Sprzątanie ekologiczne: tak w sposób zrównoważony sprzątasz swoje mieszkanie

Sprzątanie ekologiczne domu

Sprzątanie mieszkania to nie tylko uciążliwość, zbyt często używamy również środków czystości, które są szkodliwe dla środowiska. Jest to spowodowane środkami powierzchniowo czynnymi, substancjami zapachowymi, barwnikami i konserwantami lub agresywnymi chemikaliami, takimi jak chlor, które dostają się do ścieków podczas płukania.Ponadto stosowane środki powierzchniowo czynne są w większości wytwarzane na bazie ropy naftowej, dzięki czemu środki czyszczące nie oszczędzają zasobów i są przyjazne dla środowiska. Na szczęście istnieją proste sposoby na ekologiczne sprzątanie domu.

Sprzątanie ekologiczne. Czyść ekologicznie za pomocą domowych środków

Czyszczenie przy użyciu produktów gospodarstwa domowego jest przyjazne dla środowiska, lepsze dla zdrowia, a także tańsze niż konwencjonalne środki czyszczące. Większość z tych domowych środków była znana Twoim dziadkom – i nadal działają. Są dostępne w każdej aptece lub supermarkecie, są całkowicie bezpieczne i pomagają uczynić Twoje gospodarstwo domowe bardziej przyjaznym dla środowiska.

Trzy klasyki, których nie powinno zabraknąć w żadnej szafce do czyszczenia, to ocet, kwas cytrynowy i soda oczyszczona:

 • Ocet  jest uniwersalną bronią w gospodarstwie domowym. Służy do odkamieniania sprzętu AGD, a także do czyszczenia armatury i podłóg.
 • Kwas cytrynowy  działa podobnie do octu. Dzięki niemu fugi i płytki ponownie błyszczą. Jednak w przypadku wszystkich kwasów należy wcześniej przetestować niewielki obszar, aby sprawdzić, czy atakują one materiał!
 • Sodę  można też stosować na wiele sposobów. Z wodą można go wymieszać w pastę, której można użyć do czyszczenia okuć lub usunięcia osadów tłuszczu. Soda oczyszczona w połączeniu z octem ponownie spłukuje również zablokowane kanalizacje.

Sprzątanie ekologiczne. Biodegradowalne środki czyszczące z handlu

Jeśli nie masz ochoty samodzielnie mieszać środków czystości, nadal nie musisz rezygnować z ekologicznych alternatyw. W drogeriach, marketach ekologicznych i supermarketach, a także w Internecie można teraz znaleźć dużą liczbę biodegradowalnych środków czyszczących do każdego obszaru zastosowania. Czy to środki do czyszczenia łazienek, płyny do mycia szyb, detergenty czy tabletki do zmywarki: istnieje ekologiczna alternatywa dla wszystkiego.

Te środki czyszczące opierają się na środkach powierzchniowo czynnych, które są produkowane na bazie surowców odnawialnych, takich jak cukier lub naturalne tłuszcze, a tym samym nie zanieczyszczają niepotrzebnie środowiska. Nie znajdziesz tu też syntetycznych konserwantów. Wielu producentów również rezygnuje z zapachów, co może być ogromną zaletą, zwłaszcza dla alergików. W ten sposób robisz coś dobrego nie tylko dla środowiska, ale także dla siebie.

Bez jakich środków czyszczących mogę i powinienem całkowicie się obejść?

Niektóre środki czystości można całkowicie zrezygnować, nawet jeśli reklama zwykle mówi nam coś przeciwnego. Rozejrzyj się po swoim mieszkaniu i zastanów się, jakich środków czystości potrzebujesz i bez czego możesz się obejść. Przykłady niepotrzebnych pomocników domowych obejmują:

 • Kamienie zapachowe  do toalety nie mają większego zastosowania i dlatego są zbędne.
 • Zbędne są również spraye do pomieszczeń  – silna wentylacja jest lepszą i skuteczniejszą alternatywą.
 • Spraye do czyszczenia piekarnika  to prawdziwe bomby chemiczne. Aby wyczyścić piekarnik, można go lekko podgrzać (wystarczy 50 stopni), a następnie wytrzeć detergentem i wodą.
 • Środki dezynfekujące  są zupełnie niepotrzebne w normalnym gospodarstwie domowym.

Odpowiedni sprzęt pomoże Ci w ekologicznym sprzątaniu

Ci, którzy uzbroili się w odpowiedni sprzęt, na ogół potrzebują mniej środków czyszczących. Podstawowe wyposażenie do ekologicznych prac domowych idealnie powinno zawierać następujące elementy:

 • Dzwon i spirala ssąca : Lekkie zatkanie odpływów można usunąć za pomocą tłoka. Za pomocą specjalnej spirali możesz również usunąć uparte włosy, resztki jedzenia i inne niesmaczne mieszkańcy rur. Eliminuje to konieczność stosowania chemicznego środka do czyszczenia odpływów.
 • Szmatka miedziana : Możesz użyć szmatki miedzianej, na przykład do czyszczenia ceramicznych płyt kuchennych, garnków lub płytek. Ściereczkę można bez problemu prać, dzięki czemu można jej używać przez długi czas. W 100% nadaje się do recyklingu.
 • Zmywalne szmaty i gąbki:  Generalnie należy używać szmatek i gąbek, które można prać w pralce. Są bardziej ekologiczne niż modele, które muszą być natychmiast utylizowane, jeśli są mocno zabrudzone – i znacznie lepsze niż ręczniki papierowe, które po użyciu trafiają bezpośrednio do kosza.
 • Gąbki ekologiczne : Alternatywnie możesz użyć gąbek ekologicznych, takich jak gąbki Luffa, które są wykonane z naturalnych materiałów i szybciej się rozkładają.

Sprzątanie ekologiczne. Osoby sprytnie sprzątające potrzebują mniej środków czyszczących

To jasne: jeśli szorujesz więcej i wkładasz trochę więcej wysiłku, nie musisz pozwolić, aby agresywne chemikalia wykonały swoją pracę. Jeszcze lepiej jest upewnić się, że nie zajdzie tak daleko każdego dnia. Wskazane jest, aby od samego początku unikać uporczywego brudu i oszczędzać sobie w ten sposób dużego, czasochłonnego i często uciążliwego czyszczenia domu wieloma środkami czyszczącymi.

Plamy z tłuszczu najlepiej usuwać bezpośrednio, zanim staną się twarde i chrupiące. Po użyciu regularnie susz prysznic, wannę lub wszystkie elementy wyposażenia, aby w pierwszej kolejności nie pojawiły się plamy z kamienia. A jeśli natychmiast wypłuczesz plamy z ubrań i nie czekasz, aż wsiąkną głęboko we włókna, możesz oszczędzić sobie agresywnych odplamiaczy i dłużej cieszyć się ulubioną koszulą.