Jakie płytki w łazience?

Jakie płytki w łazience? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, gdy łazienka ma być wyremontowana lub nowo wyłożona kafelkami. Ale co jest ważne przy wyborze płytek i co dokładnie należy wziąć pod uwagę? Nasz przewodnik wyjaśnia.

kolor

Przez długi czas standardowym kolorem płytek w łazience był biały. Białe płytki wyglądają jasno i czysto, ale mogą również szybko stworzyć sterylne i zimne wrażenie. Ponadto szczególnie błyszczące płytki ceramiczne szybko wyglądają na brudne. Wystarczy jedna plama z wody, aby zrobić zaniedbane wrażenie.

Odmiany szarości i beżu do brązu wykonane z kamienia naturalnego są cieplejsze i mniej skomplikowane . Naturalne odcienie nadają łazience odprężającą atmosferę, a także nadają jej bardziej elegancki wygląd. Ze względu na fakturę każda płytka jest wyjątkowa, a zarówno podłoga, jak i ściany wydają się bardziej dynamiczne.

rozmiar

Duże płytki sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe. Dlatego idealnie nadają się do małych łazienek. Wskazane jest również użycie tych samych płytek na podłodze i ścianach. To również optycznie powiększa pomieszczenie.

Ciekawe wzornictwo można również uzyskać, jeśli np. Prysznic zostanie zaprojektowany z płytek o innym rozmiarze. To ogranicza obszar i tworzy ciekawy akcent. Jednak ten styl jest bardziej odpowiedni do większych i jasnych łazienek, które nie wydają się ciasne z powodu małych płytek. Barwne wzory lub mozaika z wariantów płytek o różnych rozmiarach jest wskazana tylko do bardziej przestronnych łazienek.

kształt

Płytki kwadratowe są szeroko rozpowszechnione i klasyczny wariant. Jednak na rynku dostępne są również projekty prostokątne, które są idealnym wyborem, szczególnie w wąskich łazienkach rurowych. Ponieważ jeśli są ułożone w poprzek ziemi, uzyskuje się efekt poszerzenia.

Przez prostokątne płytki można wizualnie rozciągnąć nawet małe łazienki. Daje to bardziej harmonijny wynik. Podczas układania należy jednak upewnić się, że płytki są przesunięte. To sprawia, że ​​obraz jest bardziej przytulny i mniej sterylny. Należy jednak zaznaczyć, że płytki należy przyciąć. W zależności od danego materiału wymagane są specjalne narzędzia, aby przypadkowo nie odłamać kawałków w rogach lub ciętej krawędzi.

materiał

Zasadniczo płytki do łazienki mają dwa popularne i powszechne materiały. Są to kamień naturalny i ceramika szkliwiona. Plamy z glazurowanej ceramiki można bardzo łatwo usunąć. Na przykład ze środkami do czyszczenia octu. To natychmiast rozluźnia osady wapienne i sprawia, że ​​płytki ponownie błyszczą. Z drugiej strony kamień naturalny jest nieco bardziej wymagający w pielęgnacji, ponieważ nie wolno używać octu, zwłaszcza na niezabezpieczonych powierzchniach i kamieniach, takich jak marmur. Tutaj lepiej jest użyć odkurzacza parowego.