Dlaczego powinieneś przestać używać wybielacza TERAZ!

Wybielacz

Wybielacz. Dorastając, widziałam, że normalne było używanie wybielacza do sprzątania domu i czyszczenia naszych ubrań. Bo wszyscy wiedzą, że bielsza biel oznacza czystsze ubrania (a przynajmniej tak mi się wydawało). Niewiele wiedziałem o negatywnych skutkach zdrowotnych, jakie wybielacz może powodować u ludzi, dopóki sama tego nie doświadczyłam podczas czyszczenia łazienki gdy prawie upadłam. Chociaż nie można zaprzeczyć, że wybielacz działa, nie możemy zakryć oczu i zaprzeczyć, że może być szkodliwy dla zdrowia.

Wybielacz jest substancją żrącą na bazie chloru. Chlor jest pierwiastkiem chemicznym, który można znaleźć w postaci ciekłej, gazowej lub w stanie stałym, i należy do dziesięciu chemikaliów o największej ilości produkowanych w Stanach Zjednoczonych. Był to pierwszy środek wojny chemicznej podczas I wojny światowej. Od tego czasu jest dodawany do naszych krajowych zasobów wody i innych produktów używanych w domu.

Według Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) wiele produktów gospodarstwa domowego znalezionych pod zlewem kuchennym to pestycydy. Niestety, często nie zdajemy sobie sprawy, że narażamy członków naszej rodziny, przynosząc do domu te pestycydy. Mieszanie wybielacza z innymi produktami może powodować jeszcze poważniejsze problemy zdrowotne, zwłaszcza w przypadku zmieszania z amoniakiem, octem lub innym kwasowym materiałem czyszczącym. Wybielacz może być toksyczny dla każdej żywej istoty i naszego środowiska.

Pranie i wybielacz
Pranie i wybielacz

Skutki zdrowotne wybielacza

Jak być może wiesz (a nawet doświadczyłeś), opary z wybielacza są bardzo silne. Wdychanie może powodować różnorodne problemy zdrowotne. Wybielacz jest bardzo drażniący i żrący dla skóry, płuc i oczu. Wiadomo również, że spala ludzką tkankę wewnętrznie lub zewnętrznie. Co więcej – może powodować wysypkę skórną, silne bóle głowy, migreny, osłabienie mięśni, dyskomfort w jamie brzusznej, perforację przełyku, nudności i wymioty. Ponadto może uszkodzić układ nerwowy.

Osoby, które mają problemy z oddychaniem, powinny unikać stosowania wybielacza, ponieważ może to pogorszyć, zwłaszcza osoby cierpiące na astmę i alergie. Mogą wystąpić inne objawy, takie jak uczucie pieczenia w oczach i nosie, kaszel i duszność. Opary wybielacza mogą gromadzić się i utrzymywać w słabo wentylowanych domach. Powietrze w pomieszczeniach zostaje zanieczyszczone toksynami, zagrażając zdrowiu wszystkich, którzy je wdychają.

Jako rodzice mamy nadzieję i staramy się zapewnić naszym dzieciom bezpieczne i zdrowe środowisko. Jednak gdy dzieci i zwierzęta domowe są narażone na wybielacze i opary wybielacza, mogą stać się bardzo podatne na niekorzystne skutki zdrowotne, ponieważ ich układ odpornościowy nie jest w stanie zwalczyć ostrych chemikaliów, a ich płuca są mniejsze i mogą wypełnić się toksycznymi oparami. Nawet bierna lub pośrednia ekspozycja na wybielacz może powodować choroby układu oddechowego u dzieci i inne infekcje.

Wybielacz. W przypadku zatrucia wybielaczem postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

 • Zadzwoń pod: 112
 • Jeśli wybielacz dostał się na skórę lub oczy, przemyj obszar bieżącą wodą przez co najmniej 15 minut.
 • W przypadku przypadkowego połknięcia wybielacza należy natychmiast wypić mleko lub wodę, chyba że wystąpią wymioty lub drgawki.
 • Jeśli wdychasz wybielacz, musisz natychmiast poszukać świeżego powietrza.
 • Jeśli masz na sobie ubranie, zdejmij je bez wcierania w skórę i natychmiast wypierz oddzielnie od reszty odzieży.

Wybielacz. Efekty środowiskowe wybielacza

Oprócz niebezpiecznych skutków dla zdrowia wybielacz jest znany jako zanieczyszczający nasze środowisko. Branże używają wybielacza do różnych celów, takich jak uzdatnianie wody, czyszczenie budynków, pulpy wybielającej lub papierni i innych.

Wybielacz wlewany do naszych wód miesza się z minerałami i pierwiastkami, tworząc mnóstwo niebezpiecznych toksyn, których rozpuszczenie może zająć wiele lat. Według amerykańskiej Rady ds. Jakości Środowiska „Ryzyko zachorowania na raka wśród osób pijących chlorowaną wodę jest o 93% wyższe niż wśród osób, których woda nie zawiera chloru”. Ponadto rak piersi został ostatnio powiązany z gromadzeniem się związków chloru w tkance piersi. Badanie przeprowadzone przez Hartford w stanie Connecticut wykazało, że „kobiety z rakiem piersi mają od 50% do 60% wyższy poziom chloroorganicznych w tkankach piersi niż kobiety bez raka piersi”.

Wybielacz jest również czynnikiem zanieczyszczającym nasze powietrze, zwłaszcza gdy fabryki używają wybielacza chlorowego. Uwalnia toksyny do powietrza podczas procesów wentylacji i wywiewu. Artykuł z Livestrong.com stwierdza, że ​​produkty uboczne wybielacza chlorowego unoszące się w powietrzu ostatecznie docierają do atmosfery ziemskiej i warstwy ozonowej. Według magazynu Audubon wybielacz chlorowy jest powiązany ze zubożeniem warstwy ozonowej, co ma daleko idące skutki dla środowiska w zakresie globalnego ocieplenia.

Wybielacz. Co możemy zrobić?

Zamiast używać żrących domowych środków czyszczących, możemy zacząć stosować przyjazne dla ziemi alternatywy do czyszczenia naszego domu i odzieży.

Wybielacz nie jest jedyną alternatywą dla czyszczenia lub dezynfekcji; możemy zdecydować się na ekologię, aby uniknąć wszelkich zagrożeń dla zdrowia lub środowiska. Istnieją naturalne alternatywy dla wybielaczy. Oto kilka opcji:

 • nadtlenek wodoru
 • sok cytrynowy
 • proszek do pieczenia
 • ocet winny
 • kwas cytrynowy
 • olejek cytrynowy

Nie każdy produkt sprzedawany w aptekach i supermarketach jest tak bezpieczny, jak nam się wydaje. W przyszłości przed zakupem jakichkolwiek środków czystości zatrzymaj się i zadaj sobie pytanie, ile wart jest wybielacz?