Jak usunąć farbę z ubrania? Usuń plamy z farby

Jak usunąć farbę z ubrania?

Czy podczas malowania dostałeś kilka plam farby na spodnie? A może namalowałeś obraz i przypadkowo się ozdobiłeś? Wyjaśniamy, jak usunąć świeże lub zaschnięte plamy z farby.

Jak usunąć farbę z ubrania? Usuń świeże plamy

Jak usunąć farbę z ubrania?
Jak usunąć farbę z ubrania?

Jak zawsze najłatwiejszym i najbardziej obiecującym sposobem na usunięcie kolorowych plam jest usunięcie ich, gdy są jeszcze świeże. Aby to zrobić, możesz użyć dwóch różnych domowych środków:

 • Roztwór cukru: Po prostu wymieszaj wodę i cukier w gęstą pastę, nałóż plamę i dobrze wmasuj. Następnie spłucz dużą ilością ciepłej wody i umyj jak zwykle w pralce.
 • Mydło oliwkowe: Bardzo obiecującą, delikatną metodą czyszczenia, którą można również stosować do usuwania świeżych plam z delikatnych tkanin, takich jak jedwab lub wełna, jest mydło oliwkowe. Natrzyj plamę obficie, a następnie spłucz. Następnie włóż go do pralki.
 • Przeczytaj także – Jak usunąć plamy po jagodach
 • Przeczytaj także – plamy po praniu
 • Przeczytaj również – Usuń plamy mydłem żółciowym

Jak usunąć farbę z ubrania? Usuń zaschnięte plamy farby

Zaschnięte plamy z farby to wyzwanie, ale nie niemożliwe do usunięcia. Środki te mogą pomóc przy plamach spowodowanych farbą lakierniczą, farbą akrylową, farbą ścienną (emulsyjną) lub farbą olejną:

 • Lakier do włosów
 • Czyścik do pędzli
 • Terpentyna (również do farb olejnych)
 • Amoniak
 • duch

Kolorowe tkaniny mogą reagować utratą koloru, gdy są traktowane wspomnianymi agresywnymi środkami. Dlatego najpierw sprawdź tutaj, czy odzież toleruje agenta. W tym celu nałożyć część wybranego środka na niewidoczne miejsce na materiale, pozostawić na chwilę do działania, a następnie spłukać. Czy tkanina pozostawiła jakiś kolor? Jeśli nie, możesz teraz bez wahania poświęcić się plamie. Jeśli tak, to w specjalistycznych sklepach poszukaj specjalnych środków do czyszczenia kolorowych tkanin.

Jak usunąć farbę z ubrania?Instrukcje usuwania plam z farby

 • Środek do czyszczenia pędzli, terpentyna, amoniak lub alkohol
 • Chłonna ściereczka, np. Z ręczników kuchennych
 • Tępy nóż

1. Usuń suche pozostałości farby

W miarę możliwości zdrap zaschnięte resztki farby. Jeśli to konieczne, możesz użyć tępego noża, aby pomóc. Ale uważaj, aby nie uszkodzić tkaniny!

2. Leczyć

Na szmatkę nałóż trochę terpentyny, alkoholu, amoniaku lub środka do czyszczenia pędzli. Użyj go, aby zetrzeć plamę. Rozpuszczalniki zaczną rozpuszczać farbę. Weź kolejną szmatkę i wchłoń rozpuszczoną farbę.

Powtarzaj proces, aż plama zniknie.

3. Do pralni

Następnie należy wyprać ubranie, aby usunąć drażniące chemikalia.

Jak usunąć farbę z ubrania? Plamy farby na dywanie lub meblach tapicerowanych

Jeśli na sofie, foteliku samochodowym lub dywanie widoczne są plamy farby, postępuj zgodnie z opisem powyżej (kroki 1 i 2). Na koniec wyczyść całą powierzchnię ciepłą wodą, aby usunąć chemikalia i uniknąć tworzenia się krawędzi.

Zeskrob plamy na drewnie, plastiku, kamieniu i innych powierzchniach

Suche plamy z farby często można po prostu zeskrobać z gładkich powierzchni. Użyj płaskiego plastikowego przedmiotu, aby uniknąć zarysowania powierzchni. Jeżeli plam nie da się w ten sposób usunąć, na wacik lub ściereczkę nanieś jeden z wyżej wymienionych środków do zaschniętych kolorowych plam i przetrzyj nim plamę.
Uważaj na wrażliwy plastik! Może zostać uszkodzony.