Fascynacja rzemiosłem szklanym: dmuchacz szkła w pracy

Szkło

Dmuchacz szkła. W wielu hutach nadal możesz obserwować pracę dmuchacza szkła. Nie bez powodu wiele zainteresowanych korzysta z tej możliwości, gdyż istnieje wielka fascynacja artystyczną i rzemieślniczą obróbką szkła. Spójrz z nami wirtualnie przez ramię dmuchawy do szkła!

Dmuchacz szkła. Szkolenie, aby zostać dmuchaczem szkła

Zawód dmuchacza szkła to uznana praktyka zawodowa z normalnym trzyletnim okresem praktyki. Praktykant może wybierać między różnymi przedmiotami. Na przykład nadal istnieje tradycyjna dmuchawa do szkła do ozdób choinkowych, ale także klasyczny model do kształtowania oczu zwierząt.

 • Przeczytaj także – Materiał szklany i jego właściwości
 • Przeczytaj także – Słoik się nie otwiera – jak można go otworzyć?
 • Sprawdź również – Etykietowanie szkła na różne sposoby

Oczywiście rozwinęły się również nowoczesne warianty tego zawodu, np. W dziedzinie protetyki oka czy w dziedzinie produkcji aparatów szklanych. Dziedzina „projektowania szkła” oferuje kreatywny element. W sumie praca dmuchacza tworzy zarówno przedmioty użytkowe, jak i dekoracyjne.

Dmuchacz szkła. Krótkie spojrzenie na historię dmuchania szkła

Dmuchacz szkła.
Dmuchacz szkła
 • Około 9000 lat temu ludzie odkryli szkło jako materiał dla siebie, przynajmniej pierwsze znaleziska z tego czasu zostały udokumentowane.
 • Około 5000 lat temu Egipcjanie produkowali naczynia i biżuterię ze szkła w małych fabrykach.
 • Od ok. 100 rpne Wynalezienie fajki szklarskiej umożliwiło produkcję naczyń o dużej pojemności, takich jak karafki.
 • Pierwsze szklanki do picia powstały w późnej starożytności, między około 300 a 500 rokiem naszej ery.
 • Od XI do XVII wieku Wenecja zdobyła szczególną sławę, ponieważ to tutaj wytwórcy butelek wytwarzali szlachetne renesansowe szkło. Weneccy producenci butelek są pierwszymi udokumentowanymi europejskimi producentami szkła.
 • W XII wieku wynalezienie szkła okiennego zmieniło średniowieczny wystrój wnętrz.
 • Począwszy od 18 wieku, okulary w Niemczech wykonano dekoracyjne przez szlifowanie i nacinania . Poprzez cięcie szkła na szklanych powierzchniach powstały szczegółowe motywy.
 • Od 1903 roku rozdmuchiwanie butelek było zautomatyzowane, dzięki czemu można było produkować duże ilości butelek.
 • Proces Libbey-Owens jest znany od 1917 roku i doprowadził do dalszej tech- nalizacji dmuchania szkła.

Praca dmuchaczy szkła dawniej i dziś

Dmuchawiec pracuje bezpośrednio na otwartym palniku, co odróżnia go od szklarza. Termin „dmuchawa” wynika z faktu, że do podgrzewania surowca użyto lampy naftowej z mieszkiem. Miękkie szkło było następnie szybko kształtowane na różne sposoby.

Nowoczesny dmuchacz szkła nie używa już lampy naftowej, ale palnik gazowy. Oznacza to, że mieszki nie są już potrzebne. Nowoczesne urządzenia do podgrzewania szkła dają rzemieślnikowi wiele możliwości regulacji płomienia, a tym samym dokładniejszej pracy.

Fascynuje nie tylko praca dmuchacza, ale także materiał, z jakim musi to robić na co dzień. Dowiedz się więcej o specjalnych właściwościach szkła poniżej.

PORADY I WSKAZÓWKI

Jeśli chcesz zobaczyć, jak działa dmuchawa do szkła, nie musisz podróżować na duże odległości. Ciekawe filmy o dmuchaniu szkła można znaleźć w Internecie, na przykład na YouTube.