Usuń plamy rdzy i korozję za pomocą kwasów

Usuń plamy rdzy i korozję stosując się do naszych wytycznych. Przed usunięciem plam rdzy konieczne jest określenie głębokości i rodzaju korozji. Podczas gdy plamy na materiałach nierdzewnych są w zasadzie pasożytami, trwalsze plamy rdzy mogą rozprzestrzeniać się na materiał nośny. Dynamiczny proces wywołany tlenem atmosferycznym powinien być zawsze przerywany jak najwcześniej.

Wymagana jest cierpliwość przy usuwaniu plam rdzy!

Usuń plamy rdzy i korozję. Przyczyny i rodzaje rdzy

Rdza powstaje w wyniku chemicznego procesu utleniania i wynikającej z niego korozji. „Zjada” strukturę molekularną metali żelaznych. W przypadku plam rdzy należy zasadniczo odróżnić nagromadzone formy, takie jak rdza nalotowa i osady tkankowe, od rzeczywistego głębokiego utlenienia materiału.

 • Przeczytaj także – Usuń plamy rdzy z wanny
 • Przeczytaj także – Unikaj plam rdzy na tarasie
 • Sprawdź także – Korozja aluminium

Nagromadzone plamy rdzy są mniej lub bardziej „intruzami” i nie mają nic wspólnego z „gospodarzem”, przynajmniej początkowo. Jednak w przypadku odpowiednich materiałów nośnych z czasem może rozwinąć się tak zwana korozja kontaktowa. W takim przypadku usunięcie musi zostać rozszerzone na operatora lub hosta.

Usuń plamy rdzy i korozję. Kwasy neutralizują tlenek żelaza = rdzę

Chemiczny proces korozji prowadzi do powstania tlenku żelaza, zwanego rdzą. W zasadzie do usuwania środków neutralizujących można użyć dowolnego kwasu. Przekształca tlenek żelaza w krystaliczną postać soli. Można to następnie łatwo usunąć mechanicznie.

Umiejętność usuwania rdzy to odpowiedni dobór odpowiedniego kwasu i jego stężenia lub dawki. Musi uruchamiać proces zmiany i nie może uszkadzać nośników lub hostów, które czasami są bardzo wrażliwe na kwasy.

Usuń plamy rdzy i korozję. Wspólne sprzątanie i domowe środki zaradcze

Najbardziej znanym narzędziem do usuwania rdzy jest kwas cytrynowy. Jest mniej agresywny niż większość innych kwasów. Ze względu na łatwość dozowania i najczęściej odbierany jako przyjemny zapach, stosowany jest jako sok z owoców lub koncentrat. Rozcieńczona esencja z octu jest mniej agresywna niż kwas cytrynowy, ale ma bardziej ograniczone działanie.

Gdy pasta do zębów zawiera fluor, działa dobrze jako detergent do ubrań, tkanin i skóry. Niskie stężenie fluoru wpływa głównie na czynnik czasu i może być również stosowany na powierzchniach stałych do usuwania rdzy nalotowej.

Cola i proszek do pieczenia lub soda oczyszczona są często polecane jako domowe środki do usuwania rdzy. W każdym razie mogą być również używane w pralni na próbę, ale ich działanie jest ograniczone.

Usuń plamy rdzy i korozję. Bardziej intensywne i wysoce skuteczne środki specjalne i kwasy

Każdy, kto musi zmagać się z silnym i odpornym atakiem korozyjnym, może użyć bardziej agresywnych środków pomocniczych. Podpora rusztu musi być w stanie wytrzymać uderzenie. Typowymi przedstawicielami są:

 • Połączenie soli Glaubera i kwasu winowego
 • Połączenie boranu sodu i kwasu cytrynowego
 • Zmieszanie benzyny i nadtlenku wodoru

Najbardziej agresywnymi kwasami, które można zastosować, są kwasy szczawiowy i fosforowy. Są wysoce toksyczne i niszczą się i niszczą szybciej niż plamy rdzy. Chociaż można je dobrze stosować na betonie i metalach z zawartością żelaza lub wykonanych z żelaza, nie nadają się do płyt kamiennych wykonanych z kamieni naturalnych, takich jak granit.

Kwasy szczawiowy i fosforowy są bardzo toksyczne. Kwas szczawiowy oferowany jest również w postaci krystalicznej do posypywania. Podczas pracy z tymi środkami czyszczącymi należy zachować odpowiednie środki ostrożności dotyczące ochrony dróg oddechowych, skóry i końcówek.

Usuń plamy rdzy i korozję. Typowe latające i obce plamy rdzy

Jeżeli na rdzawych plamach odkładają się ślady korozji, można je usunąć z tkanin i tekstyliów poprzez nałożenie, nasączenie i pranie. Wybrany środek pomocniczy jest nakładany na skórę i pokrowce tapicerskie i odkurzany lub szczotkowany po czasie naświetlania.

W przypadku typowego nalotu rdzy na materiałach stałych można również stosować bardziej agresywne kwasy z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. Rdza nalotowa występuje na:

 • Stal nierdzewna, na przykład w zlewozmywakach
 • Powierzchnie emaliowane, np. w wannach i umywalkach
 • Metalowe sztućce, które jeśli zawierają żelazo, mogą prowadzić do przenikającej korozji kontaktowej
 • Na przykład aluminium na ramach okiennych lub balustrad
 • W pralce na bębnie
Usuń plamy rdzy i korozję
Rdza na kołach wagonu

Mieszane formy i głębsza korozja materiału

Usunięcie głębszej korozji materiału jest trudniejsze i do pewnego stopnia niemożliwe. Typowym przykładem są plamy rdzy na tarasie, które powstają dzięki osadzonemu stalowemu wzmocnieniu.

W przypadku wszystkich plam rdzy, które wywołały reakcje chemiczne w substancji nośnika lub żywicy, należy sprawdzić, czy element wytrzyma nieuniknione usunięcie skorodowanych obszarów. Najbardziej klasycznym przykładem są plamy rdzy na blachach samochodowych, które w pewnym momencie osiągnęły stan rdzewienia.

Praktyczne i pomocne wskazówki, jak postępować

Przy usuwaniu rdzy decydującą rolę odgrywa czynnik czasu. Mówiąc prościej, kwasy zamieniają skorodowane cząsteczki w sole, które są następnie usuwane. Proces konwersji zajmuje trochę czasu. Większość artykułów gospodarstwa domowego i przyborów należy pozostawić na co najmniej 24 godziny przed wyjęciem przez wycieranie, odkurzanie lub wycieranie.

W celu uzyskania optymalnej ochrony materiału nośnika zaleca się kilka przejść z niższymi dawkami lub stężeniami. Wyjątkiem są wytrzymałe hosty, takie jak stal nierdzewna lub aluminium. Przed użyciem test należy zawsze przeprowadzić w mniej widocznym, nieistotnym miejscu. Obszary wolne od rdzy mogą być również używane do testowania wpływu środka usuwającego na nośnik.

PORADY & TRIKI

Zwiększ intensywność w zależności od wyniku i daj każdemu lekowi co najmniej 24 godziny ekspozycji. Dzięki zakupionym odrdzewiaczom sprawdź, jakich składników lub kwasów używasz i do jakiej klasy intensywności należą.

Polecamy zakup biodegradowalnego odrdzewiacza o nazwie luxax.pl