Ogrzewanie i izolacja: ważna jest optymalna koordynacja

Ogrzewanie i izolacja.

Ogrzewanie i izolacja. Zbyt duża izolacja powoduje jedynie koszty – a ogrzewanie można również zoptymalizować. W tym artykule możesz przeczytać, dlaczego ogrzewanie i izolacja powinny być optymalnie skoordynowane.

Ogrzewanie i izolacja. Różne wyniki badań dotyczące korzyści płynących z izolacji

Zwłaszcza w przypadku starych budynków opinie – a także wyniki badań – nie mogły się bardziej różnić. Badanie zlecone przez Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) prowadzi do bardzo jasnego wniosku, że izolacji w renowacjach starych budynków nie można w ogóle amortyzować poprzez zaoszczędzone koszty energii. Zgodnie z tym badaniem, w każdym przypadku nadal trzeba włożyć pieniądze na izolację.

  • Przeczytaj także – Ogrzewanie ekologiczne – jak to zrobić?
  • Przeczytaj także – koszty geotermalnej pompy ciepła
  • Sprawdź także – naturalna przyjemność kąpieli w stawie kąpielowym lub biopolu

Jednak badanie Niemieckiej Agencji Energii prowadzi do zupełnie innego wniosku. Tutaj oblicza się wyraźną amortyzację najpóźniej po 25 latach, nawet przy najbardziej skomplikowanych renowacjach starych budynków.

Jednak oba badania można wykorzystać tylko w ograniczonym zakresie w indywidualnych przypadkach. Obliczają jedynie wartości średnie, opierają się na bardzo rozbieżnych prognozach dotyczących rozwoju paliw kopalnych, a poza tym przyjmują inne założenia.

W większości (przeciętnych) przypadków prawda będzie znajdować się gdzieś pośrodku między dwoma wynikami badań.

Jednak według EnEV izolacja budynków mieszkalnych w Niemczech jest już prawnie obowiązkowa. W wielu przypadkach wyklucza się nawet budynki wymienione na liście i ogrzewane garaże, w których i tak często trudno jest zainstalować izolację.

Sama izolacja nie wystarczy

Izolacja zewnętrznych ścian zapobiega straty ciepła przez zewnętrzne ściany budynku, a izolacja szyby również przyczynia się do zmniejszenia strat ciepła.

Ponadto izolacja dachu i, jeśli to konieczne, izolacja pod płytą podłogową domu, w przeciwnym razie strop piwnicy.

Można by założyć, że im więcej izolacji zainstalujesz i im lepsza, tym mniej musisz ogrzewać. To prawda – ale tylko w ograniczonym zakresie. Większa izolacja oznacza większe koszty – a nie zawsze można je zrekompensować oszczędnością energii grzewczej.

Istnieje tak zwany próg rentowności, w którym koszty izolacji są kompensowane przez oszczędności energii cieplnej. Wszystko powyżej kosztuje wtedy więcej pieniędzy, niż możesz wnieść ponownie. Lokalizacja tego punktu zależy od budynku – ale także od rodzaju i wydajności systemu grzewczego.

Ogrzewanie i izolacja. Decyduje również system ogrzewania

Ogrzewanie i izolacja
Ogrzewanie i izolacja

Systemy grzewcze mogą mieć bardzo różne zużycie energii do wytworzenia wymaganej ilości ciepła – i powodować znacznie różne koszty. Na przykład ci, którzy wytwarzają dwie trzecie swojej energii grzewczej praktycznie za darmo, korzystając z systemu solarnego, mają zupełnie inne koszty ogrzewania niż dom z nieco przestarzałym kotłem olejowym.

W związku z tym próg rentowności izolacji jest tutaj zupełnie inny. Ogólna zasada: im niższe koszty ogrzewania, tym mniej może kosztować izolacja, jeśli ma być amortyzowana. W wielu przypadkach można więc o tym pomyśleć, zamiast zainwestować część pieniędzy w modernizację systemu grzewczego zamiast kosztownych dodatkowych izolacji . Jest to często bardziej zrównoważone i ma bardziej ekonomiczny sens.