Zmniejszenie zanieczyszczenia tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne – czy to w postaci worków na śmieci, narzędzi do czyszczenia czy pojemników na chemikalia – są niezbędne do wykonywania zawodu specjalisty. Jednak ważne jest, aby upewnić się, że przestrzegamy praktyk recyklingu, które pomagają chronić oceany przed zanieczyszczeniami z tworzyw sztucznych, zgodnie z artykułem na stronie internetowej GradSchools.com.

Niektórzy producenci wytwarzają biodegradowalne tworzywa sztuczne z roślin zamiast paliw kopalnych. Inni pracują nad przekształceniem tworzyw sztucznych z powrotem w paliwa kopalne, z których pochodzą.

Ale wiele szkód spowodowanych zanieczyszczeniem tworzyw sztucznych zostało wyrządzonych. Szacunki mówią, że około 20 procent śmieci w oceanie pochodzi ze statków i platform morskich. Inne badania mówią, że 44 procent wszystkich ptaków morskich ma plastik w swoich ciałach i wokół nich.

Ostatecznie trudno powiedzieć dokładnie, ile plastiku jest w oceanach, ponieważ waha się od plastikowych toreb i butelek po małe mikrokulki.

W jednym badaniu oszacowano jednak, że plastik spowodował już około 13 miliardów dolarów szkód w ekosystemach morskich. Zanieczyszczenia te są również niebezpieczne dla ludzi. Jak czytamy w artykule, tworzywa sztuczne mogą zawierać wiele toksyn, w tym ołów, kadm, rtęć, ftalan dietyloheksylu (DHP) i bisfenol-A (BPA).

Wszystkie z nich znaleziono w rybach oceanicznych i mogą powodować raka, wady wrodzone, problemy z układem odpornościowym, problemy rozwojowe z dzieciństwa i funkcje hormonalne człowieka.

Najlepszym sposobem na zmniejszenie zanieczyszczenia tworzywem sztucznym jest ograniczenie ilości zużytego plastiku i pamiętanie, którzy dostawcy stosują odpowiedzialne praktyki produkcyjne i recyklingowe. I oczywiście recykling plastiku, którego używasz.