Czerwone wino. Usuwanie plam z czerwonego wina

Plamy z czerwonego wina

Czerwone wino ach jak ono smakuje, niestety potrafi też stać się problemem. Nastrój podnosi się, kieliszki napełniają się i opróżniają w coraz szybszym rytmie – i wtedy to się dzieje: ktoś przewraca pełny kieliszek czerwonego wina i ciemnoczerwony Merlot wylewa się na lniane spodnie i dywan … Gówno się dzieje. Ale co teraz? Jak można usunąć takie plamy z czerwonego wina ? Czy są jakieś znane i sprawdzone domowe sposoby, porady i wskazówki ?

Krótka odpowiedź: tak, jest. Więc nie panikuj!

Plamy z czerwonego wina można prawie zawsze usunąć, nie jest to łatwe, ale możliwe.

Usuwanie plam z czerwonego wina: natychmiastowe działania

W przypadku rozlania kieliszka czerwonego wina na tekstylia, dywany czy meble tapicerowane, od dawna pojawiają się tzw.stain devils , czyli wysoko wyspecjalizowane (ale przeważnie drogie) środki czyszcząceDomowe środki zaradcze z czasów babci są znacznie tańsze .

Jedną z najbardziej znanych wskazówek dotyczących plam z czerwonego wina jest: Sól . Następnie na świeżą plamę wylewa się cały stos soli. Zgodnie z teorią wchłania płyn, a powstały ług jednocześnie rozpuszcza plamę. Rzekomo. To prawda, metoda trochę działa. Jednak efekt jest umiarkowany.

O wiele ważniejsze jest podjęcie natychmiastowych działań teraz. Ponieważ teraz najważniejsze jest to, że działasz szybko. Więc zanim czerwone wino ma szansę wyschnąć.

Wywabiacz? Czego zdecydowanie nie powinieneś robić:

 • W żadnym wypadku nie należy używać kolorowych serwetek do wycierania, te plamy natychmiastowo i zaostrzają plamę.
 • Nie używaj produktów chemicznych , o których nie wiesz, jak reaguje na nie substancja.
 • Pod żadnym pozorem nie używaj ciepła , ponieważ ciepło jeszcze bardziej utrwali kolor we włóknach.

DLACZEGO PLAMY Z CZERWONEGO WINA SĄ TRUDNE DO USUNIĘCIA?

Jak usunąć plamy z czerwonego wina
Plamy z czerwonego wina

W czerwonym winie są zawarte barwniki i garbniki.

Taniny znajdują się głównie w skórce winogron i nasionach. Są zatrzymywane w procesie produkcji wina. To dobrze, ponieważ szczególnie tanina – także garbnik – nadaje winu indywidualny smak.

Jednak garbniki są zwykle stosowane w przemyśle tekstylnym do obróbki skór zwierzęcych. Zamieniają skórę w skórę i zapewniają, że skóra już nie gnije. Możesz więc sobie wyobrazić, że garbniki w winie uparcie są przechowywane w tkaninie.

Na kilogram winogron przypada około dwóch gramów barwnika. Nie wydaje się to dużo, ale wciąż nadaje czerwonemu winu intensywność koloru. Czerwony barwnik w czerwonym winie to substancja z grupy tzw. Antocyjanów . Ma wysoką zawartość cukru i dlatego jest faktycznie łatwo rozpuszczalny w wodzie. Intensywność koloru zależy od aglikonu , który nie zawiera cukru i dlatego nie jest łatwo rozpuszczalny w wodzie. Aglikon sprawia, że ​​plama z czerwonego wina jest szczególnie uparta.

Usuń plamy z czerwonego wina – z dywanu

Plamy z czerwonego wina na dywanie są złe, ponieważ zwykle nie można po prostu wyprać dywanu w pralce. Więc co robić Jest tu również kilka praktycznych domowych środków :

 • Przede wszystkim należy zmoczyć jak najwięcej czerwonego wina białą bawełnianą szmatką – jak już opisano dla bezpośrednich środków powyżej.
 • Następnie należy pracować z gazowaną wodą mineralną : Zawsze ostrożnie polewaj włókna wodą i ponownie wklep lub zassij bezpośrednio ściereczką. Powtórz tę procedurę kilka razy.
 • Jeśli później na włóknach nadal widać trochę czerwonego wina, użyj niewielkiej ilości płynnego białego detergentu (nie barwionego!). Używaj bardzo małej ilości detergentu, ponieważ jest on trudny do usunięcia z dywanu i powoduje zlepianie się włókien. Tutaj również ważne jest, aby kilkakrotnie spienić, rozcieńczyć i zmoczyć melanż wodą mineralną.

W niektórych miejscach zaleca się posypanie plam solą lub mąką ziemniaczaną . W szczególności skrobię ziemniaczaną można delikatnie wmasować we włókna szczoteczką do zębów .

Oba powinny wchłonąć czerwone wino i można je łatwo odessać odkurzaczem. Z naszego własnego doświadczenia wynika jednak, że istnieją wieńce z plam, które należy leczyć ponownie.

Aby usunąć te resztkowe plamy z czerwonego winaśrodki do czyszczenia okien powinny również dobrze działać: po prostu nałóż odrobinę środka czyszczącego na plamę, pozwól jej zadziałać, wytrzyj i ponownie spryskaj czystą wodą, aby nie pozostały żadne pozostałości.

Oczywiście można również usuwać plamy z dywanów za pomocą wspomnianych już odplamiaczy (demontaż plam z czerwonego wina) dostępnych w handlu detalicznym. Ale zanim materiał przewróci się na plamę, wypróbuj odplamiacz w niepozornym miejscu (na przykład za kanapą) na dywanie. Jeśli bejca działa bez szkody dla koloru dywanu, należy ją później również spłukać wodą mineralną.

Usuń plamy z czerwonego wina – z mebli tapicerowanych

Plama z czerwonego wina na kanapie jest naprawdę zła. Tutaj nie można pracować z „dużą ilością wody” za pomocą domowego środka. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że brzydki wieniec wody rozleje się na poduszce.

Dlatego należy najpierw nanieść jak najwięcej płynu szmatką w jasnym kolorze , a następnie ostrożnie przetrzeć szmatką nasączoną wodą mineralną – ponownie tylko od zewnątrz do wewnątrz, aby plama się nie powiększyła.

Alternatywnie można również zmoczyć alkoholem lub benzyną , czystym sznapsem lub środkiem do czyszczenia okien. Najlepiej przetestować te produkty najpierw na niewidocznym miejscu, zanim plama stanie się jeszcze gorsza.

Następnie starannie zimnica wszystko ponownie szmatką nasączoną wodą i prasy sucho – nie trzeć!

Zalecamy również stosowanie odpowiednich środków czyszczących, takich jak wspomniany powyżej „Wine Away Stain Remover”

Usuń plamy z czerwonego wina – z odzieży

Najlepiej od razu zdjąć ubranie i położyć je na kafelkach lub w zlewie, czego czerwone wino nie zaszkodzi.

 • Najpierw delikatnie dociśnij mokrą plamę miękką bawełnianą szmatką tak, aby czerwone wino się wchłonęło, następnie delikatnie skrop na nią gazowaną wodą mineralną i ponownie zetrzyj ją białą bawełnianą szmatką – zawsze od zewnątrz do wewnątrz, aby plama została nie powiększone. Tkanina powinna być możliwie biała lub bezbarwna. Powtórz tę procedurę kilka razy.
 • Alternatywnie możesz również użyć soli lub skrobi ziemniaczanej. Wlej dużo soli, lub krochmalu na plamę, aby była całkowicie zakryta i pozwól tkaninom nasiąknąć winem. Następnie sól lub skrobia są po prostu usuwane. Następnie spryskaj plamę wodą, wytrzyj ją szmatką i wypierz ubranie w pralce.
 • W przypadku białych tkanin można również polać plamę sokiem z cytryny (bez kwasu cytrynowego!) Lub ocet winny z białego wina , pozostawić do namoczenia i zmyć plamę z wina czystą wodą lub normalnie umyć w pralce.
 • Zabieg z czystym sznapsem – wódką, zbożem, ouzo lub sambucą – również powinien działać (możliwa jest również benzyna). Po prostu skrop alkoholem plamę, pozwól jej zadziałać, wytrzyj, zmyj i na koniec wypierz ponownie w pralce.

  Ale tu też obowiązuje zasada: Tylko użyć trick na światło- kolorowej odzieży, niechciany tie-dye wzór mógłby powstać na kolorowej odzieży.
 • Jako nową sztuczkę możesz również znaleźć środek do czyszczenia okien w Internecie : namocz plamę przezroczystym płynem do szyb (nigdy nie używaj kolorowego!), Pozwól mu działać przez krótki czas, a następnie spłucz czystą wodą. Plama powinna zniknąć jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.
 • Przed włożeniem ubrania do prania w celu usunięcia ostatnich zabrudzeń można je przetrzeć mydłem żółciowym lub środkiem do czyszczenia wstępnego (zalecenia dotyczące produktu patrz wyżej ). Świetnie sprawdza się również na wszelkiego rodzaju plamy – przy okazji, także na plamy szminki na bluzkach i koszulach czy zabrudzenia kołnierzyka.

Usuń plamy z czerwonego wina – z obrusu

To samo odnosi się do obrusu, co do części garderoby: obrus zdejmij prosto ze stołu , ponieważ czerwone wino może również uszkodzić blat stołu.

Najlepiej włożyć koc do wanny i spryskać go dobrze znanym domowym remedium wodą mineralną, a płyn przetrzeć białą bawełnianą szmatką. Całość powtórz kilka razy.

Możesz też pozwolić, aby sok z cytryny, sznaps lub płyn do mycia okien wykonały pracę za Ciebie, tak jak z ubraniami. Ale znowu zależy to od koloru obrusu i intensywności czerwonej plamy z wina.

Usuń plamy z czerwonego wina – ze stołu

Szczególnie zagrożone są tutaj stoły drewniane. Dlatego też najważniejsze jest to, aby jak najszybciej usunąć plamę szmatką. Po wessaniu płynu do drewna trudno usunąć czerwoną plamę z wina.

 • Najlepszym sposobem na to jest użycie pianki do golenia jako odplamiacza z czerwonego wina: wystarczy spryskać coś, pozostawić na kilka minut i dokładnie usunąć wodą i szmatką.
 • Inną możliwością jest staranne zetarcie bejcy (!) Drobnym materiałem ściernym ruchem okrężnym lub zawsze przy pomocy włókna drzewnego. Jeśli drewniany talerz był naoliwiony , po wyschnięciu stołu można go natrzeć odrobiną oleju. Często wtedy nie widać nic z nieszczęścia.
 • Jeśli Twój drewniany stół na tarasie ma plamę z czerwonego wina i zastosowałeś już wyżej wymienione metody czyszczenia, ale plama z czerwonego wina nie zniknęła całkowicie, to mamy dobrą wiadomość: bądź cierpliwy! W słońcu plamy z czerwonego wina na meblach ogrodowych z czasem znikną same . A jeśli nic nie pomoże, zawsze możesz przeszlifować solidny drewniany panel drobnym papierem ściernym i świeżym olejem lub lakierem.

Jednak zawsze najlepiej jest zachować środki ostrożności : Przede wszystkim użyj małych podstawek pod szklanki lub butelki, aby zapobiec tworzeniu się plam. Szczególnie można zapobiec brzydkim pierścieniom butelek na blacie stołu.