8 ukrytych toksyn: co zawierają produkty czyszczące?

produkty czyszczące usuwanie kurzu

Produkty czyszczące w naszym domu. Zakładamy, że są one bezpieczne. W rzeczywistości jednak wiele popularnych domowych środków czyszczących jest niebezpiecznie toksycznych. Dowiedz się o ośmiu najstraszniejszych substancjach kryjących się pod Twoim zlewem kuchennym oraz o tym, jak zastąpić je bezpieczniejszymi, bardziej naturalnymi opcjami, które naprawdę działają.

Problemy ze zdrowiem a toksyczne produkty czyszczące

Kiedy dziewięć lat temu ból ramienia Beth Greer doprowadził ją do lekarza, nie martwiła się. W końcu prowadziła zdrowy tryb życia: dbała o swoją wagę, regularnie medytowała i jadła głównie nieprzetworzoną żywność . Lekarz też się nie martwił. Zdiagnozował przepuklinę dysku. Ale po trzech sesjach nie było lepiej, ból zaczął promieniować w dół jej ramienia i palców.

Badanie ujawniło prawdziwą przyczynę bólu: guz wielkości piłki tenisowej w jej klatce piersiowej. Każdy z trzech chirurgów klatki piersiowej, którego widziała Greer, zdecydowanie zalecił jej usunięcie. Jeden lekarz chciał go wyciąć przez jej obojczyk, inny dotrzeć przez pachę, a trzeci usunąć żebro, aby uzyskać guz z pleców.

Wszyscy zgodzili się co do jednej rzeczy: operacja była ryzykowna. Ponieważ guz był w tak problematycznym miejscu, istniała realna możliwość, że usunięcie go może spowodować, że Greer straci czucie w dłoni.

Greer zrezygnowała z operacji i zamiast tego skoncentrowała się na robieniu wszystkiego, co mogła, aby wesprzeć zdolność regeneracyjną swojego ciała. Ciekawa z natury (ona i jej mąż Steven Seligman byli właścicielami Learning Annex, grupy szkół oferujących krótkoterminowe zajęcia na temat wszystkiego, od związków do nieruchomości), Greer postanowiła dowiedzieć się wszystkiego, co mogła o swoim stanie i odkryła, że guzy zwykle rosną w odpowiedzi na podrażnienia i stany zapalne. Eliminacja toksyn środowiskowych, które mogą przyczyniać się do wzrostu guza, wydawała się praktycznym pierwszym krokiem.

Domowe produkty czyszczące – eliminacja toksyn

Najpierw zwróciła uwagę na konwencjonalne domowe środki czyszczące schowane w jej szafkach. „Spojrzałam na etykietę i przeczytałam „ niebezpieczny dla ludzi i zwierząt domowych ”- mówi Greer. „Więc dlaczego ktoś miałby tego używać?”

Ostatecznie wyrzuciła całą swoją kolekcję toksycznych środków czyszczących i postawiła na wykonanie własnych produktów do czyszczenia. Do tego celu skorzystała ze składników takich jak ocet, soda oczyszczona i olejek eteryczny. Zamieniła także swoje komercyjne produkty do pielęgnacji ciała i makijaż na te naturalne i oczyściła swoją już i tak zdrową dietę, jedząc tylko całe nieprzetworzone produkty – bez żadnych etykiet.

Dziewięć miesięcy później jej guz zniknął. Całkowicie. Chociaż nie jest w stanie przypisać swoich wyników żadnej zmianie środowiska, Greer jest przekonana, że ​​ograniczenie toksyn odegrało kluczową rolę.

Dzisiaj Greer konsultuje się profesjonalnie z innymi, którzy chcą pozbyć się toksyn ze swoich domów i biur. W 2002 roku ona i Seligman zaczęli pisać o życiu bez toksyn. Rezultatem tego jest książka, Super Natural Home.

Domy pełne toksyn – składy produktów do czyszczenia

W przeciętnych gospodarstwach domowych znajdziemy około 62 toksycznych chemikaliów – twierdzą eksperci ds. Środowiska. Jesteśmy na nie narażeni rutynowo – od ftalanów w syntetycznych zapachach po szkodliwe opary w środkach czyszczących do czyszczenia piekarników. Składniki popularnych produktów gospodarstwa domowego są powiązane z astmą, rakiem, zaburzeniami rozrodczymi, zaburzeniami hormonalnymi i neurotoksycznością.

Produkty czyszczące a toksyczne obciążenie organizmu

Producenci twierdzą, że w niewielkich ilościach te toksyczne składniki prawdopodobnie nie będą stanowić problemu, ale kiedy jesteśmy narażeni na nie rutynowo, niemożliwe jest dokładne oszacowanie ryzyka. Podczas gdy kilka produktów powoduje natychmiastowe reakcje (bóle głowy spowodowane oparami, oparzenia skóry na skutek przypadkowego kontaktu), przy powtarzającym się kontakcie pojawiają się różne problemy. Chroniczne narażenie się na działanie takich produktów zwiększa „toksyczne obciążenie” organizmu.

Nikt nie może całkowicie uniknąć narażenia na toksyczne chemikalia, ale można go znacznie zmniejszyć. 

Aby lepiej zabezpieczyć się przed negatywnym działaniem środków chemicznych, poznaj toksyczne składniki, które mogą powodować zagrożenia dla Twojego zdrowia!

1. Ftalany

Gdzie można je znaleźć?

Znajdziemy je w wielu zapachowych produktów gospodarstwa domowego, takich jak odświeżacze powietrza, mydło do naczyń, a nawet papier toaletowy. Ze względu na prawa zastrzeżone firmy nie muszą ujawniać tego, co kryje ich zapach, więc nie znajdziesz ftalanów na etykiecie. Jeśli na etykiecie widnieje słowo „zapach”, istnieje duża szansa, że ​​ftalany są obecne.

Zagrożenie dla zdrowia:

Ftalany są znanymi substancjami zaburzającymi funkcjonowanie układu hormonalnego. Według badań przeprowadzonych w 2003 r. przez naukowców z Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom oraz Harvard School of Public Health mężczyźni z większą ilością związków ftalanów we krwi odpowiednio mieli mniejszą liczbę plemników. Chociaż narażenie na ftalany występuje głównie poprzez inhalację, może się również zdarzyć przez kontakt skóry z pachnącymi mydłami, co jest znaczącym problemem, ostrzega MD Alicia Stanton, współautorka Hormone Harmony. W przeciwieństwie do układu trawiennego skóra nie ma zabezpieczeń przed toksynami. Wchłonięte substancje chemiczne trafiają prosto do narządów.

Zdrowszy wybór:

Jeśli to możliwe, wybierz bezzapachowe lub całkowicie naturalne produkty czyszczące. Greer zaleca omijanie aerozoli lub wtykowych odświeżaczy powietrza i zamiast tego stosowanie olejków eterycznych lub po prostu otwieranie okien w celu odświeżenia powietrza. Oprócz powodowania poważniejszych skutków, takich jak zaburzenia endokrynologiczne, „aerozole i odświeżacze powietrza mogą wywoływać migrenę i astmę”, mówi. Zastanów się również nad umieszczeniem w swoim domu większej ilości roślin: są to naturalne filtry powietrza.

2. Perchloroetylen lub „PERK”

Gdzie można je znaleźć?

Środki do czyszczenia na sucho, odplamiacze oraz środki do czyszczenia dywanów i tapicerki.

Zagrożenia dla zdrowia: 

Perk jest neurotoksyną. Może on być czynnikiem rakotwórczym. Jest on najczęściej stosowany doczyszczenia odzieży w pralniach. Drogą narażenia jest najczęściej wdychanie tego środka: charakterystyczny zapach odzieży po powrocie z pralni chemicznej lub opary, które pozostają po czyszczeniu dywanów. Powodować może on skutki zdrowotne takie jak: zawroty głowy, nudności, bóle głowy czy zmęczenie.

Zdrowszy wybór: 

Ubrania i materiały, które powinny być poddawana praniu chemicznemu można zamiast tego wyczyścić za pomocą „środka czyszczącego na mokro”. Wykorzysta on technologię opartą na wodzie zamiast rozpuszczalników chemicznych. Alternatywą z punktu widzenia ochrony środowiska alternatywę dla bardziej toksycznych rozpuszczalników do czyszczenia na sucho jest chociażby ciekły dwutlenek węgla (CO2). Zapytaj w swojego pralni chemicznej, jakiej metody używają. Korzystaj także z nietoksycznych, naturalnych środków do prania.

3. Triclosan

Gdzie go znajdziemy?

Posiada go większość płynnych detergentów do mycia naczyń i mydła do rąk oznaczone jako „antybakteryjne”.

Zagrożenia dla zdrowia: 

Triclosan jest agresywnym środkiem przeciwbakteryjnym, który może jednak ułatwiać rozwój bakterii lekoopornych. Jak wskazuje Sutton: „Amerykańskie stowarzyszenie medyczne nie znalazło dowodów na to, że te środki przeciwdrobnoustrojowe czynią nas zdrowszymi lub bezpieczniejszymi, i są szczególnie zaniepokojeni, ponieważ nie chcą, abyśmy nadużywali chemikaliów przeciwbakteryjnych. W ten sposób drobnoustroje rozwijają odporność nie tylko na te [domowe środki przeciwbakteryjne], ale także prawdziwe antybiotyki, których potrzebujemy. ” Inne badania wykazały obecnie niebezpieczne stężenia triklosanu w rzekach i potokach, gdzie jest on toksyczny dla glonów. EPA bada obecnie, czy triklosan może również zaburzać funkcję hormonalną. 

Zdrowszy wybór: 

Używaj prostych detergentów i mydeł z krótkimi listami składników i unikaj produktów przeciwbakteryjnych z triklosanem do użytku domowego. Jeśli zależy Ci na dezynfekcji rąk, wybierz taką, która jest na bazie alkoholu i nie zawiera triclosanu.

4. Czwartorzędowe związki amoniowe lub „QUATS”

Gdzie je znajdziemy?

Zawierają je płyny do zmiękczania tkanin, większość domowych środków czyszczących oznaczonych jako „antybakteryjne”.

Zagrożenia dla zdrowia: Quaty są innym rodzajem środków przeciwdrobnoustrojowych, a zatem stanowią ten sam problem co triklosan. Pomagają one w hodowli bakterii opornych na antybiotyki. Są również drażniące dla skóry. W 10-letnim badaniu kontaktowego zapalenia skóry stwierdzono, że quaty są jedną z głównych przyczyn. Według Sutton są również podejrzewane o zaburzenia układu oddechowego.„Istnieją dowody, że nawet zdrowi ludzie, którzy są [narażeni na działanie quatów] regularnie rozwijają astmę”.

Zdrowszy wybór

Tak naprawdę nie potrzebujesz zmiękczaczy aby zmiękczyć ubrania. Prosty ocet działa równie dobrze. „Ocet jest naturalnym zmiękczaczem tkanin z wielu powodów”, wyjaśnia Karyn Siegel-Maier w swojej książce The Naturally Clean Home . „Jest nie tylko nietoksyczny, ale także usuwa resztki mydła w trakcie płukania”. Najlepszym wyborem jest tutaj biały ocet.

Istnieje wiele alternatyw dla chemicznych środków dezynfekujących, w tym przeciwbakteryjny, przeciwgrzybiczy olej z drzewa herbacianego. Wymieszaj kilka kropli olejku z drzewa herbacianego i łyżkę octu z wodą w butelce ze sprayem, aby uzyskać bezpieczny, uniwersalny środek czyszczący, który zabija bakterie. Dodaj kilka kropli olejku lawendowego dla zapachu.

5. 2-butoksyetanol

W: Środki do czyszczenia okien, kuchni i uniwersalne.

Zagrożenia dla zdrowia: 

2-butoksyetanol jest kluczowym składnikiem wielu środków do czyszczenia okien i nadaje im charakterystyczny słodki zapach. Należy do kategorii „eterów glikolowych”, zestawu silnych rozpuszczalników, które się nie psują. Prawo nie wymaga, aby 2-butoksyetanol był wymieniony na etykiecie produktu. Według strony internetowej EPA, oprócz powodowania bólu gardła podczas wdychania, na wysokim poziomie etery glikolu mogą również przyczyniać się do narkozy, obrzęku płuc oraz ciężkiego uszkodzenia wątroby i nerek. 

Zdrowszy wybór

Czyść lustra i okna gazetą i rozcieńczonym octem. Korzystaj z prostych środków czyszczących, bez dodatku wybielacza lub substancji zapachowych znajdujących się w większości komercyjnych środków czyszczących. Możesz również tworzyć własne formuły z dodatkiem sody oczyszczonej, octu i olejków eterycznych. 

6. Amoniak

W: Środki polerujące do armatury łazienkowej, umywalek czy biżuterii; również w środkach do czyszczenia szkła.

Zagrożenia dla zdrowia:

 Ponieważ amoniak odparowuje i nie pozostawia smug, jest kolejnym powszechnym składnikiem komercyjnych środków do czyszczenia okien. Ten blask ma jednak swoją cenę. Jest on silnie drażniący. Jest on szczególnie szkodliwy dla osób, które cierpią na astmę oraz osób starszych, które mają problemy z płucami i oddychaniem. Ludzie, którzy są narażeni na działanie dużych ilości amoniaku, jak gospodynie domowe, często chorują na przewlekłe zapalenie oskrzeli i astmę. ” Amoniak może również wytwarzać trujący gaz, jeśli jest zmieszany z wybielaczem.

Zdrowszy wybór: 

Wódka. „Zapewni połysk na każdej metalowej lub lustrzanej powierzchni”, wyjaśnia Lori Dennis, autorka Green Interior Design.

7. Chlor

W: Proszki do szorowania, środki do czyszczenia muszli klozetowych, produkty zwalczające pleśń, wybielacze do prania, bieżąca woda z kranu.

Zagrożenia dla zdrowia: 

 Zagrożenia dla zdrowia związane z chlorem mogą być ostre i mogą być przewlekłe. Chlor działa drażniąco na drogi oddechowe. Często nie zdajemy sobie sprawy z chronicznych skutków jego działania: może to być bowiem poważny czynnik zaburzający pracę tarczycy.

Zdrowszy wybór:

Do szorowania powierzchni zamiast środków zawierających chlor użyj sody oczyszczonej. Ocet lub proszek boraksowy zadziałają dobrze do wybielania ubrań. Aby zmniejszyć narażenie na chlor przez wodę z kranu, zainstaluj filtry w zlewie kuchennym i pod prysznicem.

8. Wodorotlenek sodu

W: Środki do czyszczenia piekarników i produkty do udrażniania odpływów.

Zagrożenia dla zdrowia: 

Wodorotlenek sodu jest wyjątkowo żrący: jeśli dotyka skóry lub dostanie się do oczu, może spowodować poważne oparzenia. Drogi narażenia to kontakt ze skórą i wdychanie. Wdychanie wodorotlenku sodu może powodować ból gardła trwający kilka dni.

Zdrowszy wybór: 

Najbardziej brudny piekarnik można wyczyścić sodą do pieczenia – zajmuje to tylko trochę więcej czasu. Odpływy możesz z kolei odblokować za pomocą mechanicznego narzędzia „węża” albo mieszanki sody i octu. Kiedy taki roztwór przestanie się pienić, spuść gorącą wodę do ścieku, aby usunąć zanieczyszczenia.

Uważaj na „środki naturalne”, które nie są naturalne

Jeśli produkt czyszczący w twoim supermarkecie podpisany jest jako „zielony”, „naturalny” lub „biodegradowalny”, nie musi to oznaczać, że jest nietoksyczny. W 2010 r. Firma doradcza ds. Środowiska TerraChoice Group opracowała raport zatytułowany „The Sins of Greenwashing”. Grupa odkryła w nim, że ponad 95 procent tak zwanych „zielonych produktów” nie było w 100% zielonych. 

Domowe bezpieczne produkty czyszczące

Oczyść swój dom bezpiecznie – i tanio – stosując następujące możliwości:

• Środek do czyszczenia zlewu – Połącz ½ szklanki sody oczyszczonej z sześcioma kroplami olejku eterycznego (takiego jak lawenda, rozmaryn, cytryna, limonka lub pomarańcza). Dobrze spłucz zlew gorącą wodą.

• Produkty czyszczące do piekarnika – Włóż żaroodporne naczynie wypełnione wodą do piekarnika. Włącz ogrzewanie, aby para mogła zmiękczyć przypieczony tłuszcz. Gdy piekarnik ostygnie, nałóż pastę z równych soli, sody oczyszczonej i octu i wyszoruj. (From Super Natural Home , autor: Beth Greer.)

• Środek do usuwania pleśni w łazience – Dobra wentylacja pomaga zapobiegać pleśni. Kiedy się pojawi, zrób spray z wody i herbaty z drzewa herbacianego i lawendy. Najpierw wstrząśnij i spryskaj miejsca, w których występuje pleśń. Jako, że oleje rozkładają pleśń, więc nie trzeba jej wycierać. (Od Green Interior Design , autor: Lori Dennis.)

• • Produkty czyszczące do dywanów – Wymieszaj 3 szklanki wody, ¾ szklanki mydła w płynie i 10 kropli olejku miętowego. Wetrzyj piankę w zabrudzone miejsca wilgotną gąbką. Pozostaw do całkowitego wyschnięcia, a następnie odkurz. (Od T on Naturally Clean Home.)

• Odkurzanie – użyj ściereczki z mikrofibry. Wykonane z włókien syntetycznych, które są następnie dzielone na setki mniejszych mikrowłókien, wychwytują pył bardziej skutecznie niż zwykłe szmaty. W razie potrzeby odrobina oliwy z oliwek stanowi doskonały środek do polerowania.

Jeśli szukasz profesjonalnych środków do czyszczenia powierzchni, wykorzystaj produkty czyszczące Think Eco Think Bio! Są one naturalnymi preparatami, które pomagają skutecznie walczyć z zabrudzeniami a jednocześnie nie szkodzą Twojemu zdrowiu i środowisku.