Usuwanie plam z dywanu i wykładziny.

Usuwanie plam z dywanu. Kieliszek czerwonego wina przewrócił się, kawałek ciasta, który nie leżał prawidłowo na widelcu spadł, a maluchy zbyt dobrze się bawiły podczas malowania? – wówczas szybko pojawiają się plamy na dywanie. Poniżej dowiesz się, jak prawidłowo reagować na zabrudzenia i jakie domowe środki pomagają w przypadku takich plam.

Usuwanie plam z dywanu. Co wolno, a czego nie wolno przy usuwaniu plam z dywanów?

 • Powszechnie wiadomo, że świeże plamy są łatwiejsze do czyszczenia niż stare.  Im szybciej zareagujesz na zanieczyszczenia, tym lepiej. Natychmiast zmoczyć świeże plamy szmatką, a następnie użyć wody i łagodnego detergentu, jak opisano poniżej.
 • Zawsze czyść plamę od zewnątrz, nigdy odwrotnie, w przeciwnym razie po prostu ją rozprowadzisz!
 • Nie pocieraj plamy, po prostu zetrzyj ją. Pocieranie zwiększa również rozmiar plamy.
 • Usuń suche pozostałości, takie jak kawałki ciasta, popiół lub resztki jedzenia, zanim plama zostanie potraktowana na mokro!
 • Jak powszechnie wiadomo, czerwone wino należy najpierw namoczyć z odrobiną soli.

Usuwanie plam z dywanu. Instrukcje usuwania plam z dywanów

 • miękka szczoteczka
 • chusteczki chłonne
 • Łagodny detergent
 • ewentualnie kwas cytrynowy lub octowy
 • ewentualnie zmywacz do paznokci lub lakier do włosów
Usuwanie plam z dywanu
Usuwanie plam z dywanu

1. Usuń uporczywy brud

Usuwanie plam z dywanu. Jeśli na Twoim dywanie są plamy z krawędzi lub farby, możesz je przetrzeć zmywaczem do paznokci lub lakierem do włosów i pozostawić na około 15 minut.

 • Przeczytaj także – Jak usunąć plamy po jagodach
 • Zobacz też – plamy po praniu
 • Przeczytaj również – Usuń plamy mydłem żółciowym

Uporczywe plamy z kawy, coli lub owoców można usunąć wstępnie kwasem cytrynowym lub octowym, a także pozostawić do spoczynku. Mydło żółciowe można również stosować do usuwania uporczywych zabrudzeń.

W przypadku wszystkich tych produktów należy najpierw sprawdzić boki dywanu lub ledwo widoczny szew, aby zobaczyć, czy dywan nie pozostawił koloru podczas zabiegu. Jeśli tak nie jest, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować te domowe środki zaradcze.

Po obróbce wstępnej należy usunąć pozostałości środków chemicznych z włókien niewielką ilością czystej wody i chłonną szmatką.

2. Mydło

W przypadku mniej dotkliwych lub świeżych zabrudzeń można od razu przystąpić do spieniania.

Na miejscu wlej ciepłą wodę zmieszaną z łagodnym detergentem i dokładnie wcieraj szczotką od zewnątrz do środka (!). Pozwól wodzie działać przez kilka minut

3. Zmyć

Odessij wodę z mydłem z dywanu szmatką. Teraz wlej czystą wodę na miejsce i zassaj ją szmatką. W razie potrzeby powtórz proces.

Najlepiej będzie, jeśli następnie wyczyścisz dywan na mokro odkurzaczem, aby zapobiec tworzeniu się krawędzi.

Plamy z wosku

Plamy z wosku to prawdopodobnie jedyne plamy, które nie są usuwane natychmiast, ale najpierw powinny wyschnąć. Gdy wosk stwardnieje, rozkrusz go tak bardzo, jak to możliwe. Następnie rozłóż bibułę na plamie i wyprasuj resztę. Plamy z tłuszczu można usunąć za pomocą wspomnianego powyżej roztworu łagodnego detergentu.

Usuwanie plam z dywanu. Plamy z gumy do żucia i czekolady

Zabrudzenia z gumy do żucia lub czekolady należy zamrozić. Nie martw się, nie musisz wciskać dywanu na siłę do zamrażarki, wystarczy spryskać plamę lodem lub dużą ilością kostek lodu. Jeśli jest zamarznięty, możesz go ostrożnie zeskrobać nożem. Możesz usunąć przebarwienia łagodnym roztworem detergentu.