Kto musi zapłacić za nową kabinę prysznicową?

Jeśli masz wannę, uważaj się za szczęściarza. Zasadniczo jednak jest to obecnie standard i jest dostępny w większości mieszkań. Kabina prysznicowa jest inna. Jeśli lubisz brać prysznic, musisz sam go zbudować, jeśli jest miejsce. Pozostaje pytanie: kto płaci za całość?

Kiedy muszę zapłacić za kabinę prysznicową? 

Jeśli jesteś właścicielem domu lub mieszkania, sprawa powinna być jasna: za wybrany prysznic i jego instalację płacisz samodzielnie. Inaczej wygląda to z wynajętym mieszkaniem. Tutaj musisz uzyskać pozwolenie od właściciela. A jeśli to możliwe na piśmie, żeby ktoś jeszcze pamiętał za 10 czy 20 lat. Jednak w większości przypadków będziesz musiał sam pokryć koszty. Zaleta: prysznic pozostaje Twoją własnością. Wada: musisz go rozwinąć, kiedy się wyprowadzasz i zabrać ze sobą. Z reguły musisz zwrócić mieszkanie w oryginalnym stanie. Będzie również obejmować wszystkie koszty utrzymania kabiny samodzielnie. The prysznic nie należy do wynajmowanego mieszkania, ani nie jest objęty ubezpieczeniem budynku wynajmującego. Jeśli nie zgadza się na montaż, można alternatywnie położyć ściany kabiny prysznicowej na wannie, ale bez mocnego łączenia ich ze ścianą (poprzez przykręcenie). Oczywiście płacisz również za tę „prowizoryczną kabinę prysznicową” z własnej kieszeni.

Kiedy wynajmujący płaci?

Jeśli właściciel zgadza się na kabinę prysznicową i ponosi koszty zarówno jej zakupu, jak i instalacji, wszystko jest w porządku. Trzeba jednak pogodzić się z faktem, że to on ma wpływ na model, wielkość i przedział cenowy kabiny. Należy do niego i dlatego jest stałym elementem wynajmowanego mieszkania. Następnie jest ubezpieczona przez jego ubezpieczenie budynku. Nie musisz się o nic martwić, w tym o konserwację.

Kabina prysznicowa jest uszkodzona – kto płaci?

Jednak jeśli chodzi o koszt napraw, to zależy to od tego, jak została zaprojektowana umowa najmu. Często wymaga to samodzielnego pokrycia drobnych szkód. Wszystko poza tym odbywa się na koszt właściciela. Oczywiście dotyczy to również sytuacji, gdy nie możesz już korzystać z kabiny prysznicowej i pora na nową. Jeśli jednak to Ty spowodowałeś szkodę, musisz sam zapłacić rachunek. Jednak musisz to zrobić tylko do aktualnej wartości starego prysznica.