Pranie firan: na co należy uważać?

Pranie firan

Zasłony nie brudzą się tak szybko, jak ubrania, ale mimo to należy je regularnie prać. Z czasem na tkaninie będzie się zbierać kurz, który również zmieni kolor na szary. Resztę załatwią dym papierosowy, plamy tłuszczu i brudne palce.

Jak często należy prać zasłony?

Zasłony-jak je prać?

Zasłony prane są mniej więcej raz na sześć miesięcy lub raz na trzy miesiące, wszystko zależy od stopnia zabrudzenia tkaniny.

Jeśli w kuchni przy piecu znajduje się zasłona, mogą się tam zbierać plamy tłuszczu i sosu, a tkanina często należy do prania. Częste pranie firan w domach palaczy również nie może zaszkodzić – ani wtedy, gdy w pobliżu są małe dzieci.

Świeżo uprane zasłony wydzielają przyjemny zapach, który wypełnia całe pomieszczenie. Jeśli kochasz ten czysty zapach jako czynnik poprawiający samopoczucie, możesz prać zasłony częściej, jak chcesz.

Delikatne pranie zasłonowe: tak to działa!

Nie wszystkie tkaniny zasłonowe są sobie równe, ale łączy je jedno: należy je delikatnie traktować, aby tkanina się nie kurczyła i zachowała świetlistość kolorów. W końcu zasłona ma silny wpływ na charakter naszych przestrzeni życiowych.

Preparaty do prania

Ostrożnie przygotuj zasłony do prania. Zawsze pamiętaj o poniższych punktach, aby tkanina i dodatki przetrwały zabieg.

 • Usuń najgrubszy brud: Najpierw energicznie potrząśnij zasłonami, aby usunąć kurz, aby nie dostał się do pralki.
 • Usuń wszystkie metalowe części: pierścienie lub igły wykonane z metalu nie mają miejsca w praniu, mogą rdzewieć.
 • Plastikowe części wkładaj do woreczka na pranie: Możesz również prać plastikowe akcesoria do zasłon, ale lepiej jest wyjąć części z zasłony, aby tkanina się nie zaplątała, a nawet nie pociągnęła nici.
 • Usuwanie plam: przed praniem namoczyć wszystkie plamy na zasłonach mydłem żółciowym, aby można je było łatwiej wyprać.
 • Postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi pielęgnacji na metkach: Symbole na metkach informują, czy zasłonę można prać w pralce i jakie stopnie wytrzymuje.

Prać w pralce na zasłony

Jeśli zasłonę można prać w pralce, jest to dla Ciebie stosunkowo łatwe.

 • Delikatny cykl pralki jest idealny do większości zasłon, na przykład do ustawienia „wełna”. W ten sposób struktura tkaniny jest szczególnie chroniona.
 • Jeśli to możliwe, nie wiruj zasłon: wiele materiałów zasłonowych jest wrażliwych na takie szorstkie traktowanie. Lepiej powiesić mokrą tkaninę.
 • Bęben piorący należy napełniać maksymalnie do połowy, a może nawet do jednej trzeciej, aby powstało jak najmniej zagnieceń i uzyskał jak najlepszy rezultat prania.
 • Dużą zasłonę, która nie mieści się w pralce można również czyścić ręcznie w wannie. Nie próbuj wciskać tkaniny do bębna!

Czy do suszarki pasują zasłony?

Po wypraniu zasłon tkanina nadal musi być sucha. Każdy, kto jest właścicielem suszarki, może ulec pokusie, aby użyć jej również do wysuszenia tego prania.

Twoje zasłony mogą się skurczyć w suszarce – zapoznaj się z instrukcją pielęgnacji, aby uzyskać informacje! Zasłony nadające się do suszenia w suszarce mogą się zagnieździć – po rozwieszeniu wyschną płynniej!

Powiesić do wyschnięcia

Zawieś zasłony z powrotem w ich pierwotnym miejscu, gdy są wilgotne i w razie potrzeby dociąż je spinaczami do bielizny, aby zwisały tak gładko, jak to możliwe. Jeśli tkanina wyschnie w ten sposób, prawdopodobnie możesz zaoszczędzić sobie prasowania.

Delikatne tkaniny należy prać ręcznie

Pranie ręczne jest zawsze zalecane w przypadku szczególnie wrażliwych tkanin lub bardzo dużych zasłon. Użyj do tego wanny. Jeśli nie masz wanny, weź jak największy bęben do ręcznego prania zasłon.

 • Najpierw opłucz kurtynę czystą wodą o temperaturze 30 stopni.
 • Następnie przygotuj roztwór detergentu z łagodnym detergentem lub środkiem do mycia osłon.
 • Pozwól tkaninie dłużej działać.
 • Pociągnij zasłonę do przodu i do tyłu przez ług.
 • Dokładnie wypłucz wszystko czystą wodą.
 • Po praniu ostrożnie wyciśnij zasłony.
 • Krótko wysusz wstępnie tkaninę na żyłce, jeśli jest jeszcze zbyt mokra.
 • Zawiesić zasłonę z powrotem na miejscu, gdy jest wilgotna.

Praktyczne wskazówki dotyczące prania firan

Kilka praktycznych wskazówek i porad sprawia, że ​​pielęgnacja zasłon jest jeszcze skuteczniejsza. W szczególności stare domowe środki zaradcze sprawdzają się wielokrotnie!

Odśwież biel

Soda oczyszczona przywraca pierwotną biel szarej substancji bez konieczności stosowania szkodliwych chemikaliów. Do prania ręcznego wystarczą dwa opakowania proszku do pieczenia – jedno opakowanie do prania w pralce.

Przebarwienia nikotynowe można również rozpuścić za pomocą sody oczyszczonej: namocz zasłony w ciepłej wodzie, którą wcześniej wymieszałeś z sodą oczyszczoną.

Innym sposobem na ponowne wypranie całkowicie białych zasłon jest woda morska: noc w ciepłej słonej wodzie – a następnie w pralce lub w praniu ręcznym!

Kolorowe kolory znów lśnią!

Ocet owocowy sprawia, że ​​kolorowe tkaniny znów nabierają blasku. Powinieneś jednak wcześniej przetestować swoją zasłonę pod kątem trwałości koloru, używając niewielkiej ilości octu w ukrytym miejscu!

Dodaj kilka kropel octu owocowego do prania ręcznego – lub wlej trochę octu do zlewu, gdy tylko nadejdzie ostatnie płukanie w pralce.

PORADY I WSKAZÓWKI

Wyjmij zasłony z pralki natychmiast po praniu, aby uniknąć niepotrzebnych zagnieceń.