Czyszczenie szklanych kabin prysznicowych: najlepsze wskazówki dotyczące usuwania kamienia i brudu

Gorący prysznic w eleganckim przeszklonym prysznicu to jeden z najlepszych sposobów na relaks po ciężkim dniu. Jest to tym bardziej prawdziwe, gdy głowica natryskowa do masażu zwiększa efekt odnowy biologicznej. Ale nie ma wiele wspólnego z relaksem, gdy kabina prysznicowa jest brudna lub zakamieniona. Dlatego konieczne jest regularne czyszczenie. Poniżej możesz przeczytać najlepsze wskazówki, jak błyskawicznie błyszczy kabina prysznicowa i na co należy zwrócić uwagę podczas czyszczenia.

Wyczyść szklaną kabinę prysznicową po każdym prysznicu

Dzięki regularnemu czyszczeniu, które jest dobrze skoordynowane z materiałem, możesz zachować piękno szklanego prysznica przez lata. Zaczyna się od krótkiego oczyszczenia wszystkich elementów szklanych po kąpieli, ponieważ przy każdym procesie prysznica różne cząsteczki, takie jak żel pod prysznic i szampon, mogą powodować zabrudzenia, kamień, a w najgorszym przypadku nawet pleśń na kabinie prysznicowej. Dlatego konieczne jest regularne czyszczenie. Zwykle wystarczająca jest czysta woda. Większe zabrudzenia, uszczelki silikonowe i szczeliny można czyścić uniwersalnym środkiem czyszczącym. Za pomocą uniwersalnego proszku do pieczenia można usunąć brudne lub spleśniałe stawy. Wymieszaj z wodą i nałóż mieszaninę za pomocą starej szczoteczki do zębów.

Suszenie jest ważne – ściągaczka prysznicowa to doskonałe narzędzie

Następnie osusz wszystkie płaskie powierzchnie za pomocą ściągaczki: wyciągaj wodę gumową wargą od góry do dołu w regularnych odstępach od szyby. Pozostałą wilgoć usunąć miękką szmatką, także ze spoin, narożników i przestrzeni. Suszenie jest bardzo ważne, ponieważ długotrwałe użytkowanie może prowadzić do osadzania się kamienia lub pleśni. Oczywiście jest również bardziej higieniczny i zapewnia przyjemniejsze doznania pod prysznicem.

Ocet i cytryna – dla idealnego połysku

Do czyszczenia szklanego prysznica użyj wody i octu lub cytryny (mieszanina 2: 1). Jeśli używasz esencji, wystarczy kilka tryskaczy. Wytrzyj nią szklaną powierzchnię, pozostaw na chwilę, a następnie spłucz wodą i wypoleruj miękką, niestrzępiącą się szmatką. Szklana powierzchnia prawdopodobnie nie wyglądałaby na czystszą. Domowe środki zaradcze, takie jak środki do czyszczenia cytryny lub esencja octu, które są również łagodne dla szkła, są również odpowiednie do usuwania grubego brudu i pleśni.

Wskazówka:

Ponieważ kwas octowy jest żrący, może atakować niektóre materiały, takie jak tworzywa sztuczne i farby. Dlatego zachowaj ostrożność w obsłudze i ostrożnie podchodź. Rozpocznij aplikację niewielką ilością kwasu i zacznij od rogu. Pozwól wodzie z octem na chwilę zadziałać i sprawdź, czy nie ma żadnych nieprawidłowości. Jeśli tak nie jest, możesz kontynuować czyszczenie. Kwas cytrynowy jest mniej agresywny, ale nieodporny na ciepło. Powyżej 40 ° C tworzy trudno rozpuszczalne kryształy. Dlatego używaj tylko letniej wody w połączeniu z kwasem cytrynowym. Płyn nabłyszczający do zmywarki zawiera również około 10% kwasu cytrynowego, więc można go nakładać miękką szmatką. Należy unikać spryskiwania, aby nie dopuścić do zalania innych elementów kabiny, a także trzeba zwrócić uwagę na fugi, które stykają się z nią.

Użyj odkurzaczy parowych do trudno dostępnych narożników i spoin

Z odpowiednim nasadką odkurzacze parowe mogą dotrzeć nawet do trudno dostępnych narożników, krawędzi, połączeń i szyn. Gorąca para rozpuszcza brud, smugi mydła i lekkie zwapnienia, które można usunąć szmatką. Zwykle nie potrzebujesz żadnych innych środków czyszczących. Za pomocą myjki parowej możesz higienicznie wyczyścić szklany prysznic. Wybierz do tego wysoką temperaturę pary. Urządzenia posiadają zbiornik na wodę, który należy napełnić przed użyciem. Nie używaj wody z kranu, używaj wody destylowanej.

Usuń wapno

Jak już wspomniano, jeśli nie suszysz ścian prysznica po każdym prysznicu, szybko utworzą się nieestetyczne plamy z kamienia. Możesz je usunąć specjalnymi środkami czyszczącymi lub wypróbować wypróbowane i przetestowane, znacznie tańsze domowe środki. W przypadku lekkich osadów wapiennych zazwyczaj wystarcza „neutralny” środek do czyszczenia octu, który rozprowadza się na szkle okrężnymi ruchami gąbką. Potem twój prysznic powinien znów wyglądać jak nowy. Jeśli używasz gąbki do czyszczenia, nie używaj szorstkiej strony szyby, ponieważ mogą wystąpić zadrapania, których nie można usunąć. Plamy z kamienia należy zawsze usuwać natychmiast, ponieważ im dłużej czekasz, tym trudniej je usunąć.

Usuń zacieki wodne

Jeśli plamy wodne są już widoczne, spryskaj szklaną ścianę środkiem do czyszczenia szkła. Pozostaw na około trzydzieści sekund, a następnie spłucz czystą wodą. Na koniec, jak już opisano, użyj ściągacza i niestrzępiącej się szmatki do wysuszenia.

Specjalne impregnacje

Jeśli nadasz szybom kabiny prysznicowej efekt lotosu, woda i brud po prostu spłyną. Więc nie przyklejają się do szkła. Może znasz ten efekt od specjalnych agentów do szyb w samochodzie.

Wniosek: tak czyści się szklaną kabinę prysznicową

Prysznice ze szklaną ścianą są bardzo ładne i eleganckie. Powiększają również łazienkę. Ale prawdziwe szkło wymaga dużo pielęgnacji, aby nawet po latach wyglądało dobrze i nie było zmatowione przez plamy z wody lub wapna. Wiele zabrudzeń można usunąć wilgotną szmatką. Istnieją również skuteczne domowe środki zaradcze, takie jak przyjazny dla środowiska ocet i woda cytrynowa. Następnie wszystkie elementy należy osuszyć za pomocą ściągaczki lub szmatki. Regularne czyszczenie jest niezbędne, najlepiej po każdym prysznicu. Gąbki ścierne, skrobaczki do szkła, ściereczki ścierne, a także mocne roztwory zasadowe, środki czyszczące na bazie fluoru i kwasy fluorowodorowe to tabu.