Planowanie małej łazienki: wskazówki i pomysły, jak sprawić, by małe łazienki wyglądały na duże

Mała łazienka nie musi oznaczać niewielkiego komfortu i chaosu. Nowoczesne oazy wellness można również tworzyć na małych planach pięter. Dzięki kreatywnemu rozplanowaniu pomieszczeń i kilku skutecznym sztuczkom każda łazienka, nieważne jak mała, może uczynić ją dużą. Generalnie, projektując małe łazienki, należy skoncentrować się na kilku spójnych materiałach i naturalnych, stonowanych kolorach. W tym poście ujawnimy więcej pomysłów i wskazówek! 

Zwróć uwagę na plan piętra

Jeśli jest mało miejsca na zaprojektowanie łazienki, należy to również odpowiednio wykorzystać. Dlatego prosimy nie dzielić dalej otwartych przestrzeni za pomocą półek, umywalek itp. I zmniejszać je. Raczej małe łazienki powinny być projektowane tak otwarcie, jak to tylko możliwe, i podkreślać sam plan piętra. Najlepiej wykorzystaj istniejące nisze i umieść w nich umywalki, prysznice lub półki. 

Bez wanny

Aby zaoszczędzić jak najmniej miejsca, małe łazienki powinny być używane wyłącznie jako prysznice. Otwarta i jednolita strefa prysznica może wizualnie powiększyć łazienkę. Kolejną wskazówką dotyczącą planowania małej łazienki jest użycie lekkich ścian montażowych, aby ukryć rury wodne i stworzyć miejsce na umywalkę lub toaletę. 

Używaj naturalnych materiałów i kolorów

Aby małe łazienki stały się prawdziwą oazą wellness, polecamy naturalne materiały i kolory. Drewno, kamień i beton działają uspokajająco i zmysłowo. W połączeniu z jasnymi kolorami i wysokiej jakości meblami łazienkowymi wnoszą do łazienki życie i lekkość. 

Unikaj fug, jeśli to możliwe

Kolejną wskazówką dotyczącą projektowania małej łazienki jest unikanie połączeń, jeśli to możliwe. Bezszwowe powierzchnie są nie tylko łatwiejsze do czyszczenia i zapobiegają tworzeniu się pleśni, ale także sprawiają, że małe łazienki wydają się większe i spokojniejsze. 

Odpowiednie oświetlenie łazienki

Oświetlenie łazienkowe odgrywa również ważną rolę w projektowaniu łazienki. Ciepłe światło sprawia, że ​​pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne i otwarte. Ponadto wiszące lampy sufitowe uciskają pomieszczenie, a spoty nadają pomieszczeniu większą wysokość i szerokość. Ponadto paski LED na podłodze lub wpuszczane oświetlenie podłogowe mogą sprawić, że mała łazienka będzie wyglądać na bardziej otwartą. Świetliki i okna również powinny być jak największe, aby wpuszczać jak najwięcej naturalnego światła do pomieszczenia. 

Specjalne umywalki i toalety 

Wielu producentów ma w swojej ofercie specjalne meble łazienkowe do małych pomieszczeń. Często są to toalety lub umywalki przeznaczone do małych toalet dla gości. Jednak są one również świetne do małych łazienek, aby zaoszczędzić miejsce. Jednym z przykładów jest umywalka do rąk z nowej serii Viu firmy Duravit. Pozwala to na efektywne wykorzystanie przestrzeni i oferuje małe powierzchnie magazynowe na zlewozmywaku, praktyczne miejsce do przechowywania pod spodem, a przy szerokości 430 mm i głębokości 310 mm dobrze pasuje do wąskich pomieszczeń. 

Otwarte przestrzenie, naturalne materiały i wysokiej jakości meble łazienkowe

Wniosek: Jeśli w łazience jest mało miejsca, należy kierować się mottem „mniej znaczy więcej”. Na pierwszym planie postaw kilka, ale dobrze dobranych mebli łazienkowych, wykorzystując naturalne kolory i materiały. Jeśli zdecydujesz się na otwartą i bezszwową strefę prysznica i jak najmniej nisz podczas projektowania łazienki, możesz poczuć się zupełnie jak w domu w małej łazience.