Co to jest zielone sprzątanie i dlaczego jest ważne dla Twojej firmy?

Zielone sprzątanie to recepta na zdrowsze życie. Zdziwiłbyś się, ile razy wchodziłem do biur firm, które ciężko pracują, aby zachować zrównoważony rozwój. Są innowacyjne we wszystkim, od modelu biznesowego po efektywność energetyczną. Jednak kiedy patrzymy na ich produkty czyszczące, okazuje się, że nadal używają toksycznych produktów.

Te często pomijane środki czyszczące stosowane w Twojej firmie wpływają na zdrowie pracowników, personelu sprzątającego i odwiedzających twoje biuro. Chemikalia występujące w zwykłych produktach czyszczących mogą mieć wiele negatywnych skutków. Przyczyniają się one do astmy, raka i zwiększonych wad wrodzonych.

Jak znacząca dla ludzi może być zmiana środków czyszczących na te ekologiczne? Oto przykład z naszego podwórka:

 Słyszałam opinie od firm sprzątających na temat nowych produktów Think ECO Think BIO! Pewna właścicielka, jednej z takich firm powiedziała, że ​​zawsze dostawała wysypkę od innych produktów i widziała, jak ta ustępuje odkąd używa naszych produktów. ” ~ Olga Stępień dyrektor ds. rozwoju w firmie Think ECO Think BIO.

Nie lekceważ wpływu środków czystości na Twój personel! Usuwanie toksycznych produktów może mieć wpływ na poprawę zdrowia ludzi!

Zielona czyszczenie – ocena środków czyszczących

co to jest zielone sprzątanie

Zielone czyszczenie to proces wyboru środków czyszczących, które są lepsze zarówno dla ludzi, jak i dla planety.

Przejście na zielone środki czyszczące jest dobre dla zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników. Zapobiega ono także uwalnianiu niepotrzebnych chemikaliów do środowiska.

W idealnym świecie z łatwością moglibyśmy stwierdzić, które produkty są toksyczne, a które lepsze dla ludzi i środowiska. Jednak w prawdziwym świecie ocena produktów czyszczących w celu podjęcia właściwych decyzji nie zawsze jest łatwa.

Wyzwanie wyboru odpowiednich środków wynika w dużej mierze z dwóch powodów:

 1. W tej dziedzinie szerzy się tzw. Greenwashing, czyli „ekościema”. Niezliczone produkty podkreślają„ekologiczny” lub „naturalny” skład. Producenci chcą przekonać klienta, że produkt lub firma go wytwarzająca postępują w zgodzie z naturą. Nie zawsze jest to jednak prawda.
 2. Aby w pełni ocenić produkt, musisz znać wszystkie składniki i ich wzajemne oddziaływanie. Wiele firm nie ujawnia pełnej listy stosowanych składników. Utrudnia to ocenę wpływu danej substancji na zdrowie i środowisko. Ponadto, nawet jeśli firma ujawniła wszystkie składniki, musiałabyś mieć wiedzę na temat chemikaliów.

Certyfikacja produktów ekologicznych do zielonego sprzątania

Dlatego właśnie przy podejmowaniu decyzji dotyczących ekologicznych środków czyszczących, których powinieneś używać, lepiej jest spojrzeć na niezależne dane innych firm.

Najczęstsze certyfikaty stron trzecich to:

 1. Green Seal – oryginalny certyfikat ekologicznego czyszczenia, stosowany od 1989 roku. Certyfikat ten obejmuje ocenę całego cyklu życia produktu i spełnia niezależne międzynarodowe standardy.
 2. Bezpieczniejszy wybór – własny certyfikat EPA, który gwarantuje, że produkty „ zawierają tylko najbezpieczniejsze możliwe składniki ”.
 3. Ecologo – certyfikat wydany przez Underwriters Laboratories (UL), firmę z ponad 100-letnim doświadczeniem w opracowywaniu standardów bezpieczeństwa.

Zarówno Green Seal, jak i UL są członkami Global Ecolabel Network. Jest to międzynarodowa organizacja non-profit. Współpracuje ona z organizacjami certyfikującymi. Jej celem jest dbanie o to aby ​​standardy certyfikacji były publikowane i przejrzyste. Dodatkowo kontroluje czy spełniają one wiele kryteriów środowiskowych i patrzą na cykl życia produktu.

W przypadku produktów, które nie posiadają certyfikatu innej firmy, można skorzystać z poniższych zasobów:

 1. Goodguide – baza danych ponad 210 000 artykułów higieny osobistej i artykułów gospodarstwa domowego. Ocenia się je w kategoriach zdrowia, środowiska i społeczeństwa. Goodguide został założony przez profesora UC Berkeley w 2007 r. I przejęty przez UL w 2011 r.
 2. Environmental Working Group (EWG) – organizacja non-profit, która zapewnia kompleksowy przewodnik po zdrowym czyszczeniu. Ocenia ponad 2000 produktów na podstawie składników, o których wiadomo, że powodują problemy zdrowotne, od astmy po raka.

Czy zielone środki czyszczące są droższe?

Dobra wiadomość jest taka, że ​​zielone środki czyszczące nie muszą być droższe. Ich ceny znacznie spadły, a wiele ekologicznych produktów czyszczących można znaleźć za prawie taką samą cenę jak produkty konwencjonalne.

Oto cztery typowe strategie zakupowe, z których korzystają firmy, aby obniżyć koszty:

 1. Zakupy hurtowe – pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze.
 2. Usprawnienie zakupów  – kiedy współpracuję z firmami i patrzę na ich środki czyszczące, stwierdzam, że często są to niepotrzebne produkty. Większość firm potrzebuje tylko uniwersalnego środka czyszczącego i środka do czyszczenia łazienki, więc ograniczenie zakupów w celu wyeliminowania niepotrzebnych produktów pomoże obniżyć koszty.
 3. Kupowanie skoncentrowanych produktów – wiele środków czyszczących dostępnych jest w skoncentrowanych wersjach. Kosztują one nieco więcej z góry, ale pozwolą zaoszczędzić pieniądze na dłuższą metę (jednocześnie zmniejszając negatywny wpływ opakowań na środowisko).
 4. Centralizacja zakupów – centralizacja zakupów, tak aby zajmowała się nimi tylko jedna lub dwie osoby, pomaga uniknąć niepotrzebnych lub zduplikowanych zakupów.

Wreszcie, niektóre mniejsze firmy zdecydowały się całkowicie zrezygnować z zakupu środków czyszczących i po prostu stworzyć własne.

Zielone sprzątanie – przejście na ekologiczne produkty czyszczące

Musisz zacząć od spisu aktualnych produktów czyszczących. Po utworzeniu listy przejrzyj ją, aby zobaczyć, które z nich spełniają już powyższe kryteria. Czy mają certyfikację innej firmy i są wysoko oceniane?

Jeżeli środki nie spełniają powyższych kryteriów, musisz poszukać alternatyw. Sprawdź listy certyfikowanych alternatywnych firm zewnętrznych, które możesz przejrzeć i wybrać.

Natomiast, jeśli masz firmę zajmującą się sprzątaniem, oto krótka lista alternatyw od Think ECO Think BIO dla powszechnie używanych produktów:

ZamiastPróbować
AmultaŚrodki do czyszczenia szkła wielu powierzchni. Odtłuszcza i usuwa brud wszelkiego rodzaju.
AcarpaPłyn do czyszczenia dywanów.
AssanaŚrodek do neutralizacji powietrza.
AlantaPłyn do czyszczenia podłóg.
AmebaŚrodek do czyszczenia mebli.
Aila Preparat do czyszczenia grilla.

Zalecamy, aby zawsze sprawdzać u obecnego sprzedawcy lub gdziekolwiek obecnie kupujesz swoje produkty, czy posiada on ekologiczny środek czyszczący, na który możesz się przestawić. 

Powyższa lista jest punktem wyjścia dla niektórych powszechnie dostępnych produktów do czyszczenia. Zalecamy wypróbowanie różnych produktów, aż znajdziesz ten, który będzie dla Ciebie odpowiedni.