Usuwanie kamienia z kabin prysznicowych: ale jak?

Osady kamienia pod prysznicem nie są szkodliwe, ale po prostu nie są przyjemne dla oka. Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym woda ma wysoki stopień twardości, musisz bardzo często czyścić kabinę prysznicową, wannę i armaturę. W handlu dostępnych jest wiele różnych środków czyszczących do usuwania opornego kamienia. Jednak kamień można usunąć z kabiny prysznicowej bez pałki chemicznej.

Osady wapienne można usunąć kwaskiem cytrynowym

Białe krawędzie kabin prysznicowych lub plamy na armaturze zawsze wskazują na bardzo twardą wodę. Zawarte w nim wapno pozostaje na powierzchni po odparowaniu wody. Wapno ma tę zaletę, że zwykle można je łatwo rozpuszczać różnymi kwasami. Kwas cytrynowy jest jednym z tych kwasów. Kwas ten jest dostępny w aptekach w postaci proszku lub płynu. Kwas cytrynowy rozcieńcza się wodą do czyszczenia i najlepiej rozpyla na zwapnione powierzchnie za pomocą butelki z rozpylaczem. Działanie kwasu jest silniejsze przy użyciu ciepłej wody. Po krótkim czasie ekspozycji niewielkie plamy wapienne można natychmiast usunąć. Większe zwapnienia rozluźnia się grubą plastikową gąbką. Możliwe, że procedura będzie musiała zostać powtórzona kilka razy. Podczas czyszczenia w każdym przypadku należy nosić rękawiczki.

To, co jest dobre dla ekspresu, nie może uszkodzić kabiny prysznicowej

W wielu gospodarstwach domowych ekspresy do kawy i czajniki są odkamieniane octem. Szczególnie w połączeniu z ciepłą wodą silnie skoncentrowana esencja działa bardzo skutecznie. Oczywiście plamy i zwapnienia w kabinach prysznicowych można również usunąć za pomocą mieszanki gorącej wody i skoncentrowanego esencji octu. Podobnie jak w przypadku kwasu cytrynowego, samodzielnie wykonany środek czyszczący wymaga pewnego czasu, aby zadziałał. Uporczywe plamy można usunąć gąbką. Następnie kabinę spłukuje się, a powierzchnie i armaturę wytrzyj do sucha ściereczką z mikrofibry. Zapobiega to ponownemu osadzaniu się nowego kamienia. Oczywiście podczas pracy z esencją octu należy również nosić rękawiczki.

Płyn nabłyszczający do zmywarki może również pomóc w usuwaniu plam z kamienia

Każdy, kto ma w domu zmywarkę, z pewnością użyje płynu nabłyszczającego. Większość środków nabłyszczających składa się głównie ze stężonego kwasu cytrynowego. Wiele produktów jest wykonanych całkowicie bez chemii lub przynajmniej z kilkoma dodatkami. W przypadku grubych zwapnień, płyn nabłyszczający można rozpylić na powierzchnię w postaci nierozcieńczonej. Płyn nabłyszczający jest rozcieńczony w przypadku lekkich plam wapiennych. Nie należy wdychać rozpylonej mgły. Podobnie jak w przypadku pracy z kwasem cytrynowym lub esencją octu, korzystne jest noszenie rękawiczek. Po oczyszczeniu powierzchnie spłukuje się również czystą wodą i wypoleruje do sucha ściereczką z mikrofibry.