Montaż izolacji międzykrokwiowej.

Krokiew

Izolacja między krokwiami: w ten sposób prawidłowo zaizolujesz dach

Montaż izolacji międzykrokwiowej. Podczas demontażu konstrukcji dachu niezbędna jest dobra izolacja dachu. Izolacja między krokwiami jest skuteczna, niedroga i może być wykonana samodzielnie przy niewielkich umiejętnościach manualnych. Pokażemy Ci, jak to się robi.

Co to jest izolacja międzykrokwiowa?

W przypadku izolacji międzykrokwiowej maty izolacyjne do izolacji dachu mocowane są od wewnątrz między belkami istniejącej konstrukcji dachu. Jeśli dach domu jest nienaruszony, ten rodzaj izolacji jest idealny. Zwłaszcza w starszych domach materiał pokrycia dachowego jest często wysokiej jakości, tak że na przykład dachówki nie muszą być wymieniane. Ogromną zaletą izolacji międzykrokwiowej jest to, że wykonuje się ją od wewnątrz budynku. Tak więc użytkownik sam może zainstalować ją samodzielnie po otrzymaniu instrukcji i to w krótkim czasie.

Jakie są zalety izolacji międzykrokwiowej?

Jeśli chcesz mieszkać w przestrzeni mieszkalnej pod dachem przez cały rok, nie da się uniknąć dobrej izolacji dachu. Dodatkowo dach znajduje się obok fasady, a to źródło największych strat ciepła w domu. Średnio od 20 do 30 procent ciepła jest tracone przez dach w różnych domach. Właściciel domu powinien skorzystać z ochrony termicznej. Każdy, kto zainwestuje w tym momencie, szybko otrzyma tę inwestycję w postaci poprawionych parametrów wilgotności i dobry klimat w pomieszczeniu.

Jako kolejne rozwiązanie izolacji dachu, izolacja między krokwiami ma pewne zalety. Przy zaledwie 20 do 400 zł za metr kwadratowy jest to stosunkowo tania metoda izolacji dachu w porównaniu np. z izolacją nadkrokwiowa. Koszty materiału są niskie i jeśli będziesz postępować zgodnie z instrukcjami Twoje koszty będą nieznaczne. Ponieważ izolacja między krokwiami umożliwia aktywnym majsterkowiczom całą gamę operacji nie należy bać się położyć ją we własnym zakresie. Jeśli chcesz być absolutnie pewien, że Twój dom będzie dobrze zaizolowany, wybierz podwójną izolację. Obejmuje to izolację międzykrokwiową i izolację nadkrokwiową.
 

Jaki materiał izolacyjny jest przeznaczony do izolacji między krokwiami?

Istnieje duży wybór różnych materiałów do izolacji międzykrokwiowej. Tabela w naszym przewodniku zawiera wstępny przegląd różnych konwencjonalnych i ekologicznych materiałów izolacyjnych.

Materiały organiczneMateriały nieorganiczne
konopieWełna szklana
Owcza wełnaEPS
Włókno kokosoweWełna mineralna
Włókno drzewne 
celuloza 

Te materiały do ​​izolacji międzykrokwiowej są zwykle dostarczane w postaci
 

 • Mata izolacyjna
 • rola
 • Filc zaciskowy
   

Każdy z tych kształtów umożliwia łatwe i precyzyjne cięcie materiałów. Ponadto materiały zawsze mają pewną elastyczność. Idealnie pasują między krokwiami. 

Uwaga: ważne jest, aby wziąć pod uwagę ochronę przeciwpożarową różnych materiałów. Istnieją nagrody za właściwości niepalne dla różnych materiałów. Sprawdź, który producent izolacji otrzymał taką nagrodę.

Co oznaczają wartości na materiałach izolacyjnych?

Materiały izolacyjne do izolacji termicznej są klasyfikowane według dwóch punktów: ich przewodności cieplnej i ich Współczynnik przenikania ciepła. Przewodność cieplna oznacza prąd, który przepływa przez materiał izolacyjny, gdy występuje różnica temperatur. Współczynnik przenikania ciepła – znany również jako opór przenikania ciepła – wskazuje, ile ciepła przepuszcza materiał izolacyjny. Im mniejsza wartość dla obu punktów, tym lepszy efekt izolacyjny materiału izolacyjnego.

Co oznacza podwójny krokiew?

Aby spełnić wymagania rozporządzenia w sprawie oszczędzania energii (EnEV), zwykle wymagana jest warstwa izolacyjna o grubości co najmniej 20 do 24 centymetrów do izolacji między krokwiami. Tyle potrzeba, aby uzyskać wymaganą wartość U równą 0,24  wata / (metr kwadratowy x kelwin) . Jednak w starszych domach grubość krokwi wynosi zwykle od 14 do 16 centymetrów. Oznacza to, że maty izolacyjne o wymaganej, większej grubości nie będą pasować. W celu wykonania izolacji międzykrokwiowej zgodnie z EnEV, krokwie należy najpierw podwoić. Istnieją dwa warianty:

 • Kantówki o wymiarach 6 cm na 8 cm przykręca się do istniejących krokwi. To proste rozwiązanie, które można szybko i łatwo wdrożyć.
 • Deska o wymaganej głębokości jest przymocowana po lewej i prawej stronie krokwi. Należy to dokładnie wyrównać. To rozwiązanie jest znacznie bardziej złożone i nieco droższe niż pierwszy wariant podwojenia krokwi.

Jednak EnEV ogranicza swoje wymagania w stosunku do starszych domów w rozdziale 9, załącznik 3. W starszych domach wymagania uważa się za spełnione, jeśli zostanie zainstalowana możliwie jak najwyższa grubość izolacji. Domy stojące wymagają izolacji dachu, by mogły być zamieszkiwane przez cały rok.
 

Przegląd materiałów do izolacji dachów

 • Opcjonalnie: materiał do podwojenia krokwi (kantówki lub deski)
 • Opcjonalnie: paroprzepuszczalna membrana szalunkowa z wąskimi paskami
 • Maty izolacyjne
 • Taśma uszczelniająca
 • Taśma klejąca do folii paroizolacyjnej
 • Specjalny klej uszczelniający
 • folia paroizolacyjna otwarta na dyfuzję
 • Izolacja pod krokwiami lub materiał na poziom instalacji
 • OSB lub płyta gipsowo-kartonowa do okładzin wewnętrznych
 • Elementarz
 • Podsadzkarz
 • Tapeta lub tynk
 • Opcjonalnie: kolor

Niektóre sklepy z narzędziami oferują gotowe pakiety do izolacji dachu.

Pomiędzy izolacją krokwi: krok po kroku

Montaż krokwi
Montaż krokwi

Dzięki poniższym instrukcjom krok po kroku możesz z powodzeniem samodzielnie zainstalować izolację międzykrokwiową.

1. Zdejmij tapicerkę wnętrza

Najpierw usuwa się całą wewnętrzną wyściółkę. Następnie podejmowana jest decyzja, czy konieczne jest podwojenie krokwi.


2. Oblicz i zamów wymagania materiałowe

Koniecznie zachowaj paragony za zakupioną wełnę szklaną – w przypadku takiego wypadku Sprzedaż domów kupujący wie, z jakiego roku pochodzi wełna mineralna i ma ją w posiadaniu Wyrzuć wełnę szklaną później łatwiej.


3. Zamocuj folię podkładową

Kolejnym składnikiem izolacji dachu jest tzw. Folia podkładowa. Zwykle leży między cegłami a krokwiami. Folia podkładowa zapewnia, że ​​wilgoć pochodząca z zewnątrz nie przedostanie się do izolacji. Bez folii podkładowej izolacja ulegnie zamoczeniu. Może tworzyć się pleśń. Jeśli podkład ma zostać dodany później i od wewnątrz, jest to trochę czasochłonne. Folia paroprzepuszczalna jest precyzyjnie docinana na wymiar. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę hojny zwis o długości 10 centymetrów. Przymocuj folię podkładową do krokwi na zwisie folii za pomocą pasków. Jeśli nie chcesz mocować folii podkładowej ze względu na dodatkowy wysiłek, możesz zostawić kilka centymetrów przestrzeni między poszyciem dachu a nowym materiałem izolacyjnym. Ta wolna przestrzeń umożliwia cyrkulację powietrza. Pozwala to na odparowanie wnikającej wilgoci i zapobiega tworzeniu się pleśni.


4. Opcjonalnie: podwoić krokwie

Ponieważ wiele materiałów jest ciętych na wymiar podczas izolacji, jeśli pod dachem jest wystarczająco dużo miejsca, sensowne jest zabranie ze sobą narzędzi niezbędnych do cięcia różnych materiałów. Oszczędza to dużo pracy nóg. 

Uwaga: Podczas prac pod dachem należy zapewnić dobrą wentylację. 


5. Dokładnie przytnij maty izolacyjne

Maty izolacyjne muszą być bardzo mocno osadzone między krokwiami. Działa to doskonale, jeśli materiał jest cięty o 1 do 2 centymetrów szerzej. Najpierw zmierz przestrzeń między krokwiami, a następnie dodaj 1 do 2 centymetrów. Daje to idealną wartość dla doskonałej izolacji.

Uwaga: aby uzyskać bezspoinową izolację, należy pracować precyzyjnie. Uważaj na narożniki i połączenia – w przeciwnym razie będą zimne mostki. Wskazówka: jeśli chcesz mieć absolutną pewność, pracujesz na dwóch warstwach. Materiał izolacyjny jest kupowany jako cieńszy. Następnie dwie warstwy są nakładane przesunięte względem siebie. Szczególnie w przypadku bardzo nieregularnych starych dachów, wykonanie z naprzemiennymi połączeniami może być dobrym rozwiązaniem, aby idealnie zaizolować dach na końcu.

6. Przymocować taśmę uszczelniającą do krokwi

Taśma uszczelniająca łączy się z folią paroizolacyjną. Ponieważ płyty montażowe są później przykręcane do krokwi, folia paroizolacyjna wymaga taśmy uszczelniającej, aby nie przeciekała w tych wrażliwych punktach, a dziurki nie utrudniały jej pełnienia funkcji paroizolacji.


7. Przykleić folię paroizolacyjną do krokwi

Dolny panel zawsze zachodzi na górny panel na dobre 10 centymetrów. Na ścianie i podłodze pozostaje również obszerny zwis 10 cm.


8. Sprawdź folię paroizolacyjną

Zakładki, krawędzie i połączenia folii paroizolacyjnej są teraz szczelnie przyklejone specjalną taśmą klejącą. Wycieki w paroizolacji prowadzą w dłuższej perspektywie do powstawania pleśni, dlatego szczególnie dokładna praca w tym miejscu jest priorytetem. 

Uwaga: Tam, gdzie folia paroizolacyjna styka się z tynkiem lub betonem – tj. Ściana lub podłoga – jest zabezpieczona szczelnie specjalnym klejem uszczelniającym. Upewnij się, że folia nie jest rozciągnięta. Dodatkowa wskazówka: lampy i punkty świetlne na zboczu są przyjemne, ale lampy nie mogą się nagrzewać. Ponieważ świecące lampy uszkadzają folię paroizolacyjną.


9. Przymocować łaty do izolacji podkrokwiowej

Jeśli potrzebujesz poziomu instalacji dla kabli, możesz teraz przynieść do nich listwy Izolacja pod krokwiami. Taki poziom umożliwia niewidoczny montaż technologii i odpowiada współczesnemu standardowi.

Wniosek: izolacja między krokwiami sprawia, że ​​najwyższe piętro nadaje się do zamieszkania

Izolacja między krokwiami ma wiele zalet, ale wymaga skupienia i czasu na wykonanie. Jeśli jednak zainwestujesz w ocieplenie, za stosunkowo niewielkie pieniądze zyskasz dodatkowe, wspaniałe miejsce do wypoczynku pod dachem.