Szalona sztuczka: jak usunąć plamy z czerwonego wina na dywanie

Wino i plamy

Jeśli na dywanie są plamy z czerwonego wina, wszyscy stają się zdesperowani, ponieważ trudno je usunąć. Nasza rada: wlej na nią więcej alkoholu.

Kieliszek czerwonego wina wieczorem i gotowe: kilka kropel spada na dywan i na puszystej powierzchni pojawia się pierwsza wada. W takim przypadku pocieranie przynosi raczej efekt przeciwny do zamierzonego – w taki sposób tylko rozprowadzisz plamę na większą powierzchnię na dywanie. Zamiast tego powinieneś spróbować sztuczki z białym winem.

Czy białe wino usuwa plamy z czerwonego wina?

Czy białe wino usunie plamy z czerwonego wina?
Białe wino

W przypadku plam ze świeżego czerwonego wina, pomaga posypać solą dotknięte obszary – wiążą i neutralizują wyciekające krople. Ale warto sięgnąć po butelkę białego wina: białe wino neutralizuje kwaśne działanie barwników czerwonego wina – i chcesz je przede wszystkim usunąć.

W zasadzie ta metoda nie polega na usuwaniu plam, ale na ich zakrywaniu . Białe wino na ciemnych obszarach sprawia, że ​​stają się przezroczyste i tracą widoczność, wyjaśnia thinkecothinkbio.pl. Ten sposób jest zalecany, jeśli chcesz uniknąć stosowania chemicznych środków czyszczących.

Plamy z czerwonego wina zwalczaj białym winem

Dlatego najpierw zetrzyj plamę ze świeżego czerwonego wina i wlej bezpośrednio na nią białe wino. Upewnij się jednak, że „nowa plama” nie rozprzestrzenia się zbytnio i tak naprawdę uderza tylko w dotknięty obszar . Kiedy jesteś zadowolony z rezultatu i plama zniknęła, możesz zetrzeć pozostałą ciecz.

Jeśli plamy są starsze , użycie soli nie jest zbyt przydatne: najlepiej natychmiast użyć białego wina i namoczyć rozpryski czerwonego wina. Czas ekspozycji powinien wynosić pięć godzin.

Które białe wino jest najlepsze?

Ponieważ kwas zawarty w białym winie jest odpowiedzialny za maskowanie plam z czerwonego wina, wino powinno być tak kwaśne, jak to tylko możliwe. Takie wina można znaleźć głównie w dyskontach – ale dotyczy to również odmian Riesling .

Czy ta sztuczka działa również z innymi tekstyliami?

Metoda białego wina sprawdza się jeszcze lepiej w przypadku ubrań lub nakryć stołowych, ponieważ te tkaniny można prać . Pokryta plama całkowicie rozpuszcza się w pralce.

Alternatywnie możesz spróbować tego procesu czyszczenia z winem musującym.