Eco środki czystości vs klasyczna chemia

Czyszczenie w naszych domach, szkołach i miejscach pracy jest niezbędne dla ochrony naszego zdrowia. Jednak produkty gospodarstwa domowego i środki czystości często zawierają szkodliwe chemikalia. Nawet produkty reklamowane jako „ekologiczne” lub „naturalne” mogą zawierać składniki, powodujące problemy zdrowotne. Niektóre środki czyszczące mogą być łatwopalne lub żrące. Jeśli chcesz ograniczyć ryzyko związane ze szkodliwością klasycznych środków czystości postaw na te naturalne. Pamiętaj aby dokładnie czytać wszystkie etykiety. Postępuj zgodnie z instrukcjami podczas używania środków czyszczących. To może uratować ci życie. Poza tym, stawiaj na sprawdzone i zaufane eco środki, które nie będą szkodziły tobie i twojemu środowisku. Poniżej dowiesz się jak klasyczne środki czystości mogą wpływać na Twoje zdrowie i jakie produkty wybierać zamiast tych szkodliwych!

Jak środki czyszczące gospodarstwa domowego mogą wpływać na nasze zdrowie?

Wiele środków czyszczących lub artykułów gospodarstwa domowego może podrażniać oczy lub gardło, powodować bóle głowy i inne problemy zdrowotne, w tym raka. Niektóre produkty uwalniają niebezpieczne chemikalia, w tym lotne związki organiczne (LZO). Inne szkodliwe składniki to amoniak i wybielacz. Nawet naturalne zapachy, takie jak cytrusy, mogą reagować, wytwarzając niebezpieczne zanieczyszczenia w pomieszczeniach.

Środki czystości – jakie powikłania może wywołać ich stosowanie?

LZO i inne chemikalia uwalniane podczas używania środków czyszczących przyczyniają się do przewlekłych problemów oddechowych, reakcji alergicznych i bólów głowy. Trwają badania mające na celu ocenę, w jaki sposób te chemikalia wpływają na osoby cierpiące na astmę i inne choroby układu oddechowego. Najczęściej wskazywanymi powikłaniami, które mogą powodować ciężkie chemikalia są: astma i choroby układu oddechowego.

Jakie środki zawierać mogą szkodliwe substancje?

Środki czyszczące i produkty gospodarstwa domowego zawierające LZO i inne substancje toksyczne mogą obejmować między innymi:

  • Produkty w aerozolu, w tym produkty zdrowotne, pielęgnacyjne i czyszczące;
  • Odświeżacze powietrza;
  • Wybielacze chlorowe*;
  • Detergenty i płyny do mycia naczyń;
  • Chemikalia do czyszczenia na sucho;
  • Środki do czyszczenia dywanów i tapicerki;
  • Lakiery do mebli i podłóg; 
  • Środki do czyszczenia piekarników. 

* Nigdy nie mieszaj wybielacza ani żadnego produktu zawierającego wybielacz z dowolnym środkiem czyszczącym zawierającym amoniak. Gazy powstałe z tej kombinacji mogą prowadzić do przewlekłych problemów z oddychaniem, a nawet śmierci. 

Środki czystości – jak zapobiegać szkodliwym skutkom ich stosowania?

Przeczytaj wszystkie etykiety na środkach czyszczących i produktach gospodarstwa domowego, zanim je kupisz. Wybierz produkty, które nie zawierają lub mają zmniejszone ilości LZO, substancji zapachowych, drażniących i łatwopalnych składników. Unikaj także używania odświeżaczy powietrza.

Producenci nie są zobowiązani do sporządzania wykazu wszystkich składników produktów czystości. Produkty oznaczone jako „zielone” czy „ekologiczne” niekoniecznie są bezpieczniejsze. Sprawdź badania produktu z wiarygodnego źródła. 

Jako bezpieczniejszą alternatywę czyszczenia wykorzystaj domowe naturalne środki czystości. Ciepła woda i mydło często potrafią się uporać z różnymi zabrudzeniami. Soda oczyszczona nadaje się do szorowania trudniejszych zabrudzeń. Mieszanka octu i wody może z kolei oczyścić zabrudzone szkło.

Podczas używania środków czyszczących lub domowych, należy dobrze wentylować pomieszczenie. Otwórz okna i drzwi. Nigdy nie używaj środków czyszczących w małej, zamkniętej przestrzeni!

Profesjonalne eco środki czystości od Think Eco Think Bio

Jeśli szukasz profesjonalnego rozwiązania do umycia swoich powierzchni, wykorzystaj środki czystości Think Eco Think Bio! Ich zastosowanie pozwala pozbyć się niechcianych zabrudzeń a jednocześnie jest nieszkodliwe dla Ciebie i Twojego środowiska!