Izolacja pod krokwiami: po prostu zrób izolację samodzielnie!

Izolacja pod krokwiami

Izolacja pod krokwiami to idealne rozwiązanie dla majsterkowiczów, którzy chcą zmodernizować swój dom tak prosto i niedrogo, jak to tylko możliwe. Ponieważ dodatkowa warstwa izolacyjna poprawia izolację termiczną, dzięki czemu można łatwo i skutecznie oszczędzać energię. Dzięki naszym instrukcjom krok po kroku i odrobinie cierpliwości możesz z łatwością samodzielnie zainstalować izolację pod krokwiami.

Najważniejsze rzeczy w skrócie


Jaki jest cel izolacji pod krokwiami?

Izolacja podkrokwiowa jest przydatna, na przykład, gdy izolacja międzykrokwiowa nie jest możliwa ze względu na grubość izolacji, ale nadal chcesz zastosować izolację termiczną. W ten sposób można jeszcze poprawić wartość izolacji dachu.


Jak mocna może być izolacja pod krokwiami?

Izolacja podkrokwiowa jest izolacją dodatkową, co oznacza, że ​​jest cieńsza niż inne opcje izolacji. Powszechnie stosowane są izolacje o grubości 2, 4 lub 6 centymetrów, ale możliwe są również grubości izolacji od 8 do 10 centymetrów, w zależności od grubości całej izolacji. Praktyczna zasada: całkowita grubość izolacji podzielona przez 3 daje maksymalną grubość izolacji dla izolacji podkrokwiowej.


Które łaty nadają się do izolacji pod krokwiami?

Do kontrłat zalecamy łaty strugane z widoczną krawędzią 60 milimetrów.


Ile kosztuje izolacja pod krokwiami?

Koszty izolacji pod krokwiami wynoszą od 120 do 210 zł za metr kwadratowy włącznie Paroizolacja, Materiały izolacyjne, widoczne szalunki i montaż przez specjalistę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

  • Izolacja między krokwiami: w ten sposób prawidłowo zaizolujesz dach,
  • Izolacja cieplna,
  • Izolacje z konopi: naturalna alternatywa izolacji

Kiedy odpowiednia jest izolacja pod krokwiami?

Izolacja podkrokwiowa jest szczególnie odpowiednia w połączeniu z izolacją międzykrokwiową w budynkach, w których poddasze mają być później rozbudowane. 

Zalety izolacji podkrokwiowej

Chcesz swojego Zmodernizuj domczy jesteś na etapie budowy własnego domu? Niezależnie od tego, czy warunki konstrukcyjne pozwalają na umieszczenie izolacji krokwi, należy usunąć już istniejącą warstwę izolacji która nie jest dostatecznie izolowana – izolacja podkrokwiowa stanowi prostą i niedrogą opcję dla lepszej izolacji termicznej. Złożona renowacja dachu wymaga czasu i jest dużym obciążeniem domowego budżetu, zwłaszcza w pomieszczeniach mieszkalnych. Jednak dzięki izolacji podkrokwiowej zdecydowanie możesz polepszyć środowisko życia przy minimalnym wysiłku.

Przegląd zalet i wad izolacji podkrokwiowej

korzyściniekorzyść
można doposażyć
przydatne tylko w połączeniu z izolacją nadkrokwiową lub międzykrokwiową
Można
łączyć z izolacją na krokwiach lub między nimi
Utrata mieszkania
minimalny wysiłek 
nadaje się również do cienkich krokwi 
łączy Mostki termiczne 

Izolacja pod krokwiami: właściwe planowanie

Zanim zdecydujesz, aby dodatkowo zaizolować izolacją podkrokwiową, należy pomyśleć o wysokości pomieszczenia. Pod poprzednią znajduje się izolacja podkrokwiowa. Oznacza to, że przy tej metodzie izolacji tracisz wysokość pomieszczenia. Dlatego ważne jest, aby pomieszczenie było wystarczająco wysokie.

Następnie sprawdź okładzinę dachu. Istniejąca izolacja między krokwiami oraz dachówka muszą być kompletne i bez uszkodzeń. Aby to zrobić, usuń wszystkie płyty gipsowe i poprzednią izolację. Zainstaluj nową paroizolację jako część nowej izolacji podkrokwiowej. Dzięki temu wilgoć z pomieszczenia mieszkalnego nie może przedostać się do izolacji. Uszkodzone paroizolacje mogą prowadzić do rozwoju pleśni i uszkodzenia izolacji.

Wykonanie izolacji podkrokwiowej

Izolacja pod krokwiami odbywa się zawsze według następującej konstrukcji:

I poziom: pomiędzy izolacją krokwiową
II poziom: paroizolacja
3. łaty / izolacja pod krokwiami
4. włókno gipsowe lub panele OSB
5. Tapeta

Izolacja pod krokwiami: potrzebujesz tego materiału

Zanim będziesz mógł rozpocząć izolację pod krokwiami, potrzebujesz brakujących materiałów i narzędzi.

PrzyborymateriałRóżne
Wiertarka, młotek, Piła, Śrubokręt, Poziomnica, Nóż do cięcia, Miarka składanaListwy, Wełna mineralna, Paroizolacja, Plyta gipsowa lub
płyty OSB do
okładzin. Śruby i gwoździe.
Pistolet do kartuszy z prowadnicą Tacker
okulary ochronne. Rękawiczki, wszelka odzież ochronna

Jakie materiały budowlane nadają się do izolacji pod krokwiami?

Izolację podkrokwiową można wykonać z różnych materiałów budowlanych. Istnieje kilka Daming tkaniny do izolacji termicznej do wyboru: panele z twardej pianki, które można przykręcić bezpośrednio do krokwi, lub dużo tańszy kamień lub Wełna szklana. Możesz kupić wełnę mineralną w sklepach z narzędziami lub w sklepach z materiałami budowlanymi w różnych rozmiarach w rolkach lub w opakowaniu. Istnieją również kompletne pakiety izolacji pod krokwiami, w których okładzina jest już zawarta. Odpowiednie są również naturalne materiały izolacyjne, takie jak konopie, włókna drzewne lub celuloza. W porównaniu z wełną mineralną mają one lepsze właściwości ochrony cieplnej przy prawie takich samych właściwościach izolacyjnych. W większości przypadków materiał izolacyjny wykonany z materiałów naturalnych musi być grubszy, aby spełnić wymagania EnEV.

Izolacja

Wskazówka:  Kupując łaty dachowe, upewnij się, że mają taką samą wysokość jak planowana warstwa izolacji. Kupując materiały, możesz również obliczyć, że dwie listwy będą musiały zostać przykręcone do siebie. Na przykład możesz uzyskać łaty dachowe o grubości czterech na sześć centymetrów.

Izolacja podkrokwiowa wełną mineralną: tak to działa krok po kroku

1. Zacznij od podstawy izolacji podkrokwiowej. Sprawdź z wyprzedzeniem, czy wysokość sufitu jest wszędzie taka sama, aby od samego początku uwzględnić wszelkie nachylenia. Dotyczy to głównie starszych dachów. Tutaj możesz przymocować listwy wykonane na wymiar. Wprowadzaj poprawki tylko do ostatniej pięciolinii. Śruby lub gwóźdź i listwa dolna tzw. Listwa przypodłogowa do istniejących krokwi. Listwa przypodłogowa jest mocowana na krokwiach. Teraz stopniowo wszystkie rzędy łat dachowych aż do punktu dachu są mocowane równolegle do listwy przypodłogowej. Zwróć uwagę na dokładną odległość, aby przypadkowo nie wykorzystać całości Izolacja cieplna jest zamontowany krzywo.

2. Aby obliczyć dokładny rozstaw łat dachowych, odejmij jeden centymetr od szerokości wełny mineralnej. Łaty dachowe są mocowane w tej odległości i można po prostu zacisnąć panele z wełny mineralnej między łatami bez ich ześlizgiwania się lub nawet wypadania. W ten sposób nie tylko robisz szybsze postępy w pracy, ale także oszczędzasz ewentualne odpady materiałowe. Jeśli ze względów konstrukcyjnych nie możesz zachować żądanej odległości między łatami dachowymi, po prostu przytnij materiał izolacyjny do żądanego rozmiaru za pomocą noża tnącego.

3. Gdy tylko obie strony dachu zostaną wykończone łatami i chcesz później przymocować listwy przypodłogowe, przymocuj listwę o szerokości 10 cm do krokwi przy dolnej krawędzi. Ponieważ podłoga i spadzisty sufit zwykle stykają się pod ostrym kątem, w przeciwnym razie nie byłbyś w stanie przymocować pasków. Upewnij się, że drążek jest ustawiony pod kątem prostym do podłogi. Pomocna może być poziomnica i małe drewniane kliny.   

Wskazówka bezpieczeństwa : Przed przystąpieniem do izolacji należy założyć odpowiednią odzież ochronną. Zalecane są okulary i rękawice ochronne oraz odpowiednia odzież, zwłaszcza przy pracy z wełną mineralną. Ochraniacz na usta może również pomóc w zapobieganiu możliwemu podrażnieniu skóry lub błon śluzowych.

4. Teraz można po prostu wcisnąć poszczególne panele izolacyjne z wełny mineralnej między listwy. Jeśli rozstaw listew został dobrany prawidłowo, ten krok jest łatwy do wykonania. Ważne: upewnij się, że nie ma żadnych szczelin między połączeniami wełny mineralnej. W ten sposób izolacja podkrokwiowa będzie później doskonale izolować i jest niewrażliwa na wnikanie wilgoci. Aby to zrobić, dociśnij panele izolacyjne tak mocno, jak to możliwe, do poprzedniego panelu. Ostatni talerz zwykle ma odcięty kawałek. Aby zaoszczędzić materiał, stanowi to początek następnego rzędu izolacji.

5. Po całkowitym ułożeniu wełny mineralnej sprawdź, czy w pracy nie ma luk, które mogły zostać pominięte podczas pracy. Tylko wtedy, gdy materiał izolacyjny został ułożony prawidłowo, można uniknąć mostków termicznych, a izolacja zapewnia pożądane oszczędności energii.

6. Teraz chodzi o paroizolację. Można je kupić na przykład w rolkach o szerokości jednego metra. Ta szerokość jest również zalecana, ponieważ jest łatwa w obróbce. Jeśli taśma filmowa jest szersza, poproś znajomego lub sąsiada o jej prawidłowe ustawienie. 

Ważne: aby paroizolacja zamykała się później starannie przy ścianie, upewnij się, że paroizolacja wystaje około dziesięciu centymetrów ze ścian kalenicy.

Mocowanie folii jest wtedy bardzo łatwe przy użyciu dwóch osób za pomocą zszywacza. Dociśnij folię i przymocuj zszywkami do łat dachowych. Kolejne paski są również zawsze mocowane 10-centymetrową zakładką folii. Dotyczy to również końca w kierunku sufitu. Również Należy uszczelnić komin pod dachem, na przykład z mankietami i paroizolacją.

7. Następnie całkowicie uszczelnij zakładki folii. Specjalna taśma do tego celu oraz klej do przyklejenia folii do ściany i sufitu są również dostępne u wyspecjalizowanych sprzedawców. Ta praca jest szczególnie ważna, ponieważ naprawdę musi być wykonana bardzo ostrożnie. 

8. Teraz przykryj izolację podkrokwiową płytą gipsowo-kartonową. Są łatwe w obróbce, a następnie łatwe w użyciu na stawach. Powstałe w ten sposób powierzchnie można po zagruntowaniu po prostu pomalować. Oczywiście deski lub panele mogą być również użyte jako okładzina. W tym celu nadal potrzebujesz cienkich listew, aby móc je przymocować poziomo.

Czy można dofinansować izolację podkrokwiową?

Możesz ubiegać się o fundusze publiczne na izolację pod krokwiami. Istnieją dwie główne możliwości otrzymania finansowania od KfW: albo złożysz wniosek o niskooprocentowaną pożyczkę, albo o dotację niezwiązaną z kredytem od KfW. Aby otrzymać dofinansowanie na izolację pod krokwiami, ekspert ds. Energii musi sprawdzić w ekspertyzie, czy spełniasz wymagania. 

Warto wiedzieć: Wniosek należy złożyć wraz z plikiem Doradca ds. Energii. Prześlij przed rozpoczęciem budowy.