Drewno do sauny. Które drewno nadaje się do sauny?

Drewno do sauny, jakie sprawdzi się najlepiej? To marzenie wielu – własna sauna w domu. Dzięki temu w trakcie renowacji łazienka w domu staje się oazą dobrego samopoczucia. Szczególnie w mroźne zimowe miesiące pobyt w saunie zapewnia komfortowe rozgrzanie całego ciała i wprawia w dobry nastrój w obliczu niskich temperatur i ponurej pogody.

Drewno do sauny. Odpowiedni rodzaj drewna do budowy sauny

Nie każdy rodzaj drewna nadaje się jednakowo do budowy sauny. Ze względu na duże ciepło i ogromne różnice temperatur wybrane drewno musi wytrzymać ekstremalne warunki. Następnie jest wilgoć, napary z sauny i pot użytkowników. Dlatego wymagane jest wytrzymałe drewno lite, które nie może spleśnieć. Ponadto drewno do sauny nie powinno żywic i odpryskiwać, ani nie powinno mieć dziur po sękach. Ponadto drewno nie może się zbytnio nagrzewać, nawet przy wysokich temperaturach w saunie. Obecnie dostępna jest szeroka gama odpowiednich rodzajów drewna do budowy saun. Świerk i jodła, które mają dobry stosunek ceny do wydajności, są szeroko rozpowszechnione. Atrakcyjne wizualnie jest drewno cedrowe i sosnowe, które wyróżnia się wysoką jakością. Natomiast drewno orzechowe jest rzadko używane i jest wysoko cenione przez osoby obeznane z tematem, ale cena zakupu jest znacznie wyższa.

Drewno do sauny. Świerk skandynawski do budowy saun

Świerk nordycki nosi nazwę świerk polarny ze względu na swoje pochodzenie i jest często używany do budowy saun. Ten lekki rodzaj drewna ma drobne pory, jest mocny, stabilny i ma dużą gęstość. Dlatego świerk nordycki można dobrze przetwarzać i budować, zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Ponadto gęste słoje roczne i subtelny zapach podczas stosowania zapewniają atrakcyjne i przyjemne aspekty. Drewno świerkowe również szybko odrasta i dlatego jest stosunkowo niedrogie.

Drewno do sauny. Użyj lokalnej jodły jako drewna do sauny

Jodła pochodzi z lokalnych regionów, dlatego ten rodzaj drewna jest łatwo dostępny i stosunkowo niedrogi. Drewno jodłowe jest nie tylko stabilne, ale także wytrzymałe, jest stosunkowo wolne od żywicy i sęków. Dzięki różnym usłojeniu drewna sauna ma żywy wygląd. Typowe odmiany to jodła pospolita i jodła syberyjska.

Drewno do sauny
Piękna drewniana sauna

Drewno do sauny. Do budowy sauny użyj drewna cedrowego

Drewno cedru zawiera wiele olejków eterycznych, które zapewniają korzenny i orzeźwiający zapach podczas korzystania z sauny. Ten rodzaj drewna ma również działanie antybakteryjne i stwarza higieniczne warunki. Drewno cedrowe zachwyca licznymi odcieniami w odcieniach brązu, które harmonijnie łączą się ze sobą. Drewno jest miękkie i jednocześnie bardzo lekkie, jest też gęste, szybko wysycha i jest łatwe w obróbce przy budowie sauny.

Wyposaż saunę w drewno sosnowe

W ostatnich latach sosna kamienna staje się coraz bardziej modna jako drewno do sauny. Ten miękki rodzaj drewna jest wytrzymały i nie wypacza się z powodu dużych różnic temperatur w saunie. Drewno sosnowe jest również antybakteryjne i wydziela aromatyczny zapach, który zachęca do relaksu.

Do budowy sauny użyj orzecha włoskiego

Orzech jest ciemny i mocno ziarnisty, dzięki czemu sauna prezentuje się bardzo szlachetnie. Ten specjalny gatunek drewna jest trwały, łatwy w obróbce i utrzymaniu. W połączeniu z innymi drewnami do sauny orzech może służyć jako element dekoracyjny, nadając saunie bardzo indywidualny charakter.

Prosto i na temat: Oto jakie drewno nadaje się do budowy sauny:

  • Czerwony cedr
  • Osika
  • Jodła
  • Kelo
  • Cykuta
  • Abachi
  • Świerk skandynawski

TH!NK

Jeśli użyjesz nieodpowiedniego drewna, to możesz doprowadzić do tego, że warunki w saunie będą się z czasem pogarszać. Drewno w saunie to nie tylko ładny wygląd, ale przede wszystkim odpowiednie oddawanie ciepła.

Sprawdź także inne nasze artykuły: