Dywan. 7 sekretów, dzięki którym Twój dywan będzie wyglądał jak nowy

Odkurzacz

Dywan się brudzi – to fakt. Ale jeśli pozwolisz, by problemy się nagromadziły, te zaczepy, wycieki i codzienne wypadki mogą sprawić, że Twoje dywany będą wyglądać na stare i obskurne. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami dotyczącymi konserwacji i strategiami kontroli uszkodzeń, aby utrzymać dywan w jak najlepszej kondycji.

Dywan. Odkurzaj regularnie

Oczywiste jest, że odkurzanie utrzymuje dywany w czystości, ale ten powszechny obowiązek jest również kluczem do zapewnienia, że ​​będą wyglądać jak nowe. Brud ma właściwości ścierne, a gdy jest wielokrotnie wtapiany w dywan przez codzienny ruch pieszy, może z czasem faktycznie zniszczyć podłoże. Odkurzanie raz w tygodniu (dwa razy w tygodniu w ruchliwych miejscach) może usunąć do 75 procent  brudu i gruzu oraz zapobiec starzeniu się dywanu przed upływem tego czasu.  

Dywan. Wchłaniaj wycieki

Wycieki są nieuniknione, ale sposób ich czyszczenia ma znaczenie. Najważniejsze przykazania dotyczące dywanów, o których należy pamiętać, to pracować szybko i nigdy nie pocierać. Natychmiast nanieś środek czyszczący na problematyczne miejsce – im dłużej będziesz czekać, tym trudniej będzie usunąć plamę. Następnie zmyj ręcznikiem papierowym lub czystą szmatką, ponieważ delikatnie wywiera to niewielki nacisk na płyn, pomagając go namoczyć, zamiast pozwolić, aby się osadził. Pamiętaj, aby osuszyć od zewnątrz, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wycieku.

Dywan. Wybierz odpowiedni odkurzacz

Odkurzacz

Koniecznie wybierz odkurzacz odpowiedni do swoich potrzeb domowych. Czy masz dzieci lub zwierzęta? Schody wyłożone wykładziną? Ponieważ żaden model nie jest doskonały we wszystkich rodzajach sprzątania, warto zainwestować w więcej niż jeden odkurzacz, aby sprostać wszystkim wyzwaniom związanym ze sprzątaniem. Bezprzewodowy odkurzacz ręczny może być wygodny na przykład do schodów, a stojak doskonale nadaje się do dużych pomieszczeń wyłożonych wykładziną. 

Trim Snags

Dywany, zwłaszcza te puchowe, w końcu mogą stać się brzydkie – zwłaszcza jeśli masz dzieci lub zwierzęta. Chwyć nożyczki i przytnij puch u podstawy, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom. 

Czyść za pomocą płynu ACARPA

Przy prawidłowym stosowaniu płynu ACARPA możesz uchronić dywan przed niepożądanymi uszkodzeniami. Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z wypadkami ze zwierzętami, kawą, herbatą czy czerwonym winem, czyszczenie dywanu płynem ACARPA powinno przywrócić dywanowi pierwotny blask. 

Monitoruj strefy o dużym natężeniu ruchu

Korytarze, schody wyłożone wykładziną i pokoje o dużym natężeniu ruchu wymagają dodatkowej uwagi. Możesz rozważyć strategiczne ułożenie warstw dywanika lub chodnika jako innej formy zapobiegania, ponieważ znacznie łatwiej (i taniej) jest wymienić te tymczasowe pokrycia, gdy zostaną zabrudzone brudem lub rozlaniem.

Głębokie czyszczenie

Niezależnie od tego, jak pilnie zajmujesz się odkurzaniem i konserwacją, Twój dywan będzie wymagał od czasu do czasu dodatkowej opieki. Aby podłogi wyglądały świeżo i były wolne od brudu, konieczne jest dokładne czyszczenie co sześć miesięcy. Niezależnie od tego, czy wynajmujesz środek do czyszczenia dywanów, czy korzystasz z profesjonalnej usługi, czyszczenie parą usuwa głęboko osadzony brud, a także wszelkie utrzymujące się plamy, aby Twoje dywany wyglądały jak nowe.

Nie przegap!

Chcesz czystszego, uporządkowanego i lepiej zorganizowanego domu? Zapisz się do newslettera Think ECO…, aby otrzymywać cotygodniowe wskazówki, narzędzia i ciekawe pomysły, które pomogą Ci zmaksymalizować kolejną sesję sprzątania.