Czyszczenie łazienki. JAK CZYŚCIĆ PŁYTKI ŁAZIENKOWE

Czyszczenie łazienki i płytek

Czyszczenie łazienki. Łazienka jest uważana za jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu do utrzymania w czystości. Rozumiemy jednak również, że może to być jedno z najtrudniejszych do czyszczenia pomieszczeń. W przeciwieństwie do innych pomieszczeń w Twoim domu łazienka jest narażona na wilgoć, wilgoć, skraplanie i jest używana przez każdego domownika przynajmniej raz dziennie. Oznacza to, że wszystko, od plam z pasty do zębów i rozlanego szamponu po kamień i bakterie, może się bardzo szybko osadzać.

W tym tygodniu pomożemy Ci uporać się z płytkami łazienkowymi i zapewnimy najlepsze sposoby czyszczenia płytek ściennych, a także zaprawy pomiędzy nimi.

Przede wszystkim ważne jest, aby zdecydować, czy zamierzasz używać markowych środków czyszczących, czy też stworzyć własne rozwiązanie czyszczące. To zależy wyłącznie od Ciebie i Twojego doświadczenia z markami środków czystości, jednak przekonasz się, że stworzenie własnego rozwiązania może być opłacalne i równie skuteczne.

Być może masz już szafkę wypełnioną odpowiednimi środkami czyszczącymi do swojej łazienki, co jest w porządku i na pewno praktyczne. Jeśli tak jest, weź jakieś szmatki, załóż rękawiczki i spryskaj! Większość domowych środków czyszczących działa najlepiej, gdy mają kilka minut, aby usiąść i zwalczyć brud na samej płytce. Dlatego zalecamy, aby zacząć odgarniać środek czyszczący zaraz po spryskaniu go i rozprowadzeniu. Pozostaw tak przez około pięć minut, aby naprawdę aktywować zdolność czyszczenia.

Jeśli kusi Cię stworzenie własnego roztworu czyszczącego, najskuteczniejszą metodą jest klasyczna metoda octu. Zmieszanie w równych ilościach ciepłej wody i destylowanego białego (lub czyszczącego) octu tworzy skuteczny środek czyszczący. Na przykład, możesz wymieszać pięć łyżek octu z pięcioma łyżkami wody. Zamocz gąbkę lub ściereczkę w mieszaninie i szoruj płytkę do czysta – unikaj używania szorstkiej gąbki lub czegokolwiek, co może być zbyt szorstkie dla płytek. Po pozostawieniu roztworu na pięć minut możesz wytrzeć do sucha lub pozostawić do wyschnięcia na powietrzu. Zalecamy samodzielne suszenie, aby zapobiec powstawaniu smug wody na płytkach.

JAK CZYŚCIĆ PŁYTKI ŁAZIENKOWE
JAK CZYŚCIĆ PŁYTKI ŁAZIENKOWE

Przydatna wskazówka: użyj ściereczki z mikrofibry, aby wypolerować płytki, aby uzyskać błyszczące wykończenie bez smug.

Przejdźmy teraz do fugi, ponieważ jest to tak samo ważne jak same płytki. Wygląd fugi może wpłynąć na wygląd płytek łazienkowych lub zepsuć je, dlatego zalecamy jedną z poniższych wskazówek:

  • Zrób pastę z sody oczyszczonej. Połącz sodę oczyszczoną i ciepłą wodę w równych ilościach. Na przykład możesz wymieszać trzy łyżki wody i trzy łyżki sody oczyszczonej. Użyj szczoteczki o twardym włosiu lub nieużywanej szczoteczki do zębów, aby wytrzeć pastę na fugę. Pastę wcierać w fugę, pozostawić na co najmniej pięć minut, a następnie wytrzeć wilgotną szmatką lub gąbką.
  • Wyszoruj fugę wybielaczem. Zanurz pędzel o twardym włosiu do fug w wybielaczu. Ostrożnie wytrzyj wybielacz wzdłuż fugi za pomocą pędzelka, a następnie spłucz fugę czystą, wilgotną szmatką.  

Nie zapomnij o dobrej wentylacji łazienki, gdy używasz środków czyszczących i żrących chemikaliów. Upewnij się, że okno jest otwarte przed, w trakcie i po czyszczeniu, a drzwi pozostają otwarte przez cały czas.

Przydatna wskazówka: Aby zapewnić dokładne czyszczenie, przed rozpoczęciem czyszczenia włącz przez chwilę prysznic w wysokiej temperaturze (lub napełnij wannę gorącą wodą), ponieważ będzie to działać w taki sam sposób, jak parowiec do otwierania porów ceramicznych, dzięki czemu powierzchnia znacznie łatwiejsza do czyszczenia.

Niektórzy ludzie mogą być ostrożni, używając ostrych środków czyszczących do płytek łazienkowych, jeśli nie ma szans, że kolor wyblaknie lub płytki zostaną zużyte przez kwaśne chemikalia. Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące środków czyszczących, zawsze możesz wybrać ręczny odkurzacz parowy; taki, który jest na tyle mały, że możesz oczywiście wyczyścić płytki w łazience.

Jeśli masz własne wskazówki dotyczące czyszczenia łazienki, chcielibyśmy je usłyszeć. Napisz do nas lub znajdź nas na Facebooku,  aby rozpocząć dyskusję już dziś. 

Czyszczenie łazienki. Jak prawidłowo czyścić płytki łazienkowe

Brudne płytki mogą naprawdę zepsuć wygląd Twojej łazienki, ale głębokie czyszczenie może tchnąć w nie nowe życie. Oto wszystko, co musisz wiedzieć!

Jak prawidłowo czyścić płytki łazienkowe

Utrzymywanie łazienki w doskonałym stanie często może wydawać się przykrym obowiązkiem, ale konieczne jest częste czyszczenie każdego jej aspektu, w przeciwnym razie może wkrótce zacząć tracić swój blask. Jednym z głównych obszarów, które po pewnym czasie mogą zacząć wyglądać trochę ponuro, jest układanie płytek, a to może być dużym zadaniem, jeśli zostawiłeś je przez lata; ale nie martw się, bo to nie czas na remont, czas na głębokie czyszczenie!

Czyszczenie łazienki. Cement

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest fuga, ponieważ po pewnym czasie może ona naprawdę wyglądać na brudną, a także może zacząć pojawiać się pleśń, co oczywiście zepsuje wygląd pomieszczenia. Na szczęście nadanie fugi nowego życia nie jest wcale takie trudne, tylko trochę czasochłonne, szczególnie w większym otoczeniu.

Warto najpierw zająć się fugą, ponieważ często będzie ona bardziej brudna niż same płytki i nie ma sensu wycierać płytek tylko po to, aby zacząć szorować je z brudu! Najlepszym sposobem uporania się z czyszczeniem jest użycie starej szczoteczki do zębów i skutecznego środka czyszczącego. Teraz możesz użyć tutaj specjalistycznych środków czyszczących; Możesz również użyć wybielacza na bazie chloru, ale te produkty najlepiej pozostawić w spokoju, chyba że masz wyraźne plamy lub rozwój pleśni.

Warto wspomnieć jako ostrzeżenie, że nie należy używać wybielaczy ani silnych środków czyszczących do kolorowych lub ciemnych fug, ponieważ mogą one wyblaknąć wykończenie, psując ogólny wygląd pomieszczenia. Dobrym pomysłem jest pozostawienie otwartych drzwi i okien w łazience, aby uniknąć wdychania jakichkolwiek chemikaliów, i należy nosić rękawiczki, ponieważ niektóre produkty mogą powodować podrażnienia, jeśli dostaną się na skórę (niedobrze!)

Potrzebujesz czegoś, co jest znacznie mniej szorstkie niż wybielacz, ale nadal jest bardzo skuteczne w usuwaniu brudu. Świetną sztuczką jest tutaj wymieszanie sody oczyszczonej z octem w misce, ponieważ te produkty połączą się, tworząc pastę, która po wprowadzeniu do fugi szczoteczką do zębów z łatwością przebije brud, nie powodując żadnych uszkodzeń.

Po wyszorowaniu fugi niewielką ilością smaru do łokcia i nałożeniu pasty na wszystkie obszary, najlepiej pozostawić roztwór na około 30 minut, aby naprawdę zanurzyć się i zadziałać. Po pozostawieniu go na chwilę po prostu spłucz czystą wodą i wytrzyj wszelkie pozostałości odpowiednią szmatką, taką jak ręcznik z mikrofibry.

Twoja fuga powinna teraz wyglądać na szczytową, ale jeśli z jakiegoś powodu nadal są widoczne ślady brudu, po prostu powtórz proces, a to powinno go znieść.

Jeśli chcesz uzyskać zupełnie nowy, super czysty wygląd, czasami zwykłe czyszczenie może nie wystarczyć. W takich okolicznościach potrzebujesz czegoś, co nazywa się fugą . Te sprytne przedmioty wyglądają trochę jak markery, ale pozwalają pomalować istniejącą fugę, przywracając jej wykończenie, które wygląda jak w dniu pierwszego nałożenia. Możesz je również dostać w wielu kolorach!

Czyszczenie łazienki. Płytki ścienne

Kiedy fuga wróciła do swojej najlepszej formy, czas zwrócić uwagę na same płytki. Zaczynając od płytek ściennych, należy najpierw rozważyć ich wykończenie, ponieważ od tego zależy, jakich produktów należy użyć. Ocet powinien być idealnie delikatny na płytkach ceramicznych. Jeśli masz zwykłe płytki ceramiczne, powinieneś być w porządku, używając podkładki do szorowania, ale jeśli masz drukowane płytki z wzorem, miękka gąbka lub ściereczka z mikrofibry to bezpieczniejszy sposób. Nigdy też nie używaj octu ani szorstkich szmatek na marmurowych powierzchniach, ponieważ ostatecznie wyrządzą więcej szkody niż pożytku!

Przed rozpoczęciem warto wziąć gorący prysznic przez kilka minut, aby otworzyć ceramiczne pory i uzyskać dostęp do większej ilości brudu. Ostatecznie zapewni to znacznie czystsze wykończenie.

Podobnie jak w przypadku fugi, płytki łazienkowe można czyścić specjalnym środkiem czyszczącym lub przy użyciu produktów z domu.

Jeśli chcesz ponownie użyć kombinacji sody oczyszczonej i octu, możesz to zrobić, mieszając ją w misce i regularnie zanurzając w niej ścierkę lub gąbkę, aby płytki były nasmarowane, ponieważ wyeliminuje to ryzyko uszkodzenia powierzchni. Nie musisz też szorować zbyt mocno, po prostu wykonuj delikatny, stały ruch bez nadmiernego nacisku, a roztwór powinien działać bez żadnych problemów.

Aby wykończyć, pozostaw roztwór na płytkach na krótką chwilę, a następnie spłucz świeżą wodą i wytrzyj ściany do sucha ręcznikiem (takim, którego już nie chcesz, oczywiście!) Lub ściereczkami z mikrofibry.

Kafelki podłogowe

Jeśli chodzi o płytki podłogowe, zawsze możesz po prostu powtórzyć metody, które już omówiliśmy; jednak jeśli masz szczególnie dużą powierzchnię do pokrycia (lub po prostu czujesz się leniwy – hej, nie będziemy cię oceniać!), możesz wyciągnąć odkurzacz parowy .

Odkurzacz parowy szybko i skutecznie usunie wszelkie zabrudzenia i brud obecne na płytkach podłogowych w łazience, wymagając przy tym niewielkiego wysiłku z Twojej strony. Pamiętaj, że mogą nie być idealne dla twojego konkretnego wyboru płytek, więc sprawdź to przed rozpoczęciem. Rozsądnie jest wcześniej szybko przetrzeć podłogę miękką szmatką, aby usunąć wszelkie duże cząsteczki brudu, które mogą zostać przeciągnięte przez myjkę parową po powierzchni płytki, grożąc zarysowaniem.

Gdy będziesz zadowolony z kontynuowania, ostrożnie poprowadź odkurzacz parowy po podłodze, pokrywając każdą część powierzchni. Pozostaw podłogę do wyschnięcia na chwilę, a następnie przetrzyj ją szmatką, aby zakończyć proces. Teraz pozostaje tylko cofnąć się i podziwiać lśniące płytki łazienkowe!