Chodniczki na schody. Instalacja wykładzin na schodach.

Dywan na schodach

Chodniczki na schody. Jeśli nie możesz wybierać między wykładziną a drewnem do pokrycia schodów, wybierz oba! Bieżnik zapewnia piękno drewna, a także dekoracyjne i praktyczne zalety wykładziny. Zamontuj jeden na schodach, wykonując ten krok po kroku.

Chodniczki na schody
Chodniczki na schody

Chodniczki na schody. Zaprezentuj piękno drewnianych schodów, nie rezygnując z komfortu dywanu, dzięki sprytnemu kompromisowi: chodnikowi do dywanów. Ten wąski dywan biegnie przez środek schodów, pozostawiając część drewna odsłoniętego po obu stronach bieżnika, jednocześnie zapewniając wszystkie zalety wykładziny, takie jak dodatkowa przyczepność, amortyzacja i redukcja hałasu. To najlepsze z obu światów! Dodatkowo, możliwe jest ukończenie tego projektu instalacji w zaledwie kilka godzin. Po prostu zrób to krok po kroku.

Chodniczki na schody. Narzędzia i materiały 

– miarka (centymetr)
– taśma U-Tack
– młotek
– gwoździe
– nóż
– zszywacz
– dywan Runner
– dywan AWL
– ochraniacz na kolana

Chodniczki na schody. KROK 1

Zanim zaczniesz układać dywan, musisz najpierw określić wygląd, jaki chcesz mieć w swoim domu. Istnieją dwa sposoby montażu wykładziny na schodach: metoda Hollywood i metoda wodospadu.

• Metoda Hollywood ciasno owija dywan na krawędzi bieżnika i wokół krawędzi (lub przedniej krawędzi) każdego stopnia, a następnie mocuje ją na podstopnicy, aby uzyskać czysty i wyprofilowany wygląd. Jego dopasowany wygląd sprawia, że ​​jest to popularny wybór dla najbardziej widocznych schodów w domu, takich jak te prowadzące z salonu lub przedpokoju.

• Z drugiej strony metoda wodospadu oferuje prostszą instalację, w której wykładzinę przykleja się do krawędzi bieżnika, a następnie opuszcza prosto w dół, aby zetknąć się z tylną częścią następnego stopnia – wszystko to bez mocowania jej do stopnia. Ten bardziej swobodny, kaskadowy styl jest często zarezerwowany dla schodów do piwnicy lub projektów obejmujących gruby, puszysty dywan, którym trudniej jest manipulować.

Chodniczki na schody. KROK 2

Następny krok: Czas wybrać dywan. Ze wszystkich dostępnych opcji, prefabrykowana prowadnica schodowa obszyta maszynowo jest najwygodniejszym wyborem zapewniającym łatwą instalację. Bieżnik można jednak ciąć i obszywać z dowolnej rolki wykładziny od ściany do ściany; po prostu wiedz, że każda strona musi być zszyta brzegiem, aby zapobiec strzępieniu się przed rozpoczęciem. Ten proces obszywania wymaga specjalnej maszyny do szycia używanej przez profesjonalistów zajmujących się dywanami, więc musisz zatrudnić profesjonalistę i dostarczyć pełne wymiary (patrz krok 3), aby uzyskać niestandardowy krój.

Chodniczki na schody. KROK 3

Niezależnie od tego, czy planujesz odebrać biegacza, który jest gotowy do pracy, czy stworzyć coś zupełnie niestandardowego, najpierw musisz zebrać wszystkie niezbędne pomiary. Zacznij od idealnej szerokości swojego biegacza. Wstępnie obszyte chodniki są zwykle sprzedawane w jednej z kilku szerokości, najczęściej 27 i 32 cali, więc wybierz ten, który pasuje do rozmiaru Twojego bieżnika, z taką ilością (lub tak małą) ilością drewna, jaka jest pożądana. Jeśli planujesz niestandardowy krój chodnika (lub potrzebujesz pomocy w wizualizacji, jak schody wyglądałyby na częściowo pokryte chodnikiem do dywanów), spróbuj rozłożyć brązowy papier pakowy lub płaski arkusz złożony wzdłuż, aby określić odpowiednią szerokość chodnika.

Następnie, aby obliczyć długość swojej bieżni, dodaj pomiary głębokości stopni schodów i wysokości podstopnicy, a następnie pomnóż tę sumę przez liczbę schodów. Jeśli chcesz wykładziny w stylu hollywoodzkim, będziesz potrzebować trochę dodatkowej długości, aby mieć wystarczająco dużo miejsca, aby całkowicie przymocować chodnik; dodaj jeden cal na każdy nosek i co najmniej 18 dodatkowych cali na zapas.

Chodniczki na schody. KROK 4

Przygotuj schody do montażu wykładziny, instalując paski klejące, cienkie kawałki drewna przypominające miarki z pinezkami skierowanymi do góry. Będą chwytać spód dywanu i utrzymywać go na miejscu.

Wytnij paski haczyka na odcinki o cztery cale krótsze niż szerokość wybranego biegacza, a następnie odlicz dwa paski na każdy stopień. Przybij po jednej sztuce do każdego stopnia, wyśrodkowanego, ¼ cala od dołu i po jednym do każdego bieżnika, ¼ cala od tyłu, również pośrodku. Upewnij się, że paski są ustawione pod kątem do siebie, tak aby punkty pinezek zbliżyły się do styku.

Chodniczki na schody. KROK 5

Aby zapewnić każdemu z drewnianych stopni trochę więcej poduszki, połóż podstawę z wyściółki dywanowej. Możesz znaleźć ten materiał w wielu kształtach i rozmiarach, ale pamiętaj, że wysokiej jakości wyściółka schodów jest grubsza niż wyściółka od ściany do ściany. Dobra wyściółka jest warta inwestycji, ponieważ może przedłużyć żywotność wykładziny w tym często uczęszczanym korytarzu.

Aby rozpocząć, użyj noża uniwersalnego, aby pociąć wyściółkę na prostokąty o tej samej szerokości co długość każdego paska klejącego (aby wyściółka nie wystawała pod dywan) i trzy cale dłuższe niż głębokość stąpać. Te podkładki nie powinny jednak zakrywać żadnego paska halsowego. Zabezpiecz jeden koniec podkładki tuż przed paskiem halsowym na bieżniku, używając zszywacza młotkowego i zszywając co trzy cale. Następnie mocno naciągnij wyściółkę wokół noska schodów i zszyj ją pod spodem (do podstopnicy), ponownie w odstępach co trzy cale. Przytnij podkładkę w miejscu styku noska i górnej części pionu, a jeśli używasz metody wodospadu, przytnij rogi, aby nie było widać podkładki. Powtórz ten proces na całej długości schodów.

Chodniczki na schody. KROK 6

Po ułożeniu całej wyściółki czas na zamontowanie chodnika, zaczynając od dołu schodów do góry. Wyśrodkuj prowadnicę tak, aby było równe ilości drewna z każdej strony, a następnie wciśnij ją w pierwszy pasek halsowy (na dole stopnia), używając szydła do dywanów, aby uzyskać czysty wygląd między spodem podstopnicy a podłogi. Wykładzina powinna być równa z podłogą, ale jeśli nie, po prostu przytnij krawędź nożem do dywanów. Następnie przymocuj płozę do podstopnicy tuż pod następnym stopniem za pomocą zszywek, rozmieszczonych w odległości około trzech cali od siebie.

Aby uzyskać szyty na miarę hollywoodzki wygląd, przymocuj prowadnicę do spodniej strony noska, rozstawiając każdą zszywkę o trzy cale od siebie.

KROK 7

Wycentruj prowadnicę, następnie wepchnij dywanik z powrotem na nosek i w kierunku następnego paska klejącego. Umieść przednią część kopnika kolanowego (profesjonalnego narzędzia do dywanów, które można wypożyczyć w lokalnym sklepie z narzędziami typu big-box) około dwóch do trzech cali od drugiego pionu, a następnie potrząśnij nim kolanem, aby docisnąć dywan wzdłuż krawędzi . Zacznij od środka i docieraj do każdej krawędzi, aby zminimalizować wszelkie bąbelki na środku. Pamiętaj: jeśli biegacz zacznie się zapinać, wyciągnij go z paska halsowego i zacznij od nowa. Żadne wstrząsy nie są dozwolone!

KROK 8

Gdy pozycja biegacza jest już zadowalająca, użyj szydła dywanowego, aby mocno wcisnąć go w szew między bieżnikiem a podstopnicą oraz w paski halsowe. Następnie zszyj prowadnicę w zagłębieniu, w miejscu, w którym podstopnica i bieżnik spotykają się na każdym końcu paska, a także na każdej zewnętrznej krawędzi, 2 cale od dołu podstopnicy.

KROK 9

Powtórz kroki 7 i 8 dla każdego schodów, aż dojdziesz do spocznika lub górnej podstopnicy.

KROK 10

Kiedy w końcu dotrzesz do najwyższego pionu, złóż górną krawędź dywanu z powrotem na siebie i zszyj go tuż pod wystającą krawędzią podłogi. Odpręż się i zrelaksuj teraz, gdy praca jest wykonana. Twoje eleganckie, wygodne schody są gotowe na wielkie wejście podczas następnej uroczystości. Czy to dobry powód, aby zaplanować ponowne ocieplenie domu? Tak myślimy.