Czyszczenie marmurowych podłóg

Marmur jest jednym z najpiękniejszych materiałów, jakie kiedykolwiek mogłeś zastosować do wystroju domu. Przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji utrzyma on swój nieskazitelny stan. Zawsze będzie stanowić wartość dodaną zarówno pod względem wizualnym, jak i finansowym. Czyszczenie marmurowych podłóg wymaga jednak odpowiednich metod i preparatów. Poznaj wskazówki, które pomogą Ci nadać swojej marmurowej powierzchni idealny wygląd!

Wskazówki dotyczące czyszczenia i polerowania marmurowych podłóg

Aby dowiedzieć się „jak i dlaczego” utrzymanie marmuru jest tak ważne, musisz dowiedzieć się trochę o jego pochodzeniu. Nie. Nie jest nie gnijąca flora dżungli sto milionów lat temu, zmieniona przez ciśnienie i ciepło w jakiś piękny drogi, lekki kamień refrakcyjny! Marmur jest skałą, która faktycznie została utworzona przez złoża muszli morskich miliardy lat temu. W obszarach lub regionach, w których obecnie wydobywany jest marmur, górnicy znajdują również skamieliny stworzeń morskich wraz z kawałkami wapienia, który jest również produktem ubocznym rozkładu muszli morskich. Dawne cywilizacje poszukiwały marmuru ze względu na jego trwałość i piękno, a także dodatkowy bonus polegający na tym, że łatwo było w nich rzeźbić!

Czyszczenie marmurowych podłóg – jak odpowiednio czyścić marmur?

Ponieważ marmur w zasadzie składa się z węglanu wapnia, związki czyszczące zawierające kwas zniszczą go. Kwas znajdzie się pod wykończeniem, dostanie się do pęknięć porowatej skały, a ostatecznie skończysz z dużą kupą białego piasku. Typowym domowym środkiem czyszczącym zawierającym kwas jest …. ocet! Pamiętaj więc aby nigdy nie czyścić marmuru octem!

Dobrym sposobem na oczyszczenie marmurowego blatu lub stolika do kawy jest rozpoczęcie od umycia go czystą miękką ściereczką zamoczoną w specjalnym roztworze. Do jego wykonania użyj 3 łyżek sody oczyszczonej i 1 litra ciepłej wody. Zanurz szmatkę w roztworze, dokładnie zwilż, a następnie wykręć i wytrzyj cały marmur. Pozostaw do wyschnięcia na co najmniej kilka godzin, a następnie spłucz wodą. Wytrzyj czystą miękką chłonną ściereczką.

Aby nadać marmurowi szybki połysk, spróbuj zmiażdżyć białą kredę na drobny proszek. Zwilż czystą białą szmatkę i nałóż na nią kredę. Pocieraj marmur gładkimi, nakładającymi się pociągnięciami do przodu i do tyłu. Pozostaw na chwilę do wyschnięcia, a następnie przetrzyj wilgotną szmatką i dokładnie wysusz.

Dbanie o polerowane marmurowe podłogi

Chroń podłogi przed zarysowaniem marmurowej powierzchni, kładąc meble na dywanikach lub dywanach. Jeśli nie jest to możliwe, użyj podkładek lub ochraniaczy do mebli pod nogami stołów, krzeseł lub szafek. Produkty te są dostępne w różnych rozmiarach w większości sklepów z narzędziami. Można również wyciąć podkładki filcowe i przykleić je do dolnej części mebla. W ten sposób, jeśli musisz przesunąć ciężkie krzesło, nie zarysuje ono powierzchni marmuru i będziesz mógł łatwo przesunąć ją do nowej pozycji.

Pamiętaj aby używać delikatnych narzędzi do czyszczenia kurzu z delikatnych marmurowych powierzchni. Spryskaj mop środkiem antystatycznym, aby łatwiej przyciągał i zatrzymywał cząsteczki kurzu.

Jak czyścić marmurowe podłogi?

Kiedy marmur wymaga wyczyszczenia, użyj czystego, nowego mopa gąbkowego praz czystej wody. Wyciśnij jak najwięcej wody i delikatnie zwilż mopem całą powierzchnię marmurowej podłogi. Nie używaj tego mopa do innych podłóg, z wyjątkiem marmurowych.

Nie pozostawiaj wody na powierzchni marmuru. Użyj czystych ręczników frotte lub miękkich ręczników papierowych, aby zetrzeć wilgoć z całej powierzchni podłogi. Po całkowitym wyschnięciu podłogi można ją wypolerować suchymi ręcznikami papierowymi, aby przywrócić połysk.

Czyszczenie podłogi marmurowej

Czasami na marmurowym blacie lub na podłodze mogą pojawić się małe plamy. Możesz nie mieć czasu na dokładne czyszczenie lub mycie. Wówczas skorzystaj z poniższych porad.

  1. W przypadku plam na bazie cukru zwilż gąbkę ciepłą wodą z kilkoma kroplami płynnego detergentu do naczyń. Wyszoruj miejsce, dobrze spłucz czystą wodą i osusz ręcznikiem papierowym.
  2. Aby usunąć plamy z żywności (sosy pomidorowe, sosy z olejem), szybko przetrzyj je gąbką zanurzoną w ciepłej, mydlanej wodzie z dodatkiem nadtlenku wodoru. 
  3. Podobnie jak w przypadku wszystkich plam, zalecamy szybkie działanie, zanim plama zostanie wchłonięta i wyschnie na marmurowej podłodze.

Jeśli wolisz korzystać z profesjonalnych środków czystości, postaw na czyszczenie marmurowych podłóg z produktami Think Eco Think Bio!