Ekologiczne preparaty czyszczące.

PRZEWODNIK PO EKOLOGICZNYCH I NATURALNYCH ŚRODKACH CZYSZCZĄCYCH

Ekologiczne środki czyszczące

Ekologiczne preparaty czyszczące

Jeśli ktoś chce żyć w zgodzie ze środowiskiem, dbanie o dom i ubrania przy użyciu ekologicznych produktów to naturalny krok. Czyszczenie eco produktami to znak, że przestajemy ignorować kwestię zanieczyszczenia planety.

Coraz więcej osób podejmuje podróż w kierunku bardziej naturalnego czyszczenia.  Sprawdzając składy produktów, zdajemy sobie sobie sprawę, że w sprayu, detergentach i wybielaczach są również szkodliwe składniki, których używamy do czyszczenia domu!

Niezwykle istotne jest również czyszczenie i przechowywanie naszych ubrań. Począwszy od wieszaków, których używamy po sposób prania ubrań, zrównoważona pielęgnacja odzieży jest niezwykle ważna.

Po miesiącach testowania produktów przedstawiamy wam przewodnik po naszych produktach do czyszczenia w domu. Każdy znajdzie coś dla siebie – produkty naturalne, do czyszczenia różnego rodzaju powierzchni.

Ekologiczne preparaty czyszczące. CZEGO SZUKAĆ W EKOLOGICZNYM PRODUKCIE CZYSZCZĄCYM?

Jeśli chodzi o czyszczenie, większość produktów będzie miała tę samą formułę:

Woda + środek powierzchniowo czynny + perfumy = środek czyszczący

Istnieje oczywiście duża różnorodność w zależności od przeznaczenia produktu i marki, która go tworzy. Formuła ta stanowi jednak podstawę większości środków. Właśnie dlatego odwieczna receptura białego octu, skórki z cytryny i wody jest doskonałym środkiem czyszczącym. Wraz z odrobiną mydła, sody oczyszczonej i alkoholu do wycierania, stworzą prawie każdy rodzaj środka czyszczącego.

Surfaktanty Jest to detergentowa część produktu czyszczącego i to one powodują odtłuszczanie. Niestety większość środków powierzchniowo czynnych jest toksyczna dla organizmów wodnych. Niektóre są już nawet wykluczane z produkcji przez producentów środków czyszczących. Niektóre związki są lepsze od innych. Liniowe alkilobenzenosulfoniany (LAS) stosowane w produktach czyszczących nie ulegają biodegradacji bez obecności tlenu. Z kolei alkanosulfoniany, liniowe etoksylany alkoholi i etoksylany rozgałęzionych alkoholi lepiej rozkładają się. 

Perfumy To część twojego środka czystości, która ładnie pachnie! Zarówno w produktach do czyszczenia, jak i produktach kosmetycznych, często można ją określić jako „perfumy”. W przypadku produktów naturalnych, zawierają one naturalne ekstrakty, takie jak olejki eteryczne z cytryny lub grejpfruta.

Woda. Innym sposobem oceny produktu czyszczącego na podstawie jego ekologicznych właściwości jest sprawdzenie, ile zawiera wody. W przeciwieństwie do żywności, środki czyszczące nie muszą wymieniać swoich składników w kolejności od najmniejszej do najmniejszej, więc % wody jest często niejasny. Istnieją jednak marki, które zmniejszają zawartość wody, aby zmniejszyć opakowanie.