Czym zastąpić sól drogową?

Czym zastąpić sól drogową? To ważne pytanie w kontekście braku soli drogowej na rynku. Sól drogowa jest popularnym narzędziem do odladzania, ponieważ jest powszechnie dostępna, skuteczna i stosunkowo tania. 

Każdej zimy około 730 milionów funtów soli wyrzuca się na drogi w Minnesocie – a dodatkowo na parkingi, podjazdy i chodniki. 

Ale chlorek w soli drogowej powoduje korozję pojazdów i mostów oraz może być szkodliwy dla zwierząt domowych. 

Powoduje także poważne szkody w środowisku, gdy spływa do wód gruntowych, jezior i rzek, gdzie jest toksyczny dla ryb i innych organizmów wodnych. 

Rozwiązanie problemu: chlorek jest trwałym zanieczyszczeniem. Nie ma sposobu, aby usunąć go z wody bez kosztownego leczenia.

Czym zastąpić sól drogową? Czy sok z trawy zastąpi sól drogową?

Holenderski projekt próbny bada, czy sól drogową można zastąpić  sokiem z trawy . Sok z trawy byłby bardziej przyjazną dla środowiska alternatywą dla soli. W Think ECO Think BIO wspieramy w 100% zrównoważone innowacje. Dlatego Think ECO Think BIO zdecydowanie wybiera sól morską do stosowania na drogach. Wydobywanie soli z morza jest jedną z najstarszych tradycji na świecie i wymaga jedynie słońca, morza i wiatru. Nie możesz stać się bardziej ekologiczny.

Przetwarzanie soku z trawy w celu stworzenia praktycznego produktu z soli drogowej idzie jednak w parze z wysokim zużyciem energii i znacznymi wydatkami logistycznymi . Sok z trawy, który ma tylko bardzo niskie stężenie soli, musi najpierw zostać przetransportowany ze wszystkich zakątków kraju do fabryki przetwórczej. Dodatkowo należy dodać zwykłą sól, aby upewnić się, że sok ma wystarczająco wysokie stężenie.

Właśnie dlatego Think ECO Think BIO wybiera sól morską, teraz i w niedalekiej przyszłości, jako najbardziej ekologiczną, ekonomiczną i wydajną substancję do usuwania lodu na drogach.

Istnieje 8 innowacyjnych, bezpiecznych dla środowiska alternatyw dla soli kamiennej do odladzania dróg. Oto kilka z nich:

Agencje rządowe w całych Stanach Zjednoczonych mają za zadanie utrzymanie dróg podczas obfitych opadów śniegu i oblodzenia, a niektórzy eksperci od konserwacji autostrad zwracają się do niekonwencjonalnych źródeł zamiast soli kamiennej na potrzeby czyszczenia dróg.

Więcej gmin używa ekologicznych solanek, zabiegów opartych na żywności lub pługów i chodników wykorzystujących zaawansowane technologie, aby obniżyć koszty i ograniczyć wpływ na środowisko.

Czym zastąpić sól? Oto kilka odladzających innowacji, które zostały zastosowane w całym kraju.

Czym zastąpić sól drogową? Solanka Serowa

Niektóre drogi w Wisconsin są traktowane solanką serową od lokalnych firm mleczarskich.

Kąpiele solne używane do wyrobu serów takich jak mozzarella lub provolone należy wyrzucić jako produkt odpadowy, a ich obróbka poza miejscem produkcji kosztuje.

Gdy przywódcy rządowi w hrabstwie Polk w stanie Wisconsin szukali sposobów na ograniczenie zużycia soli kamiennej, połączyli siły z sąsiednią mleczarnią, aby zdjąć słony płyn z rąk.

Obecnie powiat Polk zużywa do 30 000 galonów solanki serowej każdej zimy do natryskiwania na drogi w technice wstępnego zwilżania. Nabiał pozbywa się go za darmo, a hrabstwo nabywa go za darmo – według władz.

„Nabiał odfiltrowuje główną porcję ciał stałych, ale substancje organiczne, które tam pozostają, faktycznie pozwalają solance serowej pracować lepiej niż zwykła solanka, ponieważ osiąga niższą temperaturę zamarzania niż zwykła solanka”, powiedział Emil „Moe” Norby, komisarz ds. autostrad w hrabstwie Polk w stanie Wisconsin.

Ponieważ sól kamienna jest w dużej mierze nieskuteczna poniżej 16 stopni, sól drogowa jest mieszana z dodatkami, takimi jak melasa buraczana lub solanka serowa, aby utrzymywać ją w temperaturach tak niskich jak minus 25. 

Czym zastąpić sól drogową?
Sól drogowa

Czym zastąpić sól drogową? Melasa buraczana

Według CAS, oddziału Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego, melasa pozbawiona cukru z buraków cukrowych jest opisywana jako rolny produkt uboczny powstały, gdy buraki cukrowe są wykorzystywane do produkcji cukru klasy handlowej . Forma solanki buraczanej stała się użytecznym narzędziem dla wielu działów drogowych.

„Beet Heet” to płynny odladzacz na bazie organicznej, który zawiera przetworzoną melasę buraczaną. Jest używany przez ponad 200 agencji w ośmiu stanach , zgodnie z broszurą K-Tech Specialty Coatings, Inc.

W połączeniu z tradycyjnym środkiem odladzającym sól, produkt z buraków zamraża się w niższej temperaturze niż zwykła solanka, dzięki czemu można go stosować w temperaturach ujemnych.

Specjalny beton

Naukowcy z Drexel University, Purdue University i Oregon State University odkryli niedawno, że dodanie oleju parafinowego lub innych „materiałów zmieniających fazę” do betonu może pewnego dnia umożliwić stopienie śniegu i lodu bez soli i chemikaliów, donosi DrexelNOW .

Naukowcy wybrali wosk parafinowy, ponieważ jest organiczny, łatwo dostępny, stabilny chemicznie i niedrogi. Może magazynować energię i uwalniać ją jako ciepło, gdy droga jest pokryta lodem lub śniegiem.

„Ostatecznie może to zostać wykorzystane do zmniejszenia ilości stosowanych przez nas środków odladzających lub może być wykorzystane jako nowa metoda odladzania w celu poprawy bezpieczeństwa dróg i mostów. Ale zanim będzie można go włączyć, będziemy musieli lepiej zrozumieć, w jaki sposób wpływa on na trwałość nawierzchni betonowej, odporność na poślizg i długoterminową stabilność.