jest automatycznie otwierany za pomocą aplikacji lub sygnału GPS, gdy tylko będziesz w pobliżu? Możesz więc zabrać swoje zakupy do domu bez szukania klucza.

Inteligentny dom. W jaki sposób urządzenia są połączone w sieć w inteligentnym domu?

Nawet najlepsze urządzenia są bezużyteczne, jeśli nie można ich zintegrować z istniejącym systemem lub połączyć ze sobą. Kupując nowy komponent, należy zatem zwrócić uwagę na odpowiedni standard transmisji. Ponieważ do tej pory nie panowała żadna metoda, więc urządzenia różnych producentów nie muszą koniecznie być ze sobą łączone. Ogólnie metody transmisji można podzielić na cztery kategorie:

 • Standardowe połączenia bezprzewodowe, takie jak WLAN lub Bluetooth
 • Komunikacja po linii energetycznej
 • Komunikacja własnymi liniami danych (KNX)
 • Inne standardy przemysłowe i bezprzewodowe, takie jak Zigbee czy Z-Wave

Każda metoda ma swoje zalety i wady i jest szczególnie odpowiednia w określonych obszarach zastosowań.

Idealny do starych budynków i mieszkań na wynajem: bezprzewodowe urządzenia sieciowe

Bezprzewodowe sieciowanie urządzeń smart home wiąże się z niewielkim wysiłkiem i niskimi kosztami. Komunikacja przez WLAN, Bluetooth lub radio nie wymaga żadnych dodatkowych komponentów poza samymi urządzeniami, elementem obsługowym i możliwie dobrym połączeniem internetowym. Dzięki temu idealnie nadaje się do późniejszego przekształcenia domu w inteligentny dom. Ponieważ nie trzeba wprowadzać żadnych zmian strukturalnych, nie potrzebujesz pozwolenia od właściciela.

Sieci bezprzewodowe mają również tę zaletę, że są łatwo skalowalne. Nowe urządzenia można bez problemu zintegrować z systemem – pod warunkiem, że metoda transmisji jest poprawna. Istnieją wady związane z wydajnością energetyczną i zasięgiem: podczas gdy stałe połączenie WLAN wymaga dużej mocy, zasięg Bluetooth jest bardzo ograniczony. Na przykład w przypadku systemu opartego na technologii Bluetooth nie można wyłączać światła ani włączać ogrzewania, gdy jesteś poza domem.

Dla nowych budynków i domów prefabrykowanych: sieć przewodowa

Sieci przewodowe są nieco bardziej złożone, droższe i wymagają więcej planowania. W szczególności przeważał tu system magistrali KNX. Linie danych muszą być wbudowane w ściany podobnie jak linie energetyczne. Musisz więc wcześniej pomyśleć o tym, których interfejsów chcesz używać dla danych urządzeń. Późniejsza modernizacja twojego mieszkania lub domu nie jest raczej zalecana ze względu na wysokie koszty i wysiłek.

Jeśli jednak budujesz nowy dom, przewodowy inteligentny dom również może przynieść korzyści. Kable są lepiej chronione, stabilniejsze, bardziej niezawodne i energooszczędne niż jakakolwiek sieć bezprzewodowa. Zdecydowanie warto zaplanować i zainstalować taki system wspólnie z ekspertem, abyś mógł długo cieszyć się inteligentnym domem i być przygotowanym na przyszłość.