Cięcie szkła. 2 instrukcje cięcia szkła

Cięcie szkła

Cięcie szkła jest w rzeczywistości bardzo łatwe: zarysuj, stłucz, gotowe! Bez dokładnych instrukcji i odrobiny praktyki pozostaje to jednak czysta teoria, zbyt często szkło pęka na kawałki z niedoświadczonymi ludźmi. Dokładnie wyjaśniamy, w jaki sposób możesz skutecznie ciąć szkło za pomocą noża do szkła lub bez niego. Przeczytaj nasze dwa przewodniki.

Cięcie szkła: tutaj również praktyka czyni mistrza

Cięcie szkła wymaga odważnego podejścia. Pojedyncze cięcie materiału musi być prawidłowe, wiele cięć tworzy nieczyste, łamliwe krawędzie. Tłuczenie szkła wzdłuż nacięcia również powinno odbywać się szybko, niezbyt delikatnie i niezbyt mocno.

Początkującym polecamy ćwiczyć cięcie i rozbijanie szkła na starej płycie szklanej lub na jej odłamkach. Przed pierwszym użyciem cennego kawałka szkła ważne jest, aby dobrze poznać materiał i narzędzia.

Używanie noża do szkła na trójwymiarowych przedmiotach często nie ma sensu. W tym celu przedstawiamy kolejną metodę, która umożliwia np. Przecinanie szyjek butelek: metodę wełnianą nicią.

Instrukcja cięcia szkła za pomocą noża do szkła

Cięcie szkła.
Cięcie szkła.
 • woda
 • ewentualnie olej do cięcia / olej do maszyn do szycia
 • Pudełko tekturowe lub arkusze jako podkładka
 • Rękawiczki
 • okulary ochronne
 • cienki długopis foliowy
 • Poziomica / linijka metalowa
 • 2 gumowane zaciski
 • Nóż do szkła
 • Osełka

1. Namocz osełkę

Kamień ostrzący, który służy do ostatecznego wygładzenia zadziorów tnących namoczyć na około dwie godziny przed rozpoczęciem pracy. Alternatywnie można użyć papieru ściernego o ziarnistości 150 na bloku szlifierskim. Do tego celu papier ścierny potrzebuje płótna z powrotem.

2. Przygotuj się

Odłamki szkła mogą spowodować poważne obrażenia, szczególnie wokół oczu. Dlatego pamiętaj, aby założyć okulary ochronne i rękawiczki, nawet jeśli to tylko jedno cięcie szkła. Umieść taflę szkła na kartonowym pudełku lub prześcieradle.

3. Zapisz krawędź skrawającą

Narysuj wyciętą krawędź na szkle cienkim długopisem. Zmierz wszystko dokładnie, aby osiągnąć właściwą linię.

4. Umieść linijkę lub poziomicę

Teraz umieść linijkę lub poziomicę na zapisanym oznaczeniu, aby linia była widoczna i dokładnie leżała. Przymocuj linijkę / poziomicę do szyby za pomocą dwóch gumowanych zacisków.

5. Wytnij szybę

Jeśli to konieczne, zwilż na krótko nóż do szkła niewielką ilością oleju do cięcia i szybko pociągnij go wzdłuż linijki, lekko naciskając. Jedno cięcie musi wystarczyć, powtarzane cięcie zwiększa ryzyko złamania.

6. Stuknij złamaną krawędź

Ten krok należy wykonać natychmiast po cięciu, zanim materiał ponownie się rozluźni. Dotknij bocznej krawędzi noża do szkła od dołu wzdłuż linii przerwania.

7. Rozbij szybę na linii pęknięcia

Teraz umieść linię przerwania dokładnie na blacie stołu i chwyć szklaną płytkę po lewej i prawej stronie obiema rękami. Rozbij szklankę na pół szybkim szarpnięciem.

8. Oderwij złamane krawędzie

Aby wygładzić złamane krawędzie, weź namoczoną osełkę, wysusz ją krótko, a następnie przeciągnij po szkle. Jeśli wolisz użyć papieru ściernego i klocków szlifierskich, zaleca się wcześniejsze zwilżenie papieru.

Instrukcja cięcia szkła bez noża do szkła

 • Miska zimnej wody
 • Cienki długopis foliowy
 • Wełna
 • Zapalniczka
 • okulary ochronne

1. Przygotowania

Praca z ogniem zawsze wymaga specjalnych środków ostrożności. Najlepiej wyjść na zewnątrz i upewnić się, że w bezpośrednim sąsiedztwie nie ma materiałów łatwopalnych. Sam noś odzież ognioodporną i okulary ochronne.

2. Zaznacz cięcie

Ostrożnie zaznacz nacięcie długopisem.

3. Przygotuj wełnianą nić

Wytnij wełnianą nić na żądaną długość i namocz ją w alkoholu.

4. Załóż wełnianą nić i podpal ją

Umieść namoczoną nić na krawędzi cięcia i zapal zapalniczką. Poczekaj, aż zgasną płomienie i żar.

5. Pozostaw do ostygnięcia i pęknięcia

Zanurz wciąż gorący interfejs w zimnej wodzie, aby pękł. Przy odrobinie szczęścia uzyskasz teraz w miarę czystą linię podziału, którą możesz następnie przeszlifować.

PORADY I WSKAZÓWKI

Tanie noże do szkła często nie są zbyt dobre, więc istnieje ryzyko odłamków i stłuczenia. Jeśli musisz częściej ciąć szkło, powinieneś kupić wysokiej jakości narzędzia.

Samosmarujący przecinak do szkła z diamentowymi tarczami i zbiornikiem nafty upraszcza pracę, ale kosztuje od 200 do 400 zł. Dzięki takiemu narzędziu uzyskasz znacznie lepsze rezultaty.