Właściwości gumy. Rozciągnij i pociągnij gumkę

Właściwości gumy.

Właściwości gumy. Elastyczność gumy wynika ze struktury składającej się z długich, powiązanych ze sobą łańcuchów molekularnych. Ta struktura fizyczna nie wymaga plastyfikatorów, aby umożliwić rozciąganie się materiału. Naturalna elastyczność ma swoje własne właściwości, które są bardzo widoczne np. Przy dopasowywaniu gumki do odzieży.

Właściwości gumy. Z grubsza wyjaśniono rozciąganie gumy

Właściwości gumy
Gumki

Guma to wyjątkowy materiał pod wieloma względami. Naturalna guma lub jej sztuczny odpowiednik, który można teraz wytwarzać, nadaje jej elastyczność. Struktura fizyczna i struktura molekularna są znane od dawna. Do 2008 r. Rozciąganie gumy pozostawało czysto naukową obserwacją. Ogólnie rzecz biorąc, gdyby znany był skład, obróbka i grubość materiału, energię odkształcenia można było zmierzyć, ale nie można jej było obliczyć.

  • Przeczytaj także – Usuwanie gumy. Jakie masz opcje?
  • Przeczytaj również – Usuwanie starego i świeżego obrzeża z gumy
  • Sprawdź także – Usuwanie farby z prawdziwej gumy

Nawet jeśli użytkownicy i producenci wiedzą wystarczająco dużo z doświadczenia, dwóch amerykańskich fizyków było zachwyconych, że podczas badań nad odkształceniami w 2008 roku rozszyfrowali wewnętrzną naturę gumy. Między innymi odkryli, że guma „rozciąga” swoją strukturę molekularną, gdy jest rozciągnięta i przekształca ją w coraz bardziej uporządkowaną symetrię.

Co się stanie, gdy rozciągniesz prawdziwą gumę

Guma potrzebuje ciepła z otoczenia, aby móc się rozciągać. Gdy temperatura spadnie poniżej zera, gumka w ubraniu w końcu straci swoją elastyczność. Najwyraźniej kurczy się i rozszerza. Jest to jednak ten sam błąd, który widać w przypadku rozciągania. Specyficzną właściwością gumy jest to, że traci ona swoją elastyczność pod wpływem zewnętrznych zmian mechanicznych.

Każdy, kto rozszerzy gumę, zauważy, że jej elastyczność i wytrzymałość ulegają osłabieniu. Rezultatem jest typowy „zużyty” stan. Im dłuższe rozciąganie, tym dłużej guma musi „regenerować się”, o ile „punkt bez powrotu” nie został przekroczony.

Odkształcenie i ekstremalne rozciąganie można częściowo odwrócić przez zastosowanie ciepła:

  • suszarka do włosów
  • Ciepła woda
  • Poruszaj, masuj i delikatnie rozciągaj

Właściwości gumy są tworzone sztucznie

Rzeczywista guma to guma lub lateks wulkanizowany siarką. Wiele innych elastomerów zalicza się do terminu kauczuk, ponieważ dodatek plastyfikatorów „pomija” podobne właściwości.

  • Silikonowa guma
  • Specjalnie przetworzony poliuretan, zwany również w odzieży elastanem
  • Chloropren lub neopren
  • Miękki polichlorek winylu (miękki plastik, PVC)

Tak zwana guma staje się elastyczna i trwała dzięki składnikom, których rozciąganie jest mniej lub bardziej przypadkowe.

PORADY I WSKAZÓWKI

Jadalna guma w gumowych misiach i podobnych elastycznych, miękkich przysmakach jest wykonana z pektyny i żelatyny i nie ma nic wspólnego z gumą i lateksem.