Jak wysoko układać płytki w łazience?

Każdy, kto planuje przeprojektowanie lub remont łazienki, musi obliczyć wymaganą ilość płytek. Rodzi to fundamentalne pytanie: jak wysoko chcę w rzeczywistości kafelkować w łazience? Ten wpis na blogu pokazuje, jak znaleźć odpowiedź na to pytanie!

Płytki – brak jednolitego standardu

Łazienka powinna wyglądać nie tylko piękne, ale również funkcjonalne. Oznacza to, że ściany toalety, umywalki, prysznica i wanny są chronione przed rozpryskami i wodą. Nie ma jednolitej regulacji wysokości osłony przeciwbryzgowej. Ważną rolę odgrywają takie aspekty, jak wielkość pomieszczenia, jego układ i indywidualny gust. Niemniej jednak pewne wysokości sprawdziły się, które mogą służyć jako przewodnik.

Płytki powinny być tak wysokie w wannie, prysznicu, umywalce i toalecie

Płytki powinny być na tyle wysokie, aby podczas codziennego mycia ścian nie dostała się woda. Dostępne opcje:

wanna

Płytki w bezpośrednim obszarze rozpylania z wanny są wystarczające. Patrząc z podłogi, będzie to wysokość płytek około 1 m (typowe wanny do zabudowy mają wysokość od 45 do 50 cm). Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wanna jest również używana do kąpieli. Następnie płytki powinny być wystarczająco wysokie, aby chronić ściany podczas namydlania i mycia włosów.

prysznic

Prysznic zwykle kafelki do sufitu. To wizualnie rozciąga pomieszczenie. Jeśli nie podoba Ci się to lub jest to niepraktyczne ze względu na wysokość sufitu, możesz zainstalować płytki wystarczająco wysoko, aby woda nie przedostawała się do ścian podczas kąpieli. To byłoby co najmniej 2 m przy przeciętnym prysznicu, 2,50 m byłoby lepsze dla wyższych osób. W przypadku montażu prysznica ściennego płytki powinny kończyć się co najmniej 30 cm wyżej.

zlewozmywak

Pas ściany wynosi co najmniej 1,20 m. Zwykle zlewozmywaki są instalowane na wysokości od 82 do 86 cm. Pozostaje nam prawie 40 cm jako osłonę przeciwbryzgową.

toaleta

W nowoczesnych projektach łazienek często tylko obszar za toaletą jest wyłożony kafelkami. W przypadku wiszącej toalety ze spłuczką odpowiada to wysokości od 1,20 m do 1,50 m.

Określ optymalną wysokość płytek

Płytki do połowy wysokości lub od podłogi do sufitu – to głównie kwestia gustu. Zważ następujące aspekty:

W pełni wyłożona kafelkami łazienka może przypominać basen. Pozostawienie płytek na określonej wysokości sprawia, że ​​łazienka wygląda mniej sterylnie i przytulniej. Ponadto masz większą swobodę projektowania i możesz ustawić akcenty za pomocą wilgotnej farby do pokoju i tapety do łazienki. Częściowe układanie płytek jest szczególnie przydatne w przypadku dużych łazienek i wysokich sufitów, nie tylko ze względu na koszty.

Jeśli masz małą łazienkę, płytki o połowie wysokości mogą sprawić, że pomieszczenie będzie wyglądać na jeszcze mniejsze. Można temu przeciwdziałać za pomocą sprytnych, niejednolitych płytek i płytek wielkoformatowych. Nie martw się, pojedyncze krople wody nie wpływają na dobrą wilgotną farbę do pokoju i specjalne tapety do łazienki!