Jak chronić drewniane podłogi?

Jak chronić drewniane podłogi?

7 sposobów na zniszczenie drewnianych podłóg

Jak chronić drewniane podłogi? Jeden z najważniejszych (i pomijanych) elementów każdego domu? Podłogi. Podłogi z drewna dodają ciepła i charakteru każdej przestrzeni, zarówno nowoczesnej, jak i rustykalnej. Dopóki odpowiednio o nie zadbasz, przez długi czas będą upiększać Twój dom.

Jak chronić drewniane podłogi?Zapominanie o zamiataniu

Jak chronić drewniane podłogi? Zamiatanie i odkurzanie podłóg drewnianych jest nie tylko dobrą wskazówką do czyszczenia, ale może również wydłużyć żywotność podłóg. Kurz, brud i inne cząsteczki ścierne mogą zarysować i zmatowić wykończenie drewnianych podłóg, gdy znajdą się pod stopami. Jednak częste sprzątanie uchroni je przed trwałymi uszkodzeniami.

Jak chronić drewniane podłogi?Używanie niewłaściwych końcówek próżniowych

Odkurzanie to ważna czynność polegająca na usuwaniu kurzu i brudu z drewnianych podłóg oraz drobnych pęknięć i szczelin – ale używaj odpowiednich nasadek. Trzepaczka odkurzacza może wyłupać drewniane podłogi; zamiast tego użyj nasadki do szczotki do twardego drewna.

Mopowanie

Jak chronić drewniane podłogi
Jak chronić drewniane podłogi

Woda to największy wróg drewnianej podłogi. Wilgoć może wnikać we włókna drewna, powodując pęcznienie, zgniatanie, wypaczanie i oddzielanie się desek. Jeśli podłogi z twardego drewna wymagają głębokiego czyszczenia, użyj ledwie wilgotnego mopa lub szmatki, a następnie natychmiast i całkowicie osusz podłogę ręcznikiem.

Poczekaj, aż rozlejesz

Wysuszone i zbrylone rozlane płyny mogą wymagać dużej siły, aby je usunąć, jeśli pozostawisz je do siedzenia. Aby uniknąć tego problemu (i możliwych uszkodzeń), natychmiast wycierać wyciek miękką, czystą szmatką. Jeśli do usunięcia wycieku musisz użyć odrobiny wody, dokładnie wysusz podłogę czystym ręcznikiem.

Noszenie wysokich obcasów

Nikt nigdy nie wziąłby małego młotka na ich podłogę, ale chodzenie po drewnie na wysokich obcasach może spowodować podobne szkody. Siła chodzenia w tych ostrych butach może z łatwością zadrapać i zadrapać drewniane podłogi, więc sprawdź je przy drzwiach. Możesz zminimalizować ryzyko zadrapań przez inne szkodliwe przedmioty, umieszczając ochraniacze podłogi pod nogami stołu i krzesła oraz utrzymując pazury psa przycięte.

Jak chronić drewniane podłogi? Brak maty wejściowej

Dobra mata wejściowa to pierwsza linia obrony przed brudem, żwirem i innymi elementami zewnętrznymi, które mogą zniszczyć drewnianą podłogę. Mata nie tylko pomoże utrzymać czystość podłóg, ale posłuży jako dobre miejsce do lądowania butów gościnnych i rodzinnych. 

Stosowanie środków czyszczących na bazie oleju

Tylko dlatego, że produkt do czyszczenia twierdzi, że jest bezpieczny dla podłóg, nie oznacza, że ​​jest odpowiedni dla Ciebie. Środki czyszczące, polerujące lub wosk na bazie oleju mogą zmatowić wykończenie parkietu, postarzając je przed upływem czasu. Unikaj ich i skontaktuj się z producentem podłogi, aby uzyskać środek czyszczący, który jest bezpieczny w użyciu.

Postaw swoją najlepszą podłogę do przodu

Utrzymuj drewniane podłogi w nienaruszonym stanie, unikając tych złych nawyków.