Czyszczenie dywanów. 8 Brudnych sekretów.

Dywan w przedpokoju

Czyszczenie dywanów. Wykładziny dają wiele radości: to niezaprzeczalnie najdelikatniejszy i najwygodniejszy rodzaj podłogi, tłumi dźwięk i pomaga izolować pomieszczenia przed wahaniami temperatury. Ale ten pluszowy stos skrywa ciemną stronę. 

Czyszczenie dywanów. Błędy

Owady na dywanie
Owady na dywanie

Czyszczenie dywanów. Badanie opublikowane w Scientific Reports wykazało, że domy wyłożone wykładziną mają większą różnorodność owadów niż domy bez wykładziny. Naukowcy wysunęli jednak teorię, że większość tych owadów w rzeczywistości nie żyła w wykładzinie. Zamiast tego, po wejściu do domu, wielu zostało złapanych w stos dywanów i zginęło, zamieniając dywan w pluszowy cmentarz robaków. 

Rozwiązanie: Odkurzaj co najmniej raz w tygodniu, aby usunąć błędy, i załataj wszelkie pęknięcia lub szczeliny wokół okien i drzwi, aby od początku zapobiegać owadom.

Czyszczenie dywanów. Pleśń

Pleśń pod dywanem
Pleśń pod dywanem

Jednym z największych problemów związanych z dywanem jest to, że wchłania on płyn szybciej, niż można go wysuszyć. Oznacza to, że rozlane jedzenie lub napoje wnikają głęboko w włókna dywanu i podkładkę, gdzie stają się pożywką dla różnych rodzajów pleśni. Pleśń nie tylko prowadzi do plam i nieprzyjemnego zapachu, ale zarodniki pleśni są kolejną częstą przyczyną alergii w pomieszczeniach. 

Rozwiązanie: Zawsze osuszaj rozlane płyny tak szybko, jak to możliwe, a następnie użyj enzymatycznego środka czyszczącego, aby rozłożyć i usunąć resztki jedzenia.

Czyszczenie dywanów. Płatki skórne

Średnio każdego dnia zrzucasz 1,5 miliona płatków skóry. Pomnóż to przez liczbę osób mieszkających w twoim domu, a następnie zastanów się, że te płatki muszą gdzieś iść – i że „gdzieś” jest na ogół na podłodze, gdzie płatki wciskają się między włókna dywanu. Chociaż jest to wystarczająco obrzydliwe, prawdziwym problemem jest to, że te płatki stają się obiadem dla roztoczy, a ich odchody są jedną z najczęstszych przyczyn alergii w pomieszczeniach.

Rozwiązanie: Regularnie odkurzaj i utrzymuj dywan w suchości, ponieważ roztocza są najbardziej komfortowe przy wysokiej wilgotności.

Czyszczenie dywanów. Pyłek

Wiosna jest w powietrzu, a to oznacza, że ​​pyłek jest wszędzie – także na dywanach. W rzeczywistości pyłek kwiatowy jest problemem w wielu miejscach przez cały rok, a pyłki z łatwością przedostają się do domu przez otwarte okna i drzwi, a także na ubrania. To problem, ponieważ pyłek jest częstą przyczyną kataru siennego i zaostrzeń astmy. 

Rozwiązanie: Odkurzaj dywany co najmniej raz w tygodniu, a częściej, jeśli masz otwarte okna lub masz alergię w domu.

Kupa psa

Nawet jeśli nie masz psa, prawie pewne jest, że Twój dywan zawiera mikroskopijne fragmenty psich odchodów. Zabierz dziecko do parku i spaceruj po trawie, spaceruj miejskim chodnikiem, wejdź do rynny, wysiadając z samochodu … przez cały dzień Twoje buty zbierają pozostałości zwierzęcych odchodów, które ściera się na dywan, gdy wrócisz do domu. 

Rozwiązanie: zdejmij buty przy drzwiach wejściowych i zmień na parę pantofli lub obuwia domowego.

Kuweta dla kota

Fluffy to ukochany członek Twojej rodziny, ale kot domowy to kuweta, a to oznacza kuwetę śledzoną. Gdy żwirek dla kota uderzy w dywan, przedostaje się między włókna, niosąc ze sobą bakterie, zapach i piasek. 

Rozwiązanie: Rozłóż miękką podkładkę, aby złapać śmieci  obok kuwety. Zatrzyma luźną ściółkę i jednocześnie pomoże oczyścić łapy kota. 

Zarazki

Według mikrobiologa dr Philipa Tierno z NYU Langone Medical Center dywan może zawierać szokujące 200 000 bakterii na cal kwadratowy. To więcej niż Twoja deska sedesowa! Podczas gdy większość tych zarazków jest nieszkodliwa, inne, w tym E. coli, salmonella i gronkowce, mogą powodować zaburzenia trawienia, infekcje skóry, choroby układu oddechowego lub reakcje alergiczne.

Rozwiązanie: Co najmniej raz w roku poddawaj dywany gruntownemu czyszczeniu parą.

Brud

Twój dywan może pomieścić dużo brudu. W rzeczywistości jest to potencjalnie kilka gram rozrzuconych po całym domu. Większość tego brudu znajduje się na butach, łapach i futrze zwierząt domowych, chociaż niektóre przedostają się przez otwarte drzwi i okna lub schodzą z kominka. Gdy brud dostanie się do dywanu, tworzy plamy i może zwiększyć populację bakterii, pleśni i robaków. 

Rozwiązanie: Umieść wycieraczki przy wszystkich wejściach do domu, aby rodzina i goście mogli wycierać brud z butów i odkurzać co tydzień.

Chwyć odkurzacz!

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, po przeczytaniu tego będziesz chciał odkurzać podłogi raz w tygodniu!

Nie przegap!

Chcesz czystszego, uporządkowanego i lepiej zorganizowanego domu? Zapisz się do newslettera Think ECO Think BIO, aby otrzymywać cotygodniowe wskazówki, narzędzia i ciekawe pomysły, które pomogą Ci zmaksymalizować kolejną sesję sprzątania.