Dywaniki na schody. 5 rzeczy, które należy wiedzieć.

Dywaniki na schody
Dywaniki na schody

Pamiętaj o tych wskazówkach, zanim zmienisz dywanowe schody.

Dywaniki na schody. Nowy dywan ma wiele do zaoferowania. Jest gruby i puszysty, świetnie leży na stopach i zapewnia ciepło i wygodę w Twoim domu. Ale po latach użytkowania wykładzina po prostu nie wygląda ani nie czuje się tak samo. Grube i puszyste włosie staje się twarde i zbite, a plamy i przebarwienia mogą być widocznymi śladami wycieków i nieszczęść domowych.

Dywan na schodach wykazuje największe zużycie ze względu na częste użytkowanie. W porównaniu z wykładziną dywanową w innych częściach domu, schody mogą wyglądać na wytarte znacznie wcześniej. Jeśli tak jest w przypadku schodów wyłożonych wykładziną, możesz pomyśleć o podarciu dywanu, aby go zaktualizować lub całkowicie zastąpić go nowym wyglądem. Weź pod uwagę te pięć rzeczy, zanim zdejmiesz dywan ze schodów.

1. Dywaniki na schody. Dowiedz się, co kryje się pod dywanem.

Oprzyj się chęci wskoczenia i po prostu zacznij zgrywać. Przed wyjęciem wykładziny należy się dowiedzieć, jaki rodzaj podłogi znajduje się pod spodem. W ten sposób będziesz w stanie sformułować plan gry dotyczący renowacji. Używając szczypiec, chwyć kawałek dywanu na podstopnicy, która jest pionową częścią schodów, a nie częścią, po której stąpasz. Wyciągnij mały róg dywanu, aby zobaczyć, co jest pod spodem. Niektóre schody mają wykładzinę biegnącą przez środek, a krawędzie są wykonane z surowego drewna. Jeśli taki jest styl Twoich schodów, nadal musisz sprawdzić, co znajduje się pod wykładziną, ponieważ podstawowy materiał może różnić się od tego, co widzisz.

2. Dywaniki na schody. Nie zaczynaj, dopóki nie będziesz mieć odpowiednich narzędzi.

Usunięcie wykładziny ze schodów wymaga więcej narzędzi i sprzętu ochronnego, niż można by się spodziewać. Wyposażenie ochronne powinno obejmować gogle / okulary ochronne chroniące oczy przed latającymi odłamkami, rękawice chroniące dłonie przed ostrymi pinami oraz maskę na twarz chroniącą płuca przed pyłem i cząstkami powietrza.

Oto narzędzia, których będziesz potrzebować:

 • Kopnięcie kolanem, aby pomóc usunąć wykładzinę ze stopni
 • Szczypce blokujące do usuwania wykładziny z taśm
 • Nóż uniwersalny do cięcia wykładzin na łatwe w obróbce kawałki
 • Podważ pręt i młotek, aby podważyć paski halsu z dala od bieżników
 • 3-calowy nóż do szpachlowania do umieszczenia pod łomem podczas usuwania paska klejącego w celu ochrony schodów. Możesz również użyć szpachli, aby usunąć przyklejony klej, jeśli wyściółka dywanowa została przyklejona do schodów
 • Szczypce półokrągłe do usuwania wszelkich pozostałych elementów złącznych
 • Worki na śmieci klasy wykonawczej i taśma klejąca do usuwania pasków kleju, wykładziny, elementów złącznych i podkładki dywanowej

3. Dywaniki na schody. Usunięcie dywanu ze schodów nie jest tak proste, jak chwycenie za róg i pociągnięcie.

Podjęcie takiego projektu wymaga cierpliwości, wytrwałości i przezorności, aby mieć pewność, że osiągniesz pożądane rezultaty przy jak najmniejszym wysiłku. Mając to na uwadze, przed zerwaniem dywanu należy rozważyć kilka kwestii:

 • Wykładzina to gruby, ciężki materiał, którego usunięcie wymaga wiele wysiłku i siły. Daj sobie wystarczająco dużo czasu, aby ukończyć ten projekt wygodnie i zgodnie ze swoimi możliwościami fizycznymi i wytrzymałością.
 • Usuwanie dywanu to tylko część pracy – po usunięciu wykładziny nadal będziesz musiał podważyć wyściółkę dywanu i paski klejące.
 • Chociaż wyściółkę dywanową można łatwo odciągnąć od pinezek, to zupełnie inny zakres prac, jeśli wyściółka została przyklejona. W takim przypadku należy zaplanować dużo skrobania, aby usunąć stary klej i możliwość uszkodzenia podłoża.
 • Po usunięciu wykładziny ze schodów może się okazać, że dywan ukrywał uszkodzenia spowodowane przez wodę, pleśń, pęknięcia, pęknięcia, a nawet uszkodzenia spowodowane przez szkodniki. Przygotuj się na możliwość wymiany części schodów, naprawy pęknięć lub leczenia inwazji po usunięciu dywanu.

4. Wykonaj poniższe czynności, aby usunąć starą wykładzinę ze schodów.

Choć może to być kuszące, wystarczy chwycić luźny róg dywanu i zacząć go ciągnąć, przygotować się z wyprzedzeniem i wykonać odpowiednią sekwencję kroków, aby uzyskać najlepsze wyniki i pomóc uniknąć marnowania wysiłku. Jeśli masz pewność, że nadszedł czas, aby wynieść stary dywan na klatkę schodową, wykonaj następujące kroki, aby wykonać zadanie dobrze.

Załóż odpowiedni sprzęt ochronny, w tym gogle / okulary, rękawiczki i maskę na twarz.

 1. Używając szczypiec zaciskowych, podważ mały róg dywanu z dala od pionu, aby określić materiał pod spodem i zdecydować o szczegółach renowacji. Jeśli jesteś zadowolony z materiału znajdującego się pod dywanikiem i chcesz kontynuować, zacznij od szczytu schodów.
 2. Jeśli na podłodze nad górnymi schodami znajduje się dywan, przytnij go pod nosem górnych schodów za pomocą noża. Nos to warga, która rozciąga się ponad pionem. Jeśli na podłodze powyżej nie ma wykładziny, przejdź do kroku 4.
 3. Używając szczypiec zaciskowych i noża uniwersalnego, pociąć dywan na łatwe do ułożenia części i wyciągnąć dywan z pionu. Kontynuuj w poprzek pionu, aż cały dywan zostanie usunięty.
 4. Możesz zdjąć dywan ze stopni przy użyciu tej samej metody, co taśmy nośne, lub możesz użyć narzędzia do kopania kolanem, aby szybko zwolnić napięcie na dywanie, aby można go było łatwo usunąć z paska klejącego zamiast go podważać. Każda metoda działa, ale kopnięcie kolanem znacznie ułatwi usunięcie.
 5. Zwiń usunięty dywan, przymocuj go kawałkiem taśmy klejącej, aby nie rozwijał się, i wyrzuć do torby wykonawcy.
 6. Jeśli wyściółka dywanowa jest przyczepiona, po prostu podciągnij ją i wyrzuć do worka wykonawcy. Jeśli wyściółka dywanowa jest przyklejona, użyj szpachli, aby zeskrobać klej i wyściółkę dywanową ze schodów.
 7. Zanim zaczniesz usuwać pasek przylepny, załóż okulary ochronne, jeśli jeszcze ich nie nosisz. Okulary ochronne są szczególnie ważne podczas tej części projektu, kiedy pinezki i drewno mogą latać we wszystkich kierunkach.
 8. Wsuń nóż do szpachli pod listwę klejącą, aby chronić schody, a następnie umieść krawędź łomu na szpachelce i pod krawędzią paska samoprzylepnego.
 9. Uderz młotkiem w pręt podważający pod paskiem halsowym, a następnie podważ go. Kontynuuj wzdłuż całego pasa, aż oderwie się od schodów. Ostrożnie włóż pasek przylepny i wszelkie elementy lub fastrygi do torby wykonawcy.
 10. Zakończ usuwanie pinezek, które wciąż tkwią w schodach, używając zestawu szczypiec z wąskimi końcówkami.
 11. Jeśli pozostanie jakikolwiek klej, zeskrob go szpachelką.
 12. Wykładzinę dywanową, taśmy klejące, wyściółkę dywanu i wszelkie inne zanieczyszczenia należy utylizować zgodnie z lokalnymi przepisami dotyczącymi usuwania odpadów.

5. Usunąć stary dywan w odpowiedni sposób.

Właściwa utylizacja dywanu jest ważną częścią projektu. Duże rolki starego dywanu mogą być dużym kłopotem przy usuwaniu z domu i mogą stanowić problem dla lokalnej zbiórki śmieci. Aby zachować łatwość zarządzania, pociąć kawałki dywanu na mniejsze paski po ich usunięciu. Nie muszą mieć określonej szerokości, tylko taki rozmiar, jaki jest wygodny do uchwycenia podczas usuwania i który zmieści się do Twoich worków na śmieci. Po usunięciu kawałka dywanu zwiń go, użyj kawałka taśmy klejącej, aby go przytrzymać i umieść w dużym worku na śmieci wykonawcy.

Ilość dywanu, który usuwasz ze schodów, może być na tyle mała, że ​​można ją dołączyć do odbioru odpadów z gospodarstwa domowego, ale jeśli nie masz pewności, czy Twoja firma zajmująca się śmieciami zabierze dywan, skontaktuj się z lokalnym punktem odbioru odpadów i zapytaj. Mogą wymagać, abyś pozbył się starego dywanu w wyznaczonym miejscu na wysypisko lub zaplanował zbiórkę śmieci.