Plamy z czerwonego wina. Jak je usunąć?

Plamy  z czerwonego wina.

Uciążliwe plamy z czerwonego wina to koszmar wielu z nas. Czerwone wino należy do najpopularniejszych trunków na świecie. Idealnie pasuje do lekkiego obiadu czy romantycznej kolacji. Niestety, plamy z niego potrafią skutecznie zepsuć nawet najbardziej udane spotkanie. Jak oczyścić więc zabrudzone winem meble, odzież czy dywan – czy istnieją skuteczne sposoby na uporczywe plamy?

Sprawdzone sposoby na plamy z czerwonego wina

Uroczysta kolacja, toast, chwila nieuwagi i na obrusie pojawia się nieestetyczna, czerwona plama. W takiej sytuacji istotne znaczenie ma szybka reakcja. Świeże plamy z wina czerwonego można usunąć dzięki soli i zimnej wodzie. Spora ilość soli nałożona bezpośrednio na plamę, a następnie moczenie w zimnej wodzie pomoże pozbyć się zabrudzeń na obrusie i na ubraniu.

Niestety, ta metoda sprawdza się jedynie w przypadku świeżych plam, na starsze sól kuchenna i zimna woda jest nieskuteczna. Sprawdzonym sposobem na starsze plamy z czerwonego wina jest woda utleniona oraz krem do golenia. Stare plamy z czerwonego wina na ubraniu czy obrusie warto moczyć w roztworze z czterech łyżek sody i litra wody. Kolejnym sposobem na stare plamy z czerwonego wina jest posmarowanie zabrudzonego miejsca kremem do golenia, a następnie spłukanie ciepłą wodą. Domowe metody na plamy z wina mogą być bardzo skuteczne w przypadku zabrudzonych ubrań czy tekstyliów domowych. Co jednak, jeśli ulubiony trunek wyląduje na eleganckiej sofie czy nowym fotelu?

Jak usunąć plamy z czerwonego wina z tapicerki meblowej? Wypróbuj ECO-płyn ATAPA!

Czyszczenie tapicerki, zwłaszcza z tak uporczywych zabrudzeń jak plamy z czerwonego wina, nie należy do najłatwiejszych. Czerwone wino wnika głęboko w tapicerkę meblową, pozostawiając nieestetyczną i uciążliwą plamę. Dostępne preparaty do czyszczenia tapicerki meblowej zazwyczaj wymagają czasochłonnego czyszczenia, a przy tym mogą powodować odbarwienia czyszczonej powierzchni. Plamy z czerwonego wina na tapicerce meblowej wymagają zastosowania środka, który skutecznie pomaga pozbyć się uciążliwego zabrudzenia, a przy tym jest łagodny dla tapicerki meblowej. Idealnym rozwiązaniem jest nowoczesny, ekologiczny preparat ATAPA. Środek do czyszczenia tapicerki oparty na naturalnych wyciągach roślinnych, szybko i skutecznie usuwa nawet najstarszą plamę z czerwonego wina na tapicerce meblowej, a przy tym jest łagodny dla czyszczonej powierzchni i przyjazny środowisku naturalnemu. Innowacyjny preparat jest łatwy w użyciu i bardzo wydajny, doskonale sprawdza się w usuwaniu plam z czerwonego wina na tapicerce meblowej. 

Usuń mokre plamy z wina

1. Sól

Ta metoda działa cuda w przypadku tych fantazyjnych dywanów i chodników. Reaguj szybko i wytrzyj jak najwięcej wina. Pamiętaj, aby nie pocierać, ponieważ może to pogorszyć sytuację. Pokryj w całości plamę solą, tak aby stała się niewidoczna. Teraz poczekaj, aż sól zadziała i wchłonie wino. Po zakończeniu odkurz całość, a plama zniknie.

2. Wrząca woda / woda sodowa

Zastosowanie wody sodowej do usunięcia plamy jest dość atrakcyjną opcją, ale jeśli nie jest to możliwe, możesz również użyć wrzącej wody. Szybko potraktuj płynem zabrudzony obszar. Rozprowadzaj go aż kolor plamy zacznie zanikać. Po zmyciu plamy pozwól tkaninie wyschnąć. Oczyść obszar ręcznikami papierowymi, a nie zobaczysz śladu rozlanego wina.

Pamiętaj! Możesz połączyć powyższe dwie metody, aby uzyskać bardziej wydajny wynik. Najpierw zalej plamę solą, a następnie polej ją wodą sodową. Pozostaw plamę w ten sposób na godzinę, czekając, aż płyn wyschnie. Po zakończeniu usuń nadmiar soli i zobacz, jaki materiał jest czysty i schludny.

3. Detergent i nadtlenek wodoru

Zabrudzony obszar potraktuj mydłem lub detergentem. Wytrzyj zaplamiony obszar papierowymi ręcznikami. Plama powinna zniknąć, gdy mydło wchłonie się.

Zawsze pamiętaj o umieszczeniu chusteczek między dwustronnym ubraniem, aby zapobiec wyciekom na drugą stronę.

Usuń suche plamy z wina

Usuwanie zaschniętych plam jest znacznie trudniejsze. Ponieważ wino już wsiąkło w materiał / tkaninę, wymagany jest bardziej rygorystyczny proces, aby usunąć plamę.

1. Krem do golenia

Krem do golenia rozprowadź na całej plamie za pomocą noża lub łyżki. Pozwól jej wyschnąć przez kilka minut, a gruba i pienista konsystencja pianki do golenia usunie plamę z tkaniny. Następnie możesz prać odzież jak zwykle.

2. Wódka

Dobrym sposobem na redukcję plam z wina jest rozlanie na nie wódki. Polej wódką całą plamą, osusz ją kawałkiem tkaniny lub ręcznikiem papierowym i poczekaj, aż alkohol wsiąknie w tkaninę. Plama zacznie stopniowo zanikać.

3. Białe wino i soda oczyszczona

Ta metoda jest nieco ironiczna, ponieważ polega na polaniu większej ilości wina na plamę właśnie z wina. Uważa się, że białe wino rozcieńcza kolor czerwonego wina, zapobiegając osadzaniu się plam na tkaninie. Wlej więc białe wino na zaplamiony obszar, aż plama zostanie całkowicie przemoczona. Zrób pastę z sody oczyszczonej i wody o stosunku 3: 1. Teraz musisz rozprowadzić grubą warstwę tej pasty na plamie i pozostawić tak na ponad godzinę. Kontynuuj spryskiwanie dotkniętego obszaru wodą, aby utrzymać wilgotność tego obszaru. Gdy plama zniknie, umyj ściereczkę i wypij resztę białego wina, najlepiej bez rozlania!

Wypróbuj te techniki, a jeśli nadal nie możesz usunąć plamy, zastosuj płyn do usuwania plam ATAPA! To naprawdę działa!