Wszystko, co musisz wiedzieć o drewnianych podłogach warstwowych.
Podłogi warstwowe. Konstrukcyjna podłoga drewniana oferuje wyraźne zalety w porównaniu z jej kuzynem z twardego drewna, zachowując jednocześnie ciepło i urok prawdziwego drewna. Powód – to prawdziwe drewno!
Podłoga techniczna może brzmieć jak coś wykonanego w laboratorium z tworzyw sztucznych i innych chemikaliów, ale w rzeczywistości składa się z prawdziwego drewna. Tym, co odróżnia podłogi warstwowe od innych rodzajów podłóg z twardego drewna, jest to, że deski składają się z wielowarstwowego „rdzenia” z wierzchnią warstwą forniru, a nie z litego kawałka drewna.
Rdzeń zawiera od trzech do siedmiu warstw sklejki lub płyty pilśniowej o średniej gęstości (MDF), które są łączone na krzyż przy użyciu ciepła i wysokiego ciśnienia. Wierzchnia warstwa to okleina z prawdziwego twardego drewna, dzięki czemu można uzyskać wygląd niemal każdego dostępnego rodzaju litej podłogi.
KORZYŚCI
Konstrukcja podłóg warstwowych typu „sandwich” daje im wyraźną przewagę nad parkietami. Ponieważ każda warstwa może się kurczyć i pęcznieć samodzielnie, podłoga techniczna jest znacznie mniej podatna na wyginanie się lub wypaczanie w wilgotnych lub ekstremalnych temperaturach. Efektem końcowym jest produkt do podłóg drewnianych, który naśladuje piękno i urok litego drewna liściastego, ale kosztuje mniej, jest łatwiejszy do zainstalowania i zapewnia korzyści wynikające z odporności na wilgoć.
„Podłogi warstwowe są popularnym wyborem dla dzisiejszych właścicieli domów z wielu powodów” – mówi Anna z Lumber Liquidators , krajowego sprzedawcy podłóg, który sprzedaje prawie 80 różnych stylów produktów z drewna twardego. „Ponieważ jest mniej podatny na wilgoć, można go zainstalować poniżej poziomu gruntu – w tym w piwnicach i obszarach domu narażonych na wahania wilgotności, takich jak wanna. Można go również zainstalować na drewnianej podłodze lub płycie betonowej, dzięki czemu jest to łatwa instalacja dla majsterkowiczów ”- dodaje.
Podłogi warstwowe. INSTALACJA
Montaż podłóg warstwowych przebiega podobnie jak w przypadku innych podłóg drewnianych. Produkt można przybić gwoździami, zszywać lub przykleić. Dostępne są również produkty „Easy Click”, które umożliwiają łączenie desek podłogowych na zatrzaski i „unoszenie” nad podłogą. Drewno konstrukcyjne to wyjątkowo stabilna instalacja, ponieważ istnieje bardzo minimalna możliwość powstawania szczelin i bańki, czyli tam, gdzie drewno faktycznie wygina się na krawędziach. Elastyczna konstrukcja sprawia również, że idealnie nadaje się do instalacji na systemach ogrzewania promiennikowego, ponieważ nie podlega skurczowi, któremu może podlegać czyste drewno liściaste z powodu wysychania przez tego rodzaju ciepło.
PROJEKT
Podłogi warstwowe są dostępne w szerokiej gamie gatunków drewna, od krajowego klonu i orzesznika po egzotyczną brazylijską wiśnię i bambus. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w wiejskim domku, na podmiejskim ranczu, czy we współczesnym mieszkaniu, dostępna jest specjalnie zaprojektowana podłoga pasująca do Twojego stylu dekoracji.
Oprócz różnorodnego drewna, można również wybrać deski podłogowe o różnych szerokościach, od 2 ¼ do 7 cali, a także o różnych długościach od 12 do 60 cali. Wiele pudełek ma deski o różnych rozmiarach, aby instalacja była wizualnie interesująca. Jednym z najpopularniejszych obecnie wykończeń drewnianych podłóg warstwowych jest ręczne skrobanie, co sprawia, że produkt jest zużyty i postarzany, przypominający autentyczne, ręcznie strugane podłogi drewniane.
Podłogi warstwowe. KONSERWACJA
Konserwacja podłóg warstwowych jest prawie taka sama, jak konserwacja podłóg drewnianych . Będziesz chciał mieć pewność, że powierzchnie pozostaną wolne od brudu, piasku i innych zanieczyszczeń, które mogą zarysować. Zrób to po prostu zamiatając szczotką o miękkim włosiu lub regularnie odkurzając. Gdy na podłogach zacznie gromadzić się brud, wyczyść je wilgotnym mopem i łagodnym roztworem octu i wody. Nigdy nie używaj mokrego mopa, ponieważ nawet jeśli podłogi poddane obróbce są odporne na wilgoć, ich całkowite zmoczenie nigdy nie jest dobrym pomysłem. Ponieważ deski podłogowe są na ogół wstępnie wykończone, woski ani żrące środki chemiczne nie są zalecane.
Podobnie jak w przypadku podłóg drewnianych, jeśli któregoś dnia podłogi poddane obróbce technicznej stracą połysk, można je przeszlifować i odnowić. Dotyczy to zwłaszcza desek podłogowych o grubości ¾ cala, w przeciwieństwie do cieńszych desek podłogowych o grubości cala. W grubszych deskach fornir jest również mocniejszy, więc powinieneś być w stanie je odnawiać dwa do trzech razy w ciągu ich żywotności, która jest powszechnie uważana za 40 do 80 lat – rzeczywiście długa żywotność produktu, który można miał zaledwie 1,69 dolara za stopę kwadratową.