Zarysowania na telewizorze mogą się szybko pogorszyć

Zarysowania na telewizorze. Były, prawie jedyny przedstawiciel szklanych ekranów, telewizor, przez dziesięciolecia i lata mierzył się z dużą konkurencją. Ekrany i monitory komputerowe, tablety i smartfony mają podobnie wrażliwe powierzchnie. Wiele szklanych ekspozytorów zwielokrotniło zakres środków do pielęgnacji, czyszczenia i naprawy.

LCD, plazmowy lub TFT

Pomimo dużego wyboru specjalnych środków do usuwania zarysowań z ekranu telewizora, ich stosowanie zawsze wymaga odrobiny odwagi. Zasadniczo wszystkie produkty do pielęgnacji i zestawy naprawcze mogą być używane do ekspozycji. Jednak w przeciwieństwie do szyb okiennych możliwość wywierania nacisku podczas polerowania jest ograniczona.

Istnieją również specjalne powłoki, które mogą zostać zaatakowane przez środki polerskie. Telewizory mają bardzo cienką powłokę parową, dzięki czemu powierzchnia ekranu jest antyrefleksyjna. Ta warstwa jest zawsze uszkodzona podczas prac polerskich, a wzór uszkodzeń jest często znacznie zwiększony. Telewizory plazmowe są bardziej czułe niż produkty TFT i LCD.

Stare sita rurowe można również czyścić zwykłym środkiem do czyszczenia szkła lub alkoholem. Wypolerowanie rys jest podobne do procedury w
akwarium .

Zarysowania na telewizorze. Zadrapania od tłuszczu

Telewizor LCD lub TFT jest podobny do monitora komputerowego. Tę samą procedurę można zastosować podczas polerowania lub ukrywania rys.

  • Oczyść powierzchnię ściereczką z mikrofibry do okularów
  • Zadrapać wazeliną lub środkiem do polerowania 
  • Zetrzyj po około pięciu minutach

Aby uniknąć większych uszkodzeń, należy zawsze wybierać najbardziej czułe metody czyszczenia i środki polerujące. Pomoce przeznaczone do ekranów dotykowych często nie są uwzględniane, ponieważ wyświetlacze odporne na dotyk są mniej czułe niż szyby telewizora.

Zapobieganie i pielęgnacja

Zarysowania na telewizorze
TV

Jeśli na przykład dzieci w gospodarstwie domowym mogą dotrzeć do telewizora, jako środek zapobiegawczy można zastosować „film ofiarny”. Te folie ochronne pochłaniają efekty paznokci lub innych ostrych krawędzi, zanim dotrą do faktycznej powierzchni ekranu. Folie są dostępne w sklepach z elektroniką.

Tradycyjny środek do czyszczenia szkła nie nadaje się do ekranów telewizyjnych. Następujące środki pomocnicze można stosować jako środki czyszczące i, w razie potrzeby, do maskowania zarysowań:

  • Prochowiec z piór
  • Ściereczka z mikrofibry (najlepiej z pielęgnacji okularów)
  • Specjalne środki producenta telewizora (żel)
  • Spray sprężonym powietrzem
  • Środki do czyszczenia monitorów (LCD i TFT)

PORADY I WSKAZÓWKI

Przetestuj każdą wybraną pastę lub zestaw konserwacyjny w rogu ekranu. Ponieważ powłoki „matówek” różnią się od powłok różnych producentów, wiarygodne prognozy dotyczące wyniku są możliwe tylko dzięki praktycznemu zastosowaniu.