Bioenzym dla czystego i ekologicznego domu

Zrób cudowny bioenzym z resztek kuchennych

Codzienne stosowanie wysoce agresywnych i toksycznych produktów chemicznych do czyszczenia i konserwacji w domu zagraża nie tylko zdrowiu własnemu, ale także zdrowiu wszystkich domowników i zwierząt domowych.

Czy wiesz, że Twój dom, ogród lub sad można czyścić i utrzymywać w prosty, niedrogi, całkiem naturalny i zdrowy sposób, bez użycia szkodliwych chemikaliów?

Sekret tkwi w bioenzymach – roztworach organicznych wytwarzanych przez fermentację owoców, warzyw, cukru i wody.

Możesz osiągnąć go w bardzo prosty sposób, za pomocą resztek świeżych owoców, takich jak skórka pomarańczy, skórka banana i resztki jabłek i różnych innych owoców. Możesz skorzystać także z resztek warzyw, takich jak marchew, ogórki, sałata, które bezsensownie kończą w koszach na śmieci.

Bio-enzymy odpadowe są całkowicie naturalnym i zdrowym rozwiązaniem, szczególnie dla osób cierpiących na alergie na chemikalia. Korzystając z tego uniwersalnego płynu środowiskowego, dbasz o bezpieczeństwo swoich bliskich i ratujesz środowisko, przyrodę i planetę, a jednocześnie oszczędzasz pieniądze.

Odkrycie bioenzymów z odpadów

Za odkrycie bioenzymów z odpadów odpowiada dr Rosukon Poompanvong, tajska zwolenniczka medycyny alternatywnej i założycielka Tajlandzkiego Stowarzyszenia Rolnictwa Ekologicznego.

W ciągu ostatnich 30 lat była ona intensywnie zaangażowana w badania rolnictwa ekologicznego, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania fermentowanych odpadów organicznych jako nawozów i pestycydów.

Za wybitne osiągnięcia w tej dziedzinie w 2003 roku otrzymała specjalne uznanie FAO (Organizacja ds. Żywności i Rolnictwa).

Jej prace zostały docenione przez dr Joean Oon, dyrektor Centrum Naturopatii i Ochrony Rodzin w Penang (Malezja), który przyjął rolę informowania społeczeństwa o korzyściach płynących z enzymów odpadowych.

Dzięki wspólnej pracy i poświęceniu namiętni zwolennicy alternatywnego stylu życia znacznie podnieśli świadomość społeczną na temat znaczenia i korzyści płynących z naturalnych i ekologicznych rozwiązań.

Wśród pierwszych na liście znajdują się odpady bioenzymów.

Proces przygotowania roztworu odpadowego dla bioenzymów

Przygotowanie tego niezwykle przydatnego, uniwersalnego naturalnego płynu jest bardzo proste.

Składniki:

 •     300 g brązowego cukru
 •     900 g resztek owoców i warzyw
 •     3 litry świeżej wody


Do tej listy potrzebujesz jeszcze plastikowego pojemnika z pokrywką o pojemności pięciu litrów.

Jeśli chcesz zmniejszyć lub zwiększyć przygotowaną ilość, dostosuj ją i rozmiar pojemnika.

Jeśli zdecydujesz się zrobić więcej lub mniej, trzymaj się następującego stosunku składników: jedna część brązowego cukru, trzy części odpadów owocowych i warzywnych, dziesięć części wody.

Bioenzym z odpadów – wykonanie

Wlej wodę i cukier do przygotowanego naczynia, dobrze wymieszaj, a następnie dodaj odpady owocowe i warzywne.

Mocno zamknij pojemnik i umieść go w ciemnym, chłodnym miejscu.

Zajdzie wówczas proces fermentacji, podczas którego pojemnik będzie wytwarzał gazy, więc konieczne będzie okresowe otwieranie pokrywy, aby je uwolnić.

Zapisz datę przygotowania, ponieważ po 3 miesiącach fermentacji roztwór będzie gotowy do użycia.

Każdy płyn, którego kolory wahają się od jasnego do ciemnobrązowego, odcedź i wlej do ciemnej butelki i przechowuj w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu.

Jeśli roztwór jest odpowiednio przygotowane, okres ważności jest nieograniczony.

W razie potrzeby należy rozcieńczyć wodą.

Jak uzyskać bioenzym – uwagi: 

 • Do przygotowywania bioenzymów używaj tylko plastikowych pojemników – unikaj szkła, ponieważ gromadzenie się gazów podczas fermentacji może spowodować jego rozbicie.
 • Zawsze używaj brązowego cukru (zamiast białego), ponieważ zawiera wyższy poziom minerałów.
 • Jeśli użyjesz więcej resztek roślinnych, płyn będzie miał kwaśny zapach, co jest dość normalne i nie jest powodem do niepokoju.
 • Jeśli chcesz, aby twój roztwór miał przyjemny aromat, użyj większej ilości odpadów z owoców.
 • Po odcedzeniu roztworu nie wyrzucaj odpadów, ale raczej używaj go jako nawozu w sadzie lub ogrodzie.

Bioenzym – skuteczność i wykorzystanie

Chociaż wiele osób jest sceptycznych i wierzy, że takie proste rozwiązanie nie zastąpi silnych detergentów i produktów chemicznych, opinie użytkowników mówią same za siebie.

Jego zastosowanie jest różnorodne:

 • Czyści i dezynfekuje wszystkie powierzchnie w domu
 • Skutecznie usuwa kamień wapienny
 • Skutecznie rozkłada tłuszcz, plamy i różne inne zanieczyszczenia
 • Usuwa pestycydy i inne substancje chemiczne z owoców i warzyw
 • Pomaga wyeliminować szkodliwe mikroorganizmy
 • Niszczy pleśń
 • Czyści i odświeża odzież i obuwie
 • Oczyszcza powietrze
 • Eliminuje zapachy
 • Działa jako naturalny pestycyd i herbicyd
 • Wzbogaca glebę i przyczynia się do wzrostu roślin
 • Odżywia sierść zwierząt domowych
 • Pomaga w walce z karaluchami, mrówkami, muchami i komarami
 • Eliminuje promieniowanie elektromagnetyczne
 • Chroni środowisko
 • Oczyszcza wody gruntowe 

Bioenzym – doskonałe naturalne rozwiązanie do czyszczenia domu

Dzięki tym organicznym płynom Twój dom będzie lśnił pełnią blasku, a ich właściwości antybakteryjne zadbają także o twoje zdrowie.

Roztworu bioenzymatycznego można używać do mycia naczyń, mebli i podłóg. W takim przypadku zaleca się stosowanie stosunku 100 ml roztworu do 1 litra wody.

To także świetne naturalne rozwiązanie do usuwania brudu, pestycydów i innych toksyn z owoców i warzyw. Pozostaw owoce lub warzywa w roztworze rozcieńczonym wodą na trzydzieści minut. Następnie umyj je czystą wodą.

W roztworze możesz wyprać także ubrania. Będą one nienagannie czyste i świeże. Wszystkie plamy znikną po pozostawieniu tkaniny do namoczenia w roztworze przez kilka godzin; potem należy je dobrze wypłukać.

Udowodniono również, że bioenzymy są doskonałym rozwiązaniem do sprzątania łazienek – do czyszczenia odpływów, odkamieniania i zwalczania nieprzyjemnych zapachów. Do czyszczenia i odblokowywania odpływów oraz do usuwania kamienia wlej roztwór do odpływów lub namocz obszar dotknięty kamieniem i pozostaw na noc. Bioenzymy nieskazitelnie czyszczą także lustra i powierzchnie szklane. Roztwór należy rozcieńczyć z wodą w stosunku 1: 3, wlać do butelki z rozpylaczem, spryskać szklany obszar i przetrzeć go bawełnianą szmatką.

Bioenzym na ładny zapach

Bioenzymy skutecznie oczyszczają powietrze i usuwają nieprzyjemne zapachy, takie jak zapach niektórych potraw (cebuli, czosnku), zapachy w kuchni lub łazience, zapach tytoniu czy zwierząt domowych.

Pomoc przeciwko szkodnikom

Oprócz posiadania silnych właściwości antybakteryjnych, bioodpady są skuteczne w eliminacji różnych szkodników, które nieustannie atakują sady, ogrody warzywne i obszary mieszkalne. Eliminują mszyce, rozpraszają mrówki, karaluchy i inne owady oraz pomagają w walce z komarami i muchami. Wystarczy spryskać dany obszar roztworem bioenzymów z wodą. Jest to też dobry sposób na pozbycie się komarów w letnie upalne wieczory.

Bioenyzm – naturalny nawóz do bujnych ogrodów i sadów

Roztwór jest cennym nawozem organicznym oraz nieszkodliwym pestycydem i herbicydem. Wzbogaci glebę w sadach i ogrodach warzywnych, wyeliminuje wszystkie szkodniki, a także poprawi jakość i smak owoców i warzyw.

W celu nawożenia owoców, warzyw lub kwiatów i eliminacji szkodników należy rozcieńczyć roztwór wodą i spryskać glebę wokół rośliny lub samą roślinę, jeśli są skażone szkodnikami, takimi jak mszyce.

Nie używaj stężonego roztworu, ponieważ „spali” on roślinę i zakwasi glebę!

Bioenzym – obrońca środowiska


Wiadomo, że chemiczne środki czyszczące zawierają fosforany, azotany, amoniak, chlor i inne szkodliwe substancje, a tym samym zanieczyszczają powietrze, glebę, wody gruntowe, rzeki i całe środowisko.

Zastosowanie tych naturalnych rozwiązań przyczyni się do zachowania nie tylko środowiska, ale także całej planety.

Jeśli chcesz skorzystać z profesjonalnych środków do czyszczenia swoich powierzchni, a nie masz czasu na przyrządzanie powyżej opisanych roztworów. skorzystaj z naturalnych produktów takich jak AMULTA – płyn do czyszczenia różnych powierzchni od Think Eco Think Bio!