Co to jest wilgotna farba do pomieszczeń?

W łazienkach i kuchniach zawsze panują różne temperatury, a wilgotność w tych pomieszczeniach również jest bardzo zróżnicowana. Z powodu tych wahań szczególnie dotyczy to ścian bez płytek. Specjalna farba może chronić ściany przed uszkodzeniem. Do tego celu dostępne są w handlu tak zwane farby do wilgotnych pomieszczeń. Ale czym właściwie jest specjalna wilgotna farba do pomieszczeń?

Farby emulsyjne nadają się do wilgotnych pomieszczeń tylko w ograniczonym zakresie

Głównym problemem w łazienkach i kuchniach jest wilgoć powyżej poziomu płytek. Na ścianach i sufitach, które nie są pomalowane w celu zapewnienia oddychalności, dochodzi do kondensacji. Ta skroplona woda może prowadzić do rozwoju grzybów lub pleśni w słabo wentylowanych pomieszczeniach. Dlatego dostępna w handlu farba emulsyjna do wnętrz jest odpowiednia tylko w ograniczonym zakresie. Te kolory są tylko umiarkowanie podatne na dyfuzję, a zatem dyfuzyjność jest raczej ograniczona. Ponadto kolory te ścierają się, gdy są mokre lub wilgotne.

Farby lateksowe zapobiegają oddychaniu ścian i sufitów

Farba lateksowa nie nadaje się również do malowania w słabo wentylowanym wilgotnym pomieszczeniu. Te kolory, do których wcześniej dodano mleczny sok z drzewa kauczukowego, są zmywalne i szorowalne, ale nie pozwalają na oddychanie ściany lub sufitu. Kondensacja, która tworzy się po pełnej kąpieli lub prysznicu, jest doskonałą pożywką dla rozwoju grzybów lub pleśni. Jednak farby lateksowe bardzo dobrze sprawdzą się w kuchniach z oknami, lub z dobrze działającym okapem. Zabrudzenia można łatwo zmyć tą farbą.

Farby silikatowe w naturalny sposób zabijają pleśń i grzyby

Farby silikatowe są uważane za bardzo dobre farby do wilgotnych pomieszczeń. Te kolory składają się zasadniczo tylko ze składników szkła wodnego potasowego jako środka wiążącego, barwników i wypełniaczy. W przeciwieństwie do innych farb ściennych składniki chemicznie łączą się z powierzchnią i nie tworzą warstwy. Ściana pozostaje otwarta na rozproszenie i może nadal oddychać. Ponadto farby silikatowe mają odczyn zasadowy i pH około 11. Oznacza to, że farba w naturalny sposób zabija bakterie i pleśń. Jednak podczas malowania należy zachować ostrożność. Ponieważ farba jest alkaliczna, należy nosić rękawiczki, kombinezon jednorazowy i okulary ochronne. Wyposażenie łazienki: szkło, kamień naturalny i lustra powinieneś też zakryć. Silnie alkaliczny kolor atakuje te materiały.