Podłoga w piwnicy. 9 inspirujących pomysłów.

Piwnica

Podłoga w piwnicy. Piwnica to jeden z najbardziej wszechstronnych obszarów w domu. Może pełnić funkcję miejsca do pracy, przechowywania, a nawet przedłużenia przestrzeni życiowej. Ale piwnice stanowią wyjątkowe wyzwanie renowacyjne, szczególnie jeśli chodzi o wybór podłogi.

Podłoga w piwnicy. Płytki dywanowe

Płytki dywanowe od dawna są popularną opcją w przestrzeniach komercyjnych, ale są również doskonałym wyborem do piwnic mieszkalnych. Poszukaj płytek, które są gęste i płaskie, i kup dodatkowe kwadraty, aby mieć części zamienne do wymiany, gdy sekcje zużyją się z czasem.

Podłoga w piwnicy. Epoksyd

Podłoga w piwnicy
Podłoga epoksydowa

Powlekanie podłoża betonowego piwnicy żywicą epoksydową zapewni wodoodporność i trwałość. Dostępne w postaci roztworów wodnych, rozpuszczalnikowych iw 100% stałych oraz w różnych kolorach, epoksydy można łatwo nakładać na podłogę w piwnicy w ciągu weekendu.

Podłoga w piwnicy. Bejca do betonu

Plama może ozdobić betonowe podłogi przy niewielkim koszcie lub wysiłku, a w przeciwieństwie do niektórych innych rodzajów powłok betonowych, plama nie jest podatna na odpryski i łuszczenie się. Bejce są dostępne w odmianach na bazie wody lub kwasu oraz w wielu kolorach, które dają możliwość zabawy różnymi kombinacjami i wzorami.

Podłoga w piwnicy. Płytki ceramiczne

Niedrogie i ponadczasowe płytki ceramiczne można układać bezpośrednio na płycie betonowej, pod warunkiem, że podłoże jest odpowiednio równe. Płytki są odporne na wodę i wilgoć, co czyni je dobrym wyborem na podłogi w piwnicach.

Podłoga w piwnicy. Płytki winylowe lub deski

Płytki winylowe są wodoodporną opcją, która może wytrzymać wszelkiego rodzaju wycieki,  a także ruch pieszy. Niektóre opcje z wyższej półki naśladują wygląd drewna lub kamienia, dzięki czemu podłoga w piwnicy może wyglądać luksusowo przy stosunkowo niskich kosztach.

Drewno konstrukcyjne

Ponieważ piwnice są podatne na wilgoć i zalanie,  dobrze jest unikać podłóg z twardego drewna , które ulegną wypaczeniu lub zniszczeniu, jeśli zostaną wystawione na działanie wody. Jednak nadal możesz uzyskać wygląd drewnianej podłogi, jeśli zdecydujesz się na drewniane deski warstwowe. Wykonane z warstw drewna kompozytowego uszczelnionego za pomocą klejów, drewno konstrukcyjne jest mniej podatne na pęcznienie i można je przykleić lub zainstalować jako podłogę pływającą. 

Malowany beton

Jeśli nie przeszkadza ci malowanie ścian, nie będziesz mieć problemu z tym  prostym rozwiązaniem do podłóg w piwnicach. Najpierw zrób trochę pracy domowej i znajdź lateksową farbę podłogową, która dobrze sprawdza się w warunkach wysokiej wilgotności i niskich temperatur, a następnie za pomocą wałka nałóż co najmniej dwie warstwy na czystą betonową podłogę.

Gumowe płytki podłogowe

Mocne i elastyczne gumowe płytki łączą się ze sobą jak puzzle i zapewniają wygodę pod stopami w miejscach o dużym natężeniu ruchu. W przeciwieństwie do sztywnych płytek są wystarczająco elastyczne, aby dopasować się do nierównych podłóg i można je łatwo wymienić, ponieważ z czasem ulegają uszkodzeniom.

Maty zwijane

Wielkoformatowe wykładane dywaniki podłogowe z tworzywa sztucznego lub gumy to świetne tymczasowe rozwiązania do pokrywania dużych części podłogi w piwnicy, a nawet całej podłogi. Nie wymagają kleju i mają antypoślizgową teksturę, która poprawia przyczepność.

Ostatnie poprawki

Piwnica to wygodna wolna przestrzeń, w której możesz zrobić to, czego potrzebujesz (lub chcesz!) Do swojego domu: rodzinne spotkanie, dodatkową sypialnię, a nawet bar. Niezależnie od tego, czy chcesz go w pełni wykończyć, czy zadowalasz się gołymi kośćmi, do wyboru jest szereg materiałów, które pomogą Ci wykończyć stylizację.

Nie przegap!

Zarejestruj się już dziś w naszym serwisie, aby otrzymywać ważne przypomnienia i przydatne wskazówki dotyczące utrzymania i ulepszania domu!